Longbow laminat

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)
Locked
ender
Membru al forumului
Membru al forumului
Longbow laminat

Post by ender » 20 Nov 2010, 13:04

Buna dimineata,

s-a zvonit ca nu exista actvitate pe forum, vreau sa infirm acestea prin ceea ce am facut in ultima vreme. :)

Totul a inceput cu o schita ...
Image
poza de fundal am luat-o de aici: http://www.tomahawkbows.com/OrigSS.asp si pe baza ei am facut cateva masuratori orietative.

Image
Apoi, de la dedeman, am luat o foastana de 100x40x2000mm, si am desenat pe ea profilul ales. Liniile curbe le-am obtinut folosind o rigla de aluminu lunga de 1000mm pe care am tensionat-o pana am obtinut curba dorita.

Image
Am taiat matrita cu ajutorul banzicului si pentru a obtine suprafata plana si perpendicularitatea m-am ajutat de hartie abraziva si rabdare. Apoi mi-am ales fasiile de frasin, am optat pentru fiecare brat, cate 2, mai precis una de 1.4mm si una de 1.5mm. In poze sunt 5 pentru ca cea lunga de 1700mm am fost nevoit sa o obtin prin inadirea a 2 mai scurte. Iar cea mai scurta aveam de gand, la sugestia unui prieten (sic), sa o tai in 2 si sa introduc o fasie in plus la capetele bratelor pentru a le rigidiza si sa pot subtia mai mult, pe laterala. Fibra de stica este de 1.27x38x1900mm

Image
Am dat gauri de 10mm in matrita, din loc in loc, la distante de 60mm.

Image
Am reciclat sagetile rupte si le-am taiat in bucati de 90mm lungime.

Image
Le-am batut cu ciocanul in locurile lor.

Image
Manerul l-am executat dintr-o bucata de salcam, de 500x38x70mm. Mi-ar fi placut sa fie de 40mm latime, dar am folosit ce am avut. Profilul l-am desenat cu aceeasi metodologie cu rigla flexibila si am folosit ca sursa de sinspiratie acelasi arc de la inceput.

Image
L-am taiat brut tot cu banzicul, nimic spectaculos, doar atentie si perpendicularitate.

Image
Pasul urmator, finisarea fadeout-urilor. O operatie critica si de importanta vitala pentru a nu risca delaminarea trebuie sa fie cat mai ascutite, foaie de hartie!

Image
Potrivire perfecta in matrita. Apropo de asta, curbura manerului am preluat-o de la matrita, evident.

Image
Pregatirea terenului pentru lipirea laminatelor. Am lipit 2 straturi de banda transparenta pe suprafata lucioasa a fibrelor, pentru a le proteja de rasina. Am lipit de asemenea si pe suprafata curba a matritei banda transparenta de protectie.
Am asezat folie alimentara pe matrita in asteptarea fibrei, manerului si fasiilor de lemn.

Image
Pe fiecare suprafata ce urma sa fie lipita, am pus rasina si am lasat sa se "zvante" timp de 10 min. Apoi, le-am asezat in ordinea in care am decis inainte in matrita, am invelit intregul sandwic cu folie alimentara si le-am strans cu inele de cauciuc din camera de bicicleta. L-am lasat la uscat in atelier.

Image
Ce am gresit: cand am asezat fasiile de lemn, nu am fost suficient de atent si s-au deplasat in lateral unele fata de altele si cea lunga care a fost innadita, s-au deparata pe o distanta de 7mm una fata de alta in zona manerului. Pentru data viitoare, ca sa evit deplasarea in lateral am de gand sa folosesc niste bucati de tabla subtire in forma de "[" pentru a ghida intregul continut.

Image
Dupa 24h am scos arcul din matrita. Spre dezamagirea mea, s-a dovedit slab. Am decis sa tai din brate. Initial arcul avea 1800mm, l-am redus la 1680mm.

Image
Am inceput decuparea manerului. Unelte folosite: banzic, raspila si hartie abraziva. Aici se observa deplasarea de 7mm care vorbeam. In final este o problema strict de estetica, avand in vederea locul in care arcul si asa "nu lucreaza"

Image
Image
Image
Asa arata dupa ce l-am scurtat si inainte de finisarea manerului si finalizarea bratelor si executia nockurilor de la capete.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Cam asa arata in urma finisajelor. Aditional, pentru nock-uri am folosit o bucata de os iar manerul l-am dat cu bait de nuc. Ceea ce am pirogravat pe maner insemna Curaj in ebraica. Toti avem nevoie de asa ceva pentru a ne ridica nivelul de autodeterminare.

Image
Acestea ar fi dimensiunile finale. Arcul are o tarie de aproximativ 9kgf, la o intindere de 71cm. Pentru atasarea dimensiunior am folosti Google SketchUp ( http://sketchup.google.com/ )

Ca si concluzii: arcul este placut la utilizare, ideal pentru sexul frumos / copii, are o flexibilitate robusta, iar liniile curbe ii dau o eleganta aparte. Capetele cred ca ar putea fi subtiate pentru a castiga un plus de viteza.

Mai multe poze aici:
http://picasaweb.google.com/oprean/ArcLongbowLaminat
Prima iesire cu el, aici (pentru poze cu fulldraw):
http://picasaweb.google.com/oprean/PesteraRomanesti

Cu bucurie,
Sergiu

Locked