Longbow tisa - Incercarea #2

Munca mea.......
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 27 Dec 2011, 22:54

maestro wrote: Am vazut multi care se incapataneaza sa tina arcul in vertical ,de parca ar trage cu olimpicul ...dar din pacate pentru ei gresesc amarnic :(
Nu e vorba de incapatanare, maestro, cel putin nu la mine, dar daca acum 6 ani am vazut prin clipuri oamenii tragand asa, am considerat ca e corect. Acum, in ultimul timp, intr-adevar, am vazut parca mai multi care trag cu el inclinat. O sa imi vina destul de greu, probabil, dar o sa incerc, pentru ca nu resping nicio idee pana nu o incerc.
Greuceanu wrote:Ba, sa fii in continuare mindru de el, altfel se supara! :)
Glumeam, Caline, oricum sunt mandru de el!
De la primul meu arc, care era un takedown cu brate din arc de ARO, n-am intins niciodata ceva atat de... placut (cu exceptia celui facut de maestro pt skyline)!
Dediu00ro wrote:Daca ai avea mai multe tipuri de sageti spinate diferit ai putea sa alegi un model perfect pt arcu tau.
Nu am, dar o sa imi fac la seturi pana il nimeresc pe ala bun :)

By the way, ai cumva idee cati milimetri (aproximativ) ar trebui sa aiba deflexia un shaft sprijinit pe 2 puncte aflate la 71 cm, de care agati o greutate de 906 grame, ca sa fie bun pentru 45 lbs?
domide wrote:
Daca sageata pleaca si are o traiectorie dreapta, si nu "da din coada", lasa fereastra asa.


Tocmai aia e problema, ca dau cam tare din coada lateral...

De fapt, o sa incerc ceea ce am vazut pe aici pe forum undeva, ideea cu paper-test-ul, dar cred ca asta este indicat sa fac numai dupa ce am gasit spinul potrivit, nu?

Thanks!

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Dediu00ro » 27 Dec 2011, 23:16

Un lucru important e sa vezi daca sagetile merg perfect drept fara sa dea din coada sus, jos , dreapta , stanga, sau cel mai rau caz spirale. In caz ca sagetile merg in spirale inseamna ca nocking pointu e pus rau in combinatie cu o sageata prea tare sau prea moale.
Releasu are si el un rol de jucat in plecarea sagetii drept, daca la eliberare agati coarda sanse bune ca si o sageata buna sa mearga prost.
By the way, ai cumva idee cati milimetri (aproximativ) ar trebui sa aiba deflexia un shaft sprijinit pe 2 puncte aflate la 71 cm, de care agati o greutate de 906 grame, ca sa fie bun pentru 45 lbs?
Noo habar nu am dar probabil sageti de 550-600 la 29" dupa easton.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by domide » 27 Dec 2011, 23:40

Daca dau din coada lateral, din cate stiu eu, e problema si cu spinul si cu fereasta.

Repet, nu as umbla la fereastra, ci as cauta sageti potrivite, dar:

m-am mai uitat la arc, nu imi dau seama ce profil are: flatbow sau longbow???, eu as umple fereastra (nu cred ca este pozitionata unde trebuie...) si as acoperi-o cu piele => un maner de longbow. Apoi trage instinctiv - arc inclinat - sageti cu spin potrivit = rezultate foarte bune.

Sunt multe reglaje pe care ar trebui sa le faci la un arc cu fereastra "home made", dar la un longbow... pui sageata si tragi (nu e chiar asa de usor :d dar e mai simplu)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by florinarnaut » 28 Dec 2011, 00:53

