Longbow tisa - Incercarea #2

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
morometeb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:316
Joined:29 Mar 2010, 12:28
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Turda
judet:Cluj
Varsta:32
Location:Turda
Contact:
Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by morometeb » 02 Jan 2013, 14:09

"Frate", intrebarea nu e destul de explicita. Inainte de toate iti atrag atentia ca pe acest forum nu se va preocupa nimeni mai mult decat tine de arcurile pe care vrei sa le construiesti. Daca vrei dimensiuni exacte inseamna ca ai un proiect la fel de exact si stii ce tarie vrei sa aiba arcul/arcurile tale. Pentru ca in functie de taria arcului se calculeaza si dimensiunile bratelor. Al doilea amanunt ar fi acela ca mesajul tau este exemplul clasic de off-topic: n-ai nicio treaba cu ce se discuta pe acolo, tu stii una si buna - care sunt dimensiunile, ca ai mare nevoie de ele. Poti deschide un topic nou la Intrebarile incepatorului, acolo poti ne poti spune si noua (daca nu e secret) cam ce vrei sa faci, cum vrei sa faci, din ce materiale, ce experienta ai in domeniu si unde te-ai impotmolit. Dupa ce ti-ai varsat oful, ai putintica rabdare si cineva sigur iti va raspunde, nu polua fiecare topic pe care te induri sa-l citesti.
Te-am corectat in primul mesaj pentru ca am crezut ca te-ai grabit dar vad ca ai insusit gresit termenul: arcul recuver este de fapt arc recurve.
Comunitatea in care ai intrat are niste constructori de arcuri extrem de valorosi. Afla ca acestia nu-ti vor cere nimic in schimbul informatiilor pe care le ceri, in afara de seriozitate si respect valorii lor.
Cele bune! <):)
A long bow and a strong bow,
And let the sky grow dark.
The nock to the cord, the shaft to the ear,
And a foreign king for a mark!

Robert E. Howard - The Song of the Bossonian Archers
http://blogmoromete.blogspot.com

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 02 Jan 2013, 18:59

hunterbow wrote:VA rog fratilor sa imi spuneti si mie dimensiunile potrivite pt un longbow si un recuver...ma refer mai ales la grosimea celor 2 brate de la arc la ambele tipuri de arc lb &rec...va rog sunt incepator sau daca imi puteti arata o poza cu masuratorile la fiecare in parte...am mare nevoie deajutor...
Salut frate!

Mai intai de toate... La multi ani tuturor! Fie ca 13-le din coada sa ne poarte noroc tuturor celor care am gasit o modalitate mai "ciudata" si pe deplin admonestata, de a ne relaxa...

Frate, cum spunea si fratele nostru morometeb, intrebarea ta e un pic vaga!
Dar stiind din experienta cum e sa te paleasca pofta de a face ceva anume fara ca macar sa ai habar cum se numeste pofta ta, hai sa incerc un exemplu:

Arc recurve
lungime NockToNock (NTN) = 60 inches (inmultesti cu 25.4 mm si vezi cat inseamna in romaneste)
latime arc = 1 1/2 inches (45 mm)
dimensiuni bucata lemn dur pentru handle (maner) = aprox 56 cm x 4.5 x 5.6
fibra de sticla grosime 0.004 inch = aprox 1mm , o fasie pe spate si una pe burta (back and belly)
o fasie de frasin 1550 x 45 x 1.5 mm
doua fasii de frasin 780 x 45 mm, cu grosimea de 3mm la un capat si 1.5 mm la un capat
3 seturi de adeziv epoxy universal de 24 ml albastru la 17 lei (sau smooth-on, din USA, mult mai ieftin si cel putin la fel de bun)
scule, matrite, loc de mesterit
cunostinte teoretice = multe
munca = si mai multa
ambitie = cea mai multa

iese un arc de aprox. 50 lbs la 28 inches!

suficient ca sa il dai gata?
asa ziceam si eu! :)

Concluzia: cu cat citesti mai mult, realizezi din ce in ce mai eficient ca lucrurile sunt din ce in ce mai confuze, iar atunci vei putea pune intrebari din ce in ce mai exacte, scopul final fiind, pana la urma, indeplinit: ti-ai construit singur un arc de vis! =D> (nu conteaza ca el o sa poarte numarul 2 sau 12 din cele incercate).

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 02 Jan 2013, 19:17

fibra de sticla grosime 0.004 inch = aprox 1mm , o fasie pe spate si una pe burta (back and belly)
Deoarece nu mai am posibilitatea sa editez postul (lucru care ar fi fost minunat pentru cei grabiti ca mine :) ) o sa imi cer scuze ca am pus un zero in plus dupa virgula :) 0.04 inch = 1 mm

mariusxxl
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by mariusxxl » 24 Feb 2013, 11:44

Scz o intrebare:(!!! IN ce zone gasesc acest lemn numit TISa??? plsss cateva detali unde-l pot gasi

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 26 Feb 2013, 20:43

mariusxxl wrote:Scz o intrebare:(!!! IN ce zone gasesc acest lemn numit TISa??? plsss cateva detali unde-l pot gasi
In al doilea rand, tisa este ocrotita prin lege si este ilegal sa o "procuri" din padure.
Iar in primul rand, eu nu am gasit tisa. Locuiesc temporar in buzau, relativ aproape de "Padurea de tisa", insa am construit arcuri doar din crengi daruite de prieteni, sau trimise prin curier rapid :)

Post Reply