Longbow tisa - Incercarea #2

Munca mea.......
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 20 Dec 2011, 12:10

fast_arrow wrote: Presupunem ca vei cumpara din tara o rola de 328 feet 0.003 430 euro
Florin, sunt convins ca toate calculele tale sunt corecte, dar mie nu imi trebuie o rola de 400-500 de euro, ca nu vreau sa imi deschid o afacere, ci doar sa incerc sa fac un arc, iar pentru asta am zis eu ca mi-ar trebui 2 fasii de 1850 x 45 x 1 mm (oferta la fasii e de 0.04 inch, cea de 0.03 este la rola) care m-ar costa 11 euro (am vorbit cu ei si vand si seturi de 2 bucati) , ca e 55 euro pretul pentru 10 bucati. Deci nu cred ca pot eu sa imi aduc de afara la pretul acesta, daca vreau doar 2 bucati, indiferent cum as calcula.
Deci, problema mea nu este pretul, ca asta imi convine! Problema mea este ca inteleg de la voi ca nu se poate folosi pentru arcuri de 45-50 lbs ca e slaba, iar tinand cont de experienta pe care stiu ca o ai in lucrul cu fibra, e clar ca stii ce spui. Ceea ce ma intreb eu este... daca pun miezul de lemn mai gros, de exemplu un frasin, salcam sau tisa de 15-20 mm grosime, subtiat catre varfuri, tot n-ar iesi suficient de puternic?

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Laminat

Post by ArrowsMaker » 20 Dec 2011, 13:38

Da, trebuie sa recunosc ca m-ai cam pus pe ganduri...
Deci in momentul de fata inteleg ca am doua variante:
1. iau 2 bucati de fibra de 1.27 mm la 160 lei amandoua (sper ca nu gresesc, dar parca asa am vazut pe aici) si fac un arc bun, sau
2. iau 2 bucati de fibra de 1 mm la 48.4 lei amandoua, dar risc sa stric totul...

Acuma... o sa ma mai gandesc, dar la experienta mea aproape inexistenta... cred ca oricum il stric, deci mai bine arunc 48 de lei decat 160 :)

A, si mai e a treia varianta, care cred ca o sa fie si cea castigatoare: sa imi vad de treaba si sa raman la lemn!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 22 Dec 2011, 17:32

Am reusit sa ii fac si nock-urile, nefinisate, bineinteles, ca aproape tot ce iese din mana mea :) dar macar am hotarat sa nu mai pun lemn, deoarece nu am nicio esenta exotica, si cum consider ca nobletea tisei merita mai mult decat un lemn obisnuit, am folosit un corn de caprioara pe care il aveam de cativa ani pentru selfnock-uri la sageti. Va rog sa nu aruncati cu rosii in mine, ca e prima data cand folosesc corn, dar dupa ce il trimit de cateva ori pe fratele meu la vanatoare, promit sa ma perfectionez :)

Image

Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Intrebare

Post by ArrowsMaker » 22 Dec 2011, 18:40

Multumesc, Caline! Totdeauna am apreciat oamenii carora li se pare important efectul pe care il au asupra celorlalti oameni!
Si...da, si eu am o atractie pentru orice ar insemna finete in materie de curbe! Doar ca... daca talentul nu prea ma ajuta, astept sa progresez prin munca :)

Si acum o intrebare:
In cazul in care nu cedeaza dupa prima suta de sageti, o sa vreau sa il finisez.
Cine ma ajuta cu o recomandare privind tipul de finish si modul de aplicare?

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by basty » 22 Dec 2011, 19:17

Salut. Frumos arc ! La mai multe !
Basty

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Sugestii reglaj

Post by ArrowsMaker » 27 Dec 2011, 17:50

Salutare!

Am reusit sa trag cateva sageti cu arcul meu de care eram foarte mandru ( inca mai sunt putin :) ) si am observat ca toate sagetile trase de la 15-20 m merg in stanga. Cele de lemn cam cu 40 cm, iar cele de carbon cam 20 cm.

Abia asteptam sa ajung acasa sa aduc coarda exact pe axul arcului, ca la prima vedere mi s-a parut deplasata, dar verificand cu plumb am constatat ca e exact acolo unde am stabilit-o, adica pe centru, iar de la centru pana la fereastra mai sunt 6 mm.

Are cineva ceva idei?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by domide » 27 Dec 2011, 19:51

Din poza, se pare ca fereastra trebuie putin mai adanca.
Daca sageata pleaca si are o traiectorie dreapta, si nu "da din coada", lasa fereastra asa.

Dar poti sa eviti deplasarea sagetilor daca inclini putin arcul spre drepta. Dupa cateva trageri ai sa-ti dai seama cat trebuie inclinat.

P.S. A iesit bine arcul dar parca era mai elegant fara fereastra. Din tisa merita sa fie un longbow traditional.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Dediu00ro » 27 Dec 2011, 20:01

Daca ai avea mai multe tipuri de sageti spinate diferit ai putea sa alegi un model perfect pt arcu tau, daca ele nu dau din coada standa dreapta sunt spinate bine, daca dau din coada vertical inseamna ca nock pointu e prea sus sau prea jos.

Cat despre faptu ca au luat stanga e vorba si de tipul de fereastra numai cu un arc center shot poti sa pui sageata pe galben si acolo sa se duca in stilul GAP, oricum inclinarea arcului ajuta mult la rezolvarea problemei.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Sugestii reglaj

Post by florinarnaut » 27 Dec 2011, 22:31

ArrowsMaker wrote:...merg in stanga. Cele de lemn cam cu 40 cm, iar cele de carbon cam 20 cm.
din ce spui e clar ca ai folosit sageti cu spinul mai mare decat trebuie, mai ales la cele din lemn.
Daca cunosti spinul carboanelor (arcul are 48lbs)ne luminam imediat!

Bafta!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Sugestii reglaj

Post by ArrowsMaker » 27 Dec 2011, 22:49

florinarnaut wrote: Daca cunosti spinul carboanelor (arcul are 48lbs)ne luminam imediat!
Bafta!
Din pacate nu am reusit sa gasesc o corespondenta pentru Geologic 500 luate de la decathlon. Ei spun ca sunt pentru maxim 55 lbs, iar arcul meu are 45 lbs acum, dupa finisare. Nu m-a dus mintea sa trag si cu celelalte carboane, ca am si geologic 300, ca eram cam in graba, dar cum imi fac o tinta... fuga pe camp si le incerc, sa nu mai astept pana ajung iar la tara.

Multam fain!

Post Reply