Arcul cu tendon este in sfarsit finisat.

Munca mea.......
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Arcul cu tendon este in sfarsit finisat.

Post by akila » 16 Oct 2007, 17:16

:|
Last edited by akila on 06 Jan 2010, 20:06, edited 2 times in total.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 16 Oct 2007, 21:05

Parca ar mai trebui subtiat un pic in jumatatea sau treimea dinspre capetele bratelor.
Cat despre lipire, trebuie am citit ca cleiul asta animal face ceva mai mult decat simpla uscare, in timp se fac niste legaturi asemanatoare polimerizarii, un medic neamt a facut ceva cercetari. Asta se face in timp indelungat, arcul de corn in primii doi-trei ani creste constant in tarie. Cat despre follow string, asta se intampla si cu arcurile de corn. Arcurile coreene au forma de cerc, dar dupa ca tragi cu ele si dai coarda jos, forma ramane mult mai putin reflexa, cam ca la un recuve obisnuit, revenind cam intr-o zi doua la forma initiala.
Cat despre tendon nu cred ca e asa de mare diferenta, au fost facute niste studii care zic ca principale diferenta este in cantitatea mare de grasime care inconjoara tendianele de animale domestice; de pilda coreenii folosesc tendoane de bou de tractiune, importate din china.

Daca tot ai pus coarda pe arc, macar mai lucreaza un pic la el, bibileste-l, lungeste cat mai mult timpul pana tragi cu el, mi-e tare teama ca nu cumva sa nu fie suficient de bine lipit.

Altminteri sunt tare curios sa stiu cum trage, probabil ca va fi foarte rapid.

Felicitari!

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 16 Oct 2007, 22:06

:

salut Eugen si merci mult de sfaturi...acuma de ex. si-am mai revenit un pic deflexul..la unceput a fost cam de 5 cm..acuma e cam de 3,5 cm deci isi revine daca sta.Partea mai proasta e ca lemnul din care am facut arcul nu a avut grosimea necesara in zona manerului si a trebuit sa-i mai lipesc eu o bucatica cam de 1 cm de groasa.Cand am lipit tendonul am infasurat la mijloc unde am imbinat cu alte bucati de tendon.Acuma...acolo unde am infasurat bucata de lemn e la locul ei in schimb inspre capete s-a desprins..ca am lipit cu aracet acea bucatica.Si crap de ciuda ca astazi vroiam sa-l termin.Acuma la capetelele alea am bagat tot niste clei de oase de asta si am infasurat si bucata asta de lemn si la capete ca sa nu se mai desprinda.Ea nu sarise de tot ca era tinuta de cele 2 legaturi de tendon in zona de mijloc..dar la capete se vedea cum se dezlipise,drept pentru care trebuie sa mai stea vre 3 ,4 zile arcul ca sa se usuce si legaturile alea care le-am pus acuma noi.acelasi lucru l-am patit cu un arc de salcam la care lucrez acuma..lemnul a fost subtire in zona manerului,i-am aplicat o bucata de lemn,am finisat in mare asa manerul si cand l-am pus la tillering..poc..s-a desprins.Si i-am aplicat aceeasi metoda.. am lipit alta bucata ca aici sa- putut cealalta desprinzandu-de de tot,si am legat cu tendon la mijloc si la capete unde se face trecerea spre brate.Acuma o sa vedem ...sper sa tina.Oricum arcul cu tendon a rezistat chiar daca s-a desprins acolo la maner bucatica aia de lemn..dar ma seaca ca nu pot sa-l termin.De uscat eu zic ca s-a uscat...e foarte tare tendonul pe el.Altii pe care i-am intrebat au spus ca e ok cat a stat...si na...au ceva arcuri la activ oamenii aia acolo.IN schimb mi s-a spus ca batul asta de tillering nu e asa de bun..si ca strseaza lemnul prea mult..pentru ca dureaza mult pana pui arcul,pana te uiti la el,pana mai faci si o poza,etc. si m-au sfatuit sa folosesc un sistem cu un scripete ,si arcul fixat undeva in perete si in felul asta poti trage coarda de la distanta si e mult mai rapid si mai eficient..numai ca in casa nu am loc unde sa fac chestia asta...probabil ca o sa o fac afara intr-un viitor apropiat.Multumesc inca odata de sfaturi, si revin cu poza cat de curand.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 16 Oct 2007, 22:31

Cam ce grosime are stratul de tendon?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 16 Oct 2007, 23:36

Tendonul are cam 2,3 mm maxim.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 17 Oct 2007, 01:49

Ar trebui sa fie suficient.

Ramane sa ne tii la curent, toti vrem a stim cum merge, comparativ cu selfbowurile facute de tine pana acum, ar trebui sa fie ceva mai rapid, tendonul e un material excelent, unii zic ca chiar mai bun decat carbonul.
Mai bun decat tendonul e materialul din care-s facute aripile insectelor, ala cica poate reda 97% din energia inmagazinata, fata de 93% cat poate tendonul. Da' cine drac prinde cateva milioane de libelule sa puna pe spatele unui arc?

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 27 Oct 2007, 00:38

salut...iata in sfarsit si arcul finisat...si normal si niste poze...
Image
ImageImage

Image
Image
Image
ImageImage
/PA250151.jpg[/IMG]
Image
Inca nu am apucat sa trag cu el din cauza vremii ..sper cat de curand sa vad ce poate.Arcul la o lungime de 172cm si la o intindere de 72cm are 30 de kg. forta, kg pe care nu le simt prea din greu..arcul intinzandu-se destul de "smooth" daca pot spune asa.Cam asta e cu arcul cu tendon.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 31 Oct 2007, 01:53

Cum merge arcul?
Is tare curios sa aflu, mai ales in comparatie cu celelalte arcuri, daca backingul cu tendon aduce o crestere seminifcativa in performanta.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 01 Nov 2007, 02:27

Salut...si eu is curios dar inca nu am apucat sa trag cu el, din cauza vremii :( .Cum il testez va spun ce si cum..

Post Reply