Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

Un nou concurs 2008

Aici se pun arcurile pt concurs...

Un nou concurs 2008

Mesajde ------ » 26 Iul 2008, 14:31

admin edit: Autorul acestui mesaj a cerut categoric stergerea lui. Pentru pastrarea cursivitatii, in unele cazuri am ales sa “traduc” in loc sa sterg. In cazul de fata autorul propune un concurs pentru doua categorii - arc lung si arc recurve - cu premii, astfel

Premiul I- dispozitiv de matisat corzi cu ata de matisaj si impreuna cu o rola de Dacron B50

Premiul II - dispozitiv de matisat corzi impreuna cu o rola de ata de matisaj

------
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Un nou concurs

Mesajde Greenarrow » 26 Iul 2008, 15:01

Mi se par destul de corecte cerintele,dar un singur lucru nu am inteles:eu cel care construiec arcul nu trebuie sa apar in pozele cu ghidul de constructie...deci nici in poza cu arcul la fulldraw,am dreptate? :d
Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde akila » 26 Iul 2008, 16:56

Si eu am aceeasi nelamurire....cam greu sa nu apari in poza, cand intinzi arcul al fuul draw....dar daca asta e regula....ne conformam...
akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde eduardbilanin » 26 Iul 2008, 23:03

Io daca as vrea sa particip.........pe cine sa pun sa imi intinda arcul la full-draw? :(
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde akila » 26 Iul 2008, 23:05

eduardbilanin scrie:Io daca as vrea sa particip.........pe cine sa pun sa imi intinda arcul la full-draw? :(

il remorchezi de o masina ceva...sau poate cu motoru :d .......cred ca se poate face un full draw si daca tragi de arc cu 2 maini, si arcul e fixat bine in ceva.... ;)
akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde eduardbilanin » 26 Iul 2008, 23:33

:d
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Sharpshooter » 27 Iul 2008, 19:47

Pentu Edi eu propun un cric hidraulic fratilor ... sau dam o fuga sa tragem de el (5-6 insi ) ....in spirit de gluma ....
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 3 times
Been thanked: 39 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: Craiova
judet: Dolj
Varsta: 31

Mesajde anasazzy » 27 Iul 2008, 20:30

conditii ok ,daca se rezolva si fulldrawul,oricum daca nu vezi arcul la ful draw nu iti faci o parere completa despre el cel putin asa gindesc eu. :d ....................marian
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: bucuresti
judet: ----
Varsta: 43

Mesajde dady » 27 Iul 2008, 22:01

sau va rezolv eu cu Photoshopu, poate va si schimb de la un arc la altu
dady
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 0 time
Construit de mine: da
locuiesc in:: tgmures
judet: mures
Varsta: 34

Mesajde eduardbilanin » 28 Iul 2008, 12:27

Pe bat e ok.Pot pune in concurs longbow-ul pe care aproape l-am terminat?
eduardbilanin
Membru al forumului
Membru al forumului

Următorul

Înapoi la Arcuri concurs