Arcasii-Romaniei.ro a luat fiinta din nevoia unor arcasi rataciti de a se trezi din zbuciumul vietii zilelor noastre. Arcasii-Romaniei.ro este locul caruia ii spunem ACASA, locul unde ne vom intoarce mereu, stiind ca cineva ne va primi cu bucurie in ochi si zambet pe buze.

Blestemul arcului care zbarnaie ori cel al sagetii zburand zorit spre tinta sunt blesteme fara leac. Asta chiar daca vremurile s-au copt, si acum putem povesti despre cum se construieste un arc sau o mana de sageti, o tolba, o manusa de arcas ori vreun stilet mai aratos. Ne aducem aminte si de stramosii nostri, cu ale lor straie si obiceiuri arcasesti, ne bucuram si sa primim oaspeti doritori de sfaturi sau de voie buna. Dar stim ca magia arcului e cea care ne-a adunat pe toti la un loc, si e datoria noastra s-o transmitem mai departe.

Hai sa invatam impreuna sa mesterim arcuri si sageti, sa descoperim impreuna secretele ochirii si ale tragerii fara cusur! Hai sa aflam impreuna istoria arcului romanesc si s-o scriem mai departe!
Hai sa fim arcasii Romaniei!

Problemele tehnice, problemele cu inregistrarea sau logare puteti sa le notificati in categoria Ajutor sub rolul de vizitator.

Va multumim pentru intelegere.
Echipa.

"Vine o zi", vorba cantecului, cand trebuie sa ne punem intrebarea We will survive ? Asteptam ideai pareri comentarii pe topicul deschis de Gabi http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewtopic.php?f=106&p=37013#p37013

Laminat all wood trilam reflex

De la bustean la arc cu pasi mici, in poze.
(pune aici doar daca poti ilustra prin imagini!)

Re: Laminat all wood trilam reflex

Mesajde oroborusgeorge » 18 Ian 2012, 22:48

au , chiar aveam toate sansele sa iaasa un obiect de tortura :)) , noroc ca a venit maestro cu ghidul de constructie >:d<
oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului

Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Am un arc: da
Construit de mine: nu
locuiesc in:: galati
judet: galati
Varsta: 36

Mesajde Dediu00ro » 19 Ian 2012, 02:31

Domide mare pacat ca nu miai dat si mie sa incerc sa intind de bestia aia, cred ca ar fi fost fain :) a iesit super maneru btw. George lasa tata ca macar am invatat si noi ceva, nu se stie niciodata cand se rup varfurile la niste schiuri si putem folosi marfa :d .
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Mesajde VictorM » 26 Ian 2012, 15:09

Genial! >:d< ^:)^
Din post-ul acesta am invatat cel mai mult legat de constructia arcurilor.
Metoda descrisa pentru echilibrare banuiesc ca se poate aplica la orice tip de arc,nu? Si echilibrarea in sine se face prin subtierea treptata a brateler in locurile marcate,nu?

Marcajele in funtie de ce si cum se aleg(ma refer la distanta dintre ele- aici vad ca e din 100 in 100mm)?
VictorM
Membru al forumului
Membru al forumului

Mesajde Dediu00ro » 26 Ian 2012, 16:59

Metoda descrisa pentru echilibrare banuiesc ca se poate aplica la orice tip de arc,nu? Si echilibrarea in sine se face prin subtierea treptata a brateler in locurile marcate,nu?

Metoda asta de tilerit se poate folosi la laminate si la selfbow'uri cu lemn drept. Dar cand ai de aface cu material mai putin perfect, sa zicem un selfbow cu un brat reflex altu deflex, poti sa pui coarda pe el si masuratorile sa iasa bine.....dar atunci cand il intinzi sa nu mai fie bine si prin urmare masuratorile cu ruleta in locurile marcate sa nu aive valoare.
La selfbow-urile cu lemn mai imperfect cate o data trebuie sa te multumesti si cu forme mai putin simetrice intre brate, urmand cursu natural al fibrei.
Maestro ai facut o treaba super pt viitori arcari din Romania, dar pt cei care cred ca invatati mult pe forum va spun ca nici nu se compara cu ce se poate invata de la intalniri prin discutii fata in fata :) .
Show without showing what u know without knowing
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri

Has thanked: 41 times
Been thanked: 45 times
Construit de mine: da
locuiesc in:: Galati
judet: Galati
Varsta: 24

Anterior