Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Incepator Help:)

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)

Incepator Help:)

Mesajde paaamx » 04 Iul 2011, 13:30

As vrea sa stiu daca se pot face arcuri cat de cat bune din salcie...sau baghrin daca nu e aceasi lucru :)) ca nu ma prea pricep dar vreau sa imi fac un arc....inainte faceam din cozi vechi de la galeata (erau din ceva fier...care arcuia) si ieseau destul de bune dar mergeau doar vreo 20 m si dupa utilizari dese se indoiau si nu mai arcuiau astept raspuns ca forumu lam terminat de citit...GJ:)
paaamx
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator Help:)

Mesajde MODERATOR » 04 Iul 2011, 14:19

Probabil esti cel mai rapid cititor din istorie... este atata de multa informatie ca iti trebuie cateva luni sa citesti tot... dara daca tu zici ...
MODERATOR
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Incepator Help:)

Mesajde supernova » 04 Iul 2011, 15:54

hehe, aia cu salcia e sfatul bunicilor, ca asa miau zis si mie cand eram mic. totusi, din cate am citit acuma, salcia nu este buna pentru facut arcuri.

este un topic pe aici cu esente bune pentru arcuri. nu sunt eu cel mai in masura sa te indrum, ca primul meu arc e facut din tei, dar chiar si asa, duce 70-80 de metri. incearca sa faci rost de ulm, frasin sau salcam si de ceva scule traditionale (cutitoaie, toporisca, firez, smirglu, etc) ca sa te poti apuca de lucru.

nu uita ca lemnul trebuie sa fie bine uscat, deci daca tai copac acuma, lasal la uscat cateva saptamani

mai intreaba pe forum daca vrei, dar mai bine citeste cu atentie, ca sa ai intrebari corespunzatoare de pus cand te apuci de treaba. si eu sunt incepator....deci cam stiu cu ce tre sa incepi. bafta
supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Înapoi la Ghid de constructie