longbow salcam

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj
longbow salcam

Post by Pisic » 27 Dec 2009, 00:01

am mai lucrat saptamanile astea la un arc de salcam,longbow.....
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

ms lui fast_arrow pt dimensiuni si pt scraper,mi-a fost de mare folos :d

singura hiba la arc e ca a iesit mai slab decat vroiam....cam 15-16 kile,la 74 de cm draw,dar a iesit un arc rapid din cauza dimensiunilor capetelor (7 mm)
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow salcam

Post by akila » 27 Dec 2009, 02:49

salut...felicitari pentru arc....o sa-mi permit sa-ti dau un sfat...sper sa nu te deranjeze.....genul asta de tiller nu e dintre cele mai fericite, si nici nu e de dorit.....e un tiller biciuit cum se zice printre arcasi.....si e de evitat...e cel mai ineficient tiller....acuma ai avea 2 variante...sa-l lasi asa si sa-l folosesti, si la urmatorul sa fii mai atent la tiller, ori, sa exersezi pe el, ca tot l-ai facut si ai muncit la el, si cu riscul de a iesi chiar mai slab, macar, sa fie un proces de invatare, si arcul sa iasa corect ,, ca si tiller....e important sa -ti formezi ochiu de la inceput cu tiller-ul, etc, ca pe viitor sa fie totul ok...inca odata sper sa nu mi-o iei in nume de rau.....nu incerc decat sa te ajut....la arcul tau lucreaza doar capetele, mai trebuie lucrat la mijloc si mai ales la iesirea din fade-uri langa maner....acuma tu o sa decizi ...ori il lasi asa , ori faci altu....dar daca tot nu esti foarte multumit de forta pe care o are arcu, macar sa-ti faci mana pe el, si sa fie ca si un proces de invatare mai mult....e posibil sa mai pierzi vreo 2-3 kg la faza asta, dar nah..asta e....bafta....

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: longbow salcam

Post by Pisic » 27 Dec 2009, 14:10

asta il las asa,urmatoru va fi tot longbow,tot de salcam;macar acuma am mai invatat ceva;ii bine ca nu i-am bagat vreun hinge...la urmatorul arc voi fi mai atent la tiller :d
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: longbow salcam

Post by Pisic » 28 Dec 2009, 22:43

tocmai l-am rupt :D....cand sa pun coarda am fortat bratu de jos si a cedat spatele;nu era intrerupt inelu sau alte faze,burta e ok....numa s-a "dezlipit" o bucata;am lipit-o si am matisat bine,sper sa tina;daca nu ,am un brat pt un viitor esec
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: longbow salcam

Post by akila » 28 Dec 2009, 23:49

Bratul de jos era cel mai stresat...si aveai un hinge acolo spre capat...sfatul meu e sa incerci sa mai lucrezi la tiller un pic...cu toate ca o sa mai pierzi la el 2-3 kg....ti-am mai zis...ia-o ca pe un proces de invatare...iti mai formezi ochiul si mana, cu tiller-ul....decat sa ai un arc, care e predispus sa se rupa, mai bine il mai retusezi un pic si ai un arc ok, doar ca mai slab..asa as face eu....acuma nah...tu decizi... :)

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: longbow salcam

Post by rotariu nicolae » 29 Dec 2009, 18:15

salut! daca imi permiti un sfat ,data viitoare foloseste un bustean de salcim cam de 20cmgrosime ,daca poti si mai gros ca sa poti folosi numai lemnul maro si nu cel alb si ai de unde alege din cel putin 4 buc. cite ies din bustean, cel putin una sanatoasa!

User avatar
Pisic
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:471
Joined:22 Dec 2007, 16:29
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:cluj

Re: longbow salcam

Post by Pisic » 29 Dec 2009, 20:23

am folosit doar inima,fara sapwood,da asa era lemnu,mai deschis
nu am putut lua un copac mai mare ca l-am taiat singur cu un ferastrau,si am dus busteanu pe umar vreun km
arcul a supravietuit dupa matisaj
' NOSTRUM VIRET ROBUR ' -Our strength is as a green tree.

Post Reply