Esec total

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Post Reply
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului
Esec total

Post by Greenarrow » 17 May 2008, 13:11

Salutare,acumvro luna si ceva m-am apucat sa fac un flatbow dintr-o creanga de artar.M-ai intai am decojit creanga am lasat-o vro saptamana sa se mai usuce ,iar dupa aceea am mai redus din ea pana a inceput sa semene a arc.Din cauza ca un brat avea un reflex la capat am decis sa fac un arc relex.Am facut o matrita dintr-o bucata de osb,arcul la-m pus in zona care rebuia modelata la aburi.Pana aici a mers bine...bratul cu reflex natural a iesit chiar bine,dar celalalt nu pastra reflexu...asa ca am hotarat sa pun arcul pe matrita si sa dau cu heatgunu pe zona care trebuia reflexata.....aici s-a produs accidentul.......si asta doar pentru ca m-am ambitionat eu sa fac ceva prost:(....in fine cand am inceput sa strand arcul pe matrita a pocnit.O sa las pozele sa vorbeasca.......oricum am capatat experienta,dar ma oftic.Urmatorul arc probabil ca o sa-l fac dintro scandura de frasin.
Image
Image
Image
Image
Image
Iar aici o poza cu arcul intins...se observa ca bratul de sus nu are reflex
Image

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Esec total

Post by akila » 17 May 2008, 15:46

Nici nu aveai nevoie...arcul arata foarte bine asa....asta e....pai hai sa analizam putin....ai zis ca lemnul l-ai lasat doar o saptamana sa se usuce...inseamna ca era verde sau cum????/trebuia sa-l lasi macar o luna asa redus la dimensiuni....pe urma in zona aia de unde s-a rupt se vede ceva acolo..pare a fi un nod.....din experienta iti spun ca nodurile nu se impaca prea bine cu indoitul....si la tillering e cam nasol cand ai nod....e indicat sa lasi zona aia mai rigida un pic decat sa incerci sa o faci sa se indoaie prea mult.....pe urma....dupa cate imi dau eu seama din poza....bratul la grosimea arata de parca ar fi constituit din 2 inele de crestere.....acuma cand vrei sa bagi reflex mai mare , e foarte indicat sa te uiti la inelul de pe burta arcului si sa vezi daca e intreg...daca in zona aia unde vrei sa-l indoi, el nu are un inel intreg pe burta, iarasi ai toate sansele ca acel brat sa se rupa.....si inca ceva....avantajul cu lemnul verde este acela ca daca il reduci imediat le dimensiuni, poti sa rezolvi inca de pe cand e verde toate aceste neajunsuri....strambaturi, rasuciri, reflex etc....lemnul verde este foarte elastic si se indoaie foarte usor..... si daca ii pui niste clema si il prinzi de ceva....ai toate sansele ca peste o luna lemnul sa arate perfect eventual mici corectii cu heat-gun-ul sau la abur....

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Esec total

Post by Greenarrow » 17 May 2008, 15:54

salut Akila,arcul il lasasem vro saptamana inainte sa reduc din el ca dupa a mai stat inca vro luna la uscat,iar dupa am inceput sa lucrez la reflex,dar unul din brate tot pierdea acel reflex si plus ca era de vina si acel nod care incurca.Azi m-am enervat putin pe el si am zis ca dau cu heatgunu in zona aia si sa-l pun pe forma,dar se pare ac a fost o decizie cam proasta.Asta e acum am in mine alt proiect de arc din-tro creanga mai groasa de frasin despicata in 2 bucati egale....o sa lucrez la ele pana sutn la fel dupa care le imbin la mijloc si dupa ii fac tileringul...si probabil ca si la arcul asta o sa vreau un reflex,dar mai vedem cum evolueaza lucrurile.....Totusi imi pare rau de creanga taiata:(..asta e

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Esec total

Post by akila » 17 May 2008, 15:57

salut...pai da nu stiu ce forma ai folosit tu dar reflex inseamna..7-8 cm nu mai mult....si cu reflexul asta e o treaba...ca pe urma e altceva....e recurve nu relfex...adica ma gandesc ca ai vrut sa-l indoi prea mult si de asta a cedat...oricum pe viitor sa iei in consideratie si ce ti-am zis eu ca e important....cu inelul intreg pe burta....e chiar foarte important....mai ales la recurve...

Post Reply