clei de peste

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Post Reply
rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului
clei de peste

Post by rockerul » 11 Sep 2010, 14:35

Ceau. Mi-am cumparat clei de peste, si nu stiu cum se prepara. Ma poate cineva ajuta cu sfaturi si sugestii? Vreau sa lipesc tendon pe un arc cu acest clei... Multam.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: clei de peste

Post by anasazzy » 11 Sep 2010, 15:48

il pui in apa calduta sa traga apa si in bain marie il aduci undeva la 60 de grade [cind este lichid].pentru a pune tendonul freci spatele arcului cu o pinza de bomfaier sa fie un pic scamosat apoi ii dai citeva straturi 5-7, de clei diluat si se lasa la uscat fiecare strat pina nu se mai lipeste de deget. dupa circa o saptamina pui tendonul ,tendon facut fibre il pui in apa calduta si il lasi 20 minute , solutie de clei mai concentrata si scoti tendonul din apa scurgi prin trecerea printre degete inmoi fibta cu fibra in clei scurgi iar si lipesti pe arc....simplu nu :d
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de peste

Post by rockerul » 11 Sep 2010, 16:26

ok. am inteles. dar care este "gramajul" din reteta? cat la cat se pune apa? La 100 grame de granule de clei, cata apa pun?

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: clei de peste

Post by anasazzy » 11 Sep 2010, 17:04

nu are rost sa faci asa de mult, pui inti o lingura granule intrun vas mic[ cana .bol sau ceva pina in 300 de grame capacitate] le acoperi cu apa,cind va suge apa se vor dilata atunci pui in bain marie si daca este lichid este ok daca este viscos este prea concentrat mai adaugi apa prin picaturi si amestecare. la un arc cred ca 2 3 linguri de granule sint ok ajunge de cel putin un strat de tendon. eu folosesc un bol de pamint de 150 de grame iar clei pt un arc era in el abia doi cm pe fundul vasului ,pentru straturi pune o lingurita de granule in 50 grame de apa sau mai mult undeva pina in suta de grame si este de ajuns . straturile este indicat sa fie clei foarte diluat sa intre mai adinc in lemn ,ultimul sa fie mai viscos .la lipirea tendonului se activeaza cleiul de pe arc[straturi] cu putina apa calduta intinsa cu degetul
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

rockerul
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: clei de peste

Post by rockerul » 11 Sep 2010, 18:02

ok multam,explicatia ta ma luminat,o sa incerc asa :-ss

Post Reply