@ ArrowsMaker!
geologic 500 corespunde unei deflexii de 0,500". inmultit cu 25,39 = 12,69mm(pt arc de 52 lbs)
geologic 300 corespunde unei deflexii de 0,300".inmultit cu 25,39= 7,61mm (pt arc de 86 lbs)
rezulta ca daca uzai de geologic 300 deflexie mica, paradox mare, trageai si mai mult in stinga.
.................
Formula pt calculat spin,deflexie in inch(se poate transforma in mm inmultind cu 25,39)este :
26 impartit la (x) lbs(forta arc)= (y)deflexie
Ex. arcul are 42 lbs
26 / 42 =0,61
0,61 x 25,39=15,48mm, aceasta este deflexia ce trebuie masurata intre doua puncte aflate la la 26", folosind o greutate de 906grame, pozitionata central.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 28 Dec 2011, 02:36

florinarnaut wrote:@ ArrowsMaker!
geologic 500 corespunde unei deflexii de 0,500". inmultit cu 25,39 = 12,69mm(pt arc de 52 lbs)
geologic 300 corespunde unei deflexii de 0,300".inmultit cu 25,39= 7,61mm (pt arc de 86 lbs)
rezulta ca daca uzai de geologic 300 deflexie mica, paradox mare, trageai si mai mult in stinga.
Multumesc mult pentru formula, Florin! De mult timp caut sa aflu lucrul acesta si nu reusisem inca.

Cat despre spin, la Geologic nu cred ca se respecta regula standard, deoarece sageata 300 e ma subtire si mai flexibila decat 500, si chiar si ei recomanda 500 pt max 55 lbs si 300 pt max 35 lbs. Cred ca au un alt sistem de calcul. Dar oricum, cand o sa le folosesc si pe celelalte o sa vad.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 28 Dec 2011, 11:38

maestro wrote:Care este brace height-ul arcului strunit ?
Nu sunt acasa sa masor, dar cred ca de la 17 a ramas cam la 14-14.5. Am impresia ca trebuia sa pun mai mult de 12 fire de dacron la coarda, dar mi-a fost teama ca dupa ce matisez nu mai incape in nock.

Sa fie asa mare influenta la cei 2.5 cm? Ca daca e asa, o modific!

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 28 Dec 2011, 12:29

fast_arrow wrote:Salut!

Uitandu-ma peste poze am impresia ca fereastra ar mai putea suferi unele ajustari ca in poza atasata.
As incerca, dar doar la planul orizontal, deoarece, nefiind laminat, in cazul celui vertical mi-e teama sa nu-i slabesc prea mult rezistenta manerului si sa am o surpriza mai dureroasa decat lipsa de disciplina a sagetii :)
Oricum, ideea cu incercarea de a micsora suprafata de contact mi se pare buna, dar ma gandesc ca pentru asta sa mai reduc inaltimea penelor. Desi cred ca prin asta risc sa le afectez lor stabilitatea, nu?

Casspius
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by Casspius » 30 Dec 2011, 04:42

Apai Mitule, numai un tont si unul prea plin de sine si-ar permite sa-l ridiculizeze pe Byron Ferguson.
Da, uite ca nu stiam ca exista si din astia pe la noi. Cine ziceai ca l-a ridiculizat? Elita arcasilor de la noi?
Chiar sunt curios sa aud povestea, dar cu nume de personaje cu tot :D

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 09 Jan 2012, 20:26

maestro wrote:Rasuceste coarda pana se scurteaza ca sa ajungi la un brace height de 17cm ,apoi sa vezi cum merge ;)
Nimic mai adevarat! Am adus brace height la 17 cm si nu mai indrazneste una sa dea din coada :)

Am facut si un set nou, mai slabe, pentru 30 lbs, sa verific daca asta era cauza.
Image
Nu era asta!
maestro wrote: ...si nu uita inclina arcul cand tragi

Nu ma consider nici pe departe un tragator bun, pentru ca nu sunt, dar am fost surprins sa vad diferenta intre a trage cu arcul vertical si a trage cu el inclinat! Mi-a luat vreo 2 ore sa ma obisnuiesc, insa a meritat!
Si trebuie sa recunosc ca mie singur nu mi-ar fi venit niciodata ideea sa incerc!
Deci... problema rezolvata!

Thanks man! :)

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Longbow tisa - Incercarea #2

Post by ArrowsMaker » 09 Mar 2012, 16:39

maestro wrote:Apropo,faine sageti :) dar era mai nimerit daca le prezentai cum se cuvine la rubrica sageti construite de membrii ;)
Rezolvat! Le-am pus!
Insa am tras acum si cu cele de 8 mm (cele galbene) si merg mult mai grupat.

Post Reply