Longbow tisa - Incercarea #2

Munca mea.......
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 26 Nov 2011, 20:19

Dupa ce am distrus prima creanga de tisa deoarece nu am ascultat recomandarile celor care au deja reusite in domeniu si stiu ce spun, am decis sa o folosesc pe cea de a doua pentru a face un singur arc. Problema e ca, in afara de faptul ca e stramba, lucru deja obisnuit cand vorbim de crengi de tisa, am descoperit ca are niste noduri cam dubioase si nu imi dau seama daca vor afecta sau nu rezistenta arcului. Daca cineva isi poate exprima o parere, ar fi binevenita!

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 26 Nov 2011, 21:57

Centrul pe care l-am stabilit eu este marcat cu x-ul negru, iar nodul cel mare, negru si urat este deasupra lui. E posibil cand mai subtiez sa nu mai fie asa infricosator, dar mai mult ma ingrijoreaza cel de jos, marcat si el cu rosu, pentru ca este foarte aproape de linia de centru, cam la 2 cm.
Ca unelte am folosit un topor mai mititel sa il aduc la 2 inch latime si 1 1/2 grosime, apoi am folosit o rindea electrica sa il mai indrept un pic. Oricum trebuie sa il mai las la uscat, asa ca cred ca o sa il mai apropii putin de dimensiunile finale (care am zis eu sa fie cam 35 mm la mijloc si 12 la varf pe latime si 20 la fade cu 12 la varf pe grosime, pentru 50 lbs la 28#).

Image

Image
Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Dediu00ro » 26 Nov 2011, 22:51

Nodu ala mare si negru cred ca o sa dispara aproape complet dupa ce degrosezi burta arcului, dar se vad niste puncte sub nodul ala mare, cumva sa fie de insecte? Sper sa nu, nu pot sa imi dau seama exact. Sper sa iti iasa! Sport la treaba :) Se vede ca langa bucata de tisa ai si un arc laminat nu ne spui ceva despre el ? :d
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 01:00

E deja suficient de stramb, maestro, dupa cum se poate vedea in prima poza. E posibil sa se strambe si mai mult, oare? Da, asta e intentia mea, sa il degrosez si sa il las sa se usuce, ajutandu-l zilnic 5-10 minute cu o suflanta cu aer cald mai slaba. Doar ca mi-e cam teama sa nu il usuc prea tare, pentru ca n-am nici cea mai vaga idee ce inseamna in termeni palpabili "8-10% umiditate".
Acela nu e un laminat propriuzis, e strambaciunea mea de creanga de osage, pe care am pus o lamela de 5 mm de bambus din parchet, sa vad daca iese ceva, cu toate ca am subtiat lemnul prea mult in timpul procesului de indreptare. Dar poate iese macar un 30-35 lbs.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 01:08

Dediu00ro, ai reusit sa ma sperii binisor cu punctele alea :) Habar n-am daca sunt de la insecte, ca e abia a doua oara cand ating o bucata de tisa, dar sper sa nu fie asa. Nodul acela mare n-o sa dispara, deoarece intentionez sa fac un arc cu fereastra de tragere, nu ELB. Insa o sa caut o solutie sa il securizez cu ceva, poate rumegus fin cu rasina, daca o sa mearga.

N-am mai avut posibilitatea sa te caut cand am fost in Galati, sa tragem 2-3 sageti, ca am tras cateva proiectile si am plecat inapoi la Buzau, dar... cine stie, poate o sa creasca in viitor numarul pasionatilor si in partea asta de tara, macar atat cat sa facem o organizatie non-guvernamentala regionala! :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 01:31

Are cineva idee daca exista vreo diferenta demna de luat in seama intre un longbow cu sectiunea bratului in forma de "D" si unul cu sectiune rectangulara, in afara de aspect?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Dediu00ro » 27 Nov 2011, 01:59

Arrowmaker oricand cand ai drum incoa sau am eu drum incolo iesim trage, discutam. Acuma nici eu nu sunt prea expert in lemn dar par a fi de insecte sunt adanci? Tu ce spui Maestro ai mai vazut asa ceva?

