lemn vechi ????????

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
lemn vechi ????????

Post by anasazzy » 12 May 2008, 21:04

un vecin a darimat o casa la tara si mi-a adus citeva bucati de 1m cu 20 cm de bustean de salcim vechi de 20-24 de ani credeti ca mai il pot folosi la un arc demontabil unit la mijloc cu teava ? nu este mincat de carii , erau grinzile ce sustineau podul casei . mie frica sa nu fie casant :roll: .rog pareri de la voi ..............marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn vechi ????????

Post by akila » 12 May 2008, 21:34

Marian singura chestie care o poti face e sa faci un arc si sa vezi cum se comporta.....asa am si eu o promisiune de un bustean de salcam vechi de vreo 10 ani cel putin....tot asa un stalp de sustinere intr-un garaj....chestia e sa nu fie mancat de carii, si cam atat....iar ca finish ar merge mai bine un finish cu ulei de in fiert.....il mai hidrateaza putin....iar daca ai ceva de indreptat la el, in mod obligatoriu sa dai cu ulei zona care trebuie tratata la cald....in rest da-i bataie si vezi ce se intampla....alege un inel bun de crestere, cu grija si rabdare, ca sa fii sigur ca daca se rupe, nu s-a rupt din cauza ca ai taiat inelul cand l-ai urmarit....de asta zic....cu grija mare....iar daca se rupe inseamna ca intr-adevar lemnul e prea uscat...alte tratamente de genul sa incerci sa-l hidratezi la abur sau faze de astea nu sunt indicate..

andreih
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn vechi ????????

Post by andreih » 12 May 2008, 23:55

salutare
man... lucreaza, incearca, fa, si ai toata admiratia si tot respectul meu chiar de nu reusesti...
oricum pt. mine personal.. "corcodelul" tau il simt mai apropiat decat oricare alt arc ;) sincer mi-a placut in mod deosebit...
sa vedem ce iese.. in cel mai rau caz posibil tot castigi.. experienta.. asteptam sa vedem ... poze si da-i bataie!!!!

andrei

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: lemn vechi ????????

Post by anasazzy » 15 May 2008, 22:30

gata baieti ma apuc de despicat.florin daca sint in toane bune dupa despicare iti trimit si tie doua despicaturi :lol: . andrei mersi de incredere am sa incerc sa ii fac un fratior corcodelului :mrgreen: .akila mersi de sfaturi sint bine venite sifolsite......yo
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn vechi ????????

Post by akila » 16 May 2008, 09:27

Poze..poze.pozeeeeeeeeeee.... :lol: ...si ai grija sa fii in toane bune.....

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn vechi ????????

Post by gabriel » 16 May 2008, 16:54

In principiu ar trebui sa merarga , iar salcamul e mai greu atacat.TYotul este sa aiba fibrele paralele, sa nu fie torsionat, ca altfel e mai greu.Ca forma...cred ca se poate face doar un flatbow, dupa experienta mea.Se poate si curba bine la abur(mai bine dacat cu aer cald), daca vrei sa faci lamele pentru brate( dar atunci cu fibra).
Daca nu il vrei imbinat cu metal la mijloc, poti sa unesti cele doua bucati prin imbinare in Vsau W. ccccc

gabriel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: lemn vechi ????????

Post by gabriel » 16 May 2008, 17:09

[quote=
Daca nu il vrei imbinat cu metal la mijloc, poti sa unesti cele doua bucati prin imbinare in Vsau W. ccccc[/quote]
Asta e imbinarea :

Image
Image
Si arcul a iesit asa :
Image
Image

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: lemn vechi ????????

Post by anasazzy » 24 May 2008, 00:30

abia peste o saptamina ma apuc acum am treburi administrative pe linga casa :evil: pastele mami ei de zugraveala :lol:
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply