Re: Despre arcuri si armuri

poze, linkuri, subiecte pe care nu le poti cataloga in nici un alt subiect ...
Locked
------
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Despre arcuri si armuri

Post by ------ » 23 May 2008, 08:12

admin edit: Autorul acestui mesaj nu este membru al forumului si a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata este vorba despre testarea armurilor cu arcul.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by akila » 23 May 2008, 20:00

Ce mi s-a parut mie destul de realist ca test....e ceva ce am vazut tot pe Discovery.....si testul era cam asa....tabla de forma conica...pusa pe un bust facut din gel balistic, peste acel bust venea mai intai pusa o chestie din pasla...ca cica asa aveau astia pe vreumuri pus pe sub armura.... si pe urma era pusa acea budcata de tabla care avea forma cum v-am zis....si au calculat mai intai cum e cu forta unui arc de ala de razboi..... si pe urma au programat un tun, care arunca sageata cu forta exacta a arcului.....si au calculat ei pentru vreo 3 distante...nu le mai retin exact...oricum ceva 60m, pe urma 40 si pe urma 20 sau 30....nu mai retin exact....si s-a intamplat asa...la distanta mare nu penetra sageata acea bucata de tabla...ii facea doar un semn asa.....pe urma la distanta a 2-a....a penetrat tabla, dar nu ar fi ranit persoana care avea armura....varful sagetii a intrat foarte putin in tabla.....numai ca la 20 de m, deja omu cu armura era mort.....varful sagetii a trecut de straturile de protectie..... oricum nici la20 de m nu intra foarte mult varful sagetii....dar intra suficient cat sa te raneasca destul de serios daca nu sa te omoare....ca intra vreo 10cm.....numai ca la astia 10cm mai era si pasla aia, tabla...ma rog.....oricum era nasol tare....mureai clar....mie sincer testul mi s-a parut destul de realist....vreau sa va spun ca pe sub tabla aia era pus un strat serios de pasla, si inca alte chestii, cam de vreo 3cm asa....plus tabla aia....deci cat se poate de realist...singura chestie e ca tabla aia nu cred ca era calita in vreun fel....acuma eu tot am vazut emisiuni, si din ce am mai citit, cam toata lumea zice ca aceste armuri erau destul de scumpe.....eu stau si ma gandescca nu tot taranu de rand avea el armura calita si puii mei....va dati seama ce ar fi insemnat sa ??? sa aiba nu stiu cate lume armuri calite??? si cu riscul sa ma repet.....pana la urma nu stiu cat de important era ca sageata aia sa penetreze neaparat armura.....in primul rand la prima salva trasa cu arcurile alea....caiii erau primii care cadeau....asa ca restul nici nu mai conta....toata cavaleria era pe jos....si dupa ce am mai vazut, era destul de naspa sa te lupti cu armura aia pe tine...ca sa nu mai zic cat cantarea, etc....deci arcul ramane dupa parerea mea mai eficient decat armura....acuma teste se pot face o gramada...dar eu cred ca un varf calit si facut cum ar penetra la 20m o tabla calita....nu as pune pariu pe chestia asta, dar tind sa cred ca o sageata cu un asemenea varf ar penetra o tabla de aia de care zice florin..... :mrgreen: .....ramane doar sa facem noi testu....ca arc de ala tare se gaseste :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by akila » 23 May 2008, 21:11

Nu stiu exact daca era pasla..asa am dedus eu din ce am vazut acolo;...ca ei nu au spus ce anume era pus in spatele acelei bucati de tabla..dar oricum ceva era pus...si in mod sigur asa obisnuiau si pe vremea aia...ca de...nu putea sa-si puna tabla aia pe ei asa direct....mie mi s-a parut destul de cinstit testul....drept dovada ca sageata s-a dovedit a fi ineficienta la distanta mari....vreau sa spun ca nu a fost facut testul in favoarea arcului, asa cum am mai vazut pe la alte emisiuni de acest gen....

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by eduardbilanin » 24 May 2008, 09:14

Recomand celor mai nou veniti pe forum sa citeasca topicul"FORTA ARCULUI"din sectiunea "MATERIALE SI TEHNICA".Sunt si niste poze interesante pe acolo!!!!!!

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by eduardbilanin » 24 May 2008, 20:52

Intreb de curiozitate.........cei care posteaza si discut contradictoriu pe tema asta( se jignesc uneori si nu este frumos) au tras vreodata cu un arc de peste 100# in ceva ca sa afle efectul unei oarecare sageti?
Sau fac afirmatii bazate pe fenomene fizice ,rezistenta materialelor,etc,etc :roll:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by akila » 24 May 2008, 20:58

:lol: :lol: :lol:

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by Greenarrow » 25 May 2008, 00:15

Salut oameni buni......daca imi permiteti sa ma bag si eu asa aiurea in discutie......in primul rand imi pare rau ca s-a ajuns la jicniri intre membrii forumului :x si in al doi-lea rand ar fi bine sa faca cine care are posibilitatea testele astea si sa se incheie povestea.

eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by eduardbilanin » 25 May 2008, 05:57

Ei ,tribunule,asta este rolul unui forum.Din discutii aprinse(dar care trebuiesc totusi pastrate in niste limite decente,lucru de altfel foarte important),se nasc opinii, pareri,idei.Este ca un creuzet in care se amesteca diferite substante,pentru a ajunge sa sublimeze intr-un sfirsit.Ce nu este folositor se rebordeaza,iar ceea ce este se numeste sublimat.Iar intr-un final,rezultatul este........SUBLIM :lol:

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Despre arcuri si armuri

Post by akila » 25 May 2008, 12:18

Cel mai tare raspuns pe ziua de azi...bine Edi..... :lol: :lol: .....ma fratilor.... hai ma sa nu ne mai certam de la nimicuri ce naiba.....am ajns sa ne certam de la o bucata de tabla...daca e sau nu gaurita de sageata>>>>??hai sa fim seriosi....tot timpul adevarul e undeva la mijloc..... nu exista adevarul absolut....asta am invatat-o de mult....fiecare are dreptate in felul lui....sageata are dreptatea ei, tabla la fel....Osmiu la fel, Torlek la fel....nu are rost sa va mai certati.....ar fi bine mai degraba, ca la urmatoarea intalnire de gen, sa fie cati mai multi membri prezenti, ca vad ca avem printre noi membri care se pricep si la forjat si la mai multe, si sa facem testele alea ...arcasi de razboi avem, arcuri avem, sageti la fel, deci... avem de toate....vointa mai trebuie sa avem, si cateva zile libere la un moment dat....poate la vara, daca ne mai primeste Florin, si o punem de niste teste....ca pana acuma ce am avzut pe la telv. nu au folosit tabla calita....oricum eu raman la parerea mea ca nu isi permitea tot taranu armura de aia...dar ma rog....facem cu tabla calita si vedem ce se intampla....e multumita toata lumea asa????? :lol: :lol: ....hai sanatate la toti.....si nu va mai certati....

Locked