Sectiunea D=Longbow englezesc
Sectiunea [] = Flatbow american

Un lemn ca tisa iti da voie sa faci un arc in forma D din cauza ca se comporta foarte bine in compresie dar si in tensiune(din cauza partii albe) si asta iti da voie sa faci o sectiune mai subtire fara sa cedeze burta arcului.

Pe cand alte lemne gen salcamul care nu se comporta excelent in compresie nu suporta foarte bine sectiunea D din cauza ca, compresia se focalizeaza pe o parte mica a lemnului si cedeaza(face crysale), cu cat este mai lat arcul cu atata compresia se distrubie mai uniform pe o suprafata mai mare pe burta arcului dar ai si un brat mai mare....cea ce poate aduce un surplus de greutate/marime.
Lemnele care sunt bune in tensiune dar nu prea bune in compresie sunt recomandate pt sectiunea [].
Oricum la sfarsitu zile poti sa faci si un arc de salcam in sectiune D dar trebuie un lemn calitativ, nu toate lemnele sunt la fel de dure elastice/dense. Unii poate nu cred dar eu spun sigur ca exista lemn si lemn, salcam in care bagi unghia in el si altu in care dai cu ciocanu si nu ramane urma.
Cam asa arata un arc [] de tisa un arc foarte frumos .
http://i793.photobucket.com/albums/yy21 ... tBow10.jpg
http://i793.photobucket.com/albums/yy21 ... atBow3.jpg
Tu vrei sa ii faci fereastra de tragere cu forma de maner tot tacamu, sau doar o semi fereastra?.
http://sporting-goodsonline.com/images/ ... b-50s-.jpg
Ceva de genu asta?
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 02:20

Dediu00ro wrote: Unii poate nu cred dar eu spun sigur ca exista lemn si lemn, salcam in care bagi unghia in el si altu in care dai cu ciocanu si nu ramane urma.
Eu sigur cred, pentru ca arcul cu trag acum e un selfbow din salcam facut in 2005 si e inca functional, chiar daca are set, iar acum 3 zile mi-a pocnit unul la care mesteream de vreo 2 saptamani, tot din salcam vechi de 6 ani, pe care am mai pus si bambus. Eu zic ca am retinut ceva din nereusitele astea, asa ca acum abia astept sa ajung la tara, ca e curtea plina de busteni de salcam, iar acum stiu ce sa aleg...

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Nov 2011, 03:22

Ceva in genul acesta:
http://www.bamabows.com/yewlongbow.html
Numai ca nu stiu daca e indicat, pentru ca, cel putin la colturi, daca e taiata, pare sa sara destul de usor. Oricum, nu e asta problema fundamentala, ca manerul pot sa i-l fac din altceva.
Deocamdata, ce ma intereseaza este sa gasesc profilul potrivit incat sa pot intinde 28# fara sa se rupa. Apoi... continuam! :)

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by domide » 27 Nov 2011, 18:37

Pai arcul dorit de tine este laminat...

Daca vrei neaparat sa folosesti tisa la modelul acela, eu zic sa nu-ti faci probleme, eu asa as face: (nu stiu, ce ai facut cu primele bucati de tisa, scurte de 1m? poti sa le folosesti si daca ai dat jos partea alba)

Laminate: tisa + bambus(pe spate in loc de albul de la tisa) => bilam.
Maner lipit din fasii - pentru estetica, dar trebuie un anumit model (ca lungime si raze). Atentie ca este diferit manerul la bilam fata de trilam. Se lasa material mai gros din tisa, portiunea mai groasa trebuie sa depaseasca in lungime cam 2cm st/dr manerului, se lipeste manerul si apoi se forma in asa fel ca la fade sa nu se solicile zona lipita. Daca faci un maner de 25cm, zona mai groasa este lunga de 29-30cm. Manerul sa fie curbat de la mijloc la capete - partea unde se lipeste de tisa.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply