Flatbow din frasin

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia
Flatbow din frasin

Post by basty » 23 Feb 2012, 17:25

Salut!
Azi am scapat mai repede de la scoala si dupa o ora si jumate de spart lemne am inceput un arc. La sfarsitul verii am taiat mai multi frasini, cu un prieten. Lui, si el a inceput cu arcurile i le-am dat pe cele mai subtirele ,,sa isi faca mana,, iar eu am luat ce e mai gros. Lemnul sta de mai bine de 3 luni cred ca 4 luni deci e 75% uscat. Are 176 cm drept zic eu si cu densitate destul de mare, e mai greu decat unul mai gros ca el. Vreau sa trec de 80 lb chiar daca nu voi putea sa il intind, Pana la toamna cred ca as putea reusi la marimea mea. Un brat l-am terminat, mai am de facut capetele la el si de luat coaja de pe spate... dupa ce il termin incerc si eu sa il tilleresc ca si Maestro, cu notatii pe ambele brate si cu ruleta. Poze Image burta, Image spatele, Image lateral, Image burta, Image sectiunea (sper sa o fac D ) si cam asta e. Sfaturi, critici orice nu conteaza cat timp imi vor fi de folos in viitor.
Basty

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: Enghish Ash Longbow

Post by cipri » 24 Feb 2012, 00:29

eu nu ma pricep la acest tip de arcuri dar pot sa te incurajez , asa ca dai inainte ca -i dai bine

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Neacsu Ionut » 24 Feb 2012, 21:43

Salut!

pana acum e ok, dar:
1. eu am rupt un arc de frasin pentru ca nu am dat 2 inele jos...la tine nu cred ca e cazul, al meu era din bustean mare, statuse ceva afara...dar oricum, nu strica sa dai macar un inel jos....in cel de sub coaja este si risc mai mare sa ai daunatori, insecte, larve, cari si alte lighioane... :)

2. frasinul nu e un lemn foarte rezistent in compresie si nu stiu daca ar merge chiar sectiunea aia D...poate mai ovala da...nu am facut prea multe longbowuri, dar la salcam(mai ales daca lemnul nu e perfect) trebuie sa fie mai plata totusi si burta, decat la tisa de exemplu....la frasin ma gandesc ca e la fel

3. 80 de livre e cam mult pentru inceput, eu zic sa faci unul de 50-60 si daca poti trage de el iti faci apoi si mai puternic...10 livre in plus dau multa bataie de cap la tillering, iar daca iese si il tii pe perete unde e distractia....nu stiu, eu asa vad lucrurile...eu nu puteam trage mai mult de 50 de livre dar acum incercand sa mai intind un arc mi se pare usor....asa ca voi trece si eu la 60 ;) ....ce vreau sa zic este ca nu poti face salturi asa mari, direct la 80, mai ales daca nu faci antrenament specific pentru asta....cum face Dediu :)

4. daca a stat cu coaja pe el nu stiu cat de uscat este....alta data sa il despici macar in doua, sau sa iei material de pe burta si de pe lateral...si in felul asta va lua si reflex la uscare...prin metoda asta se usca si in doua saptamani....cu coaja e mai greu, apa nu poate iesi decat prin capete...dar asta nu te impiedica sa lucrezi...poti face pana la floor tillering, si apoi il mai lasi vreo 2 saptamani intr-un spatiu bine ventilat si e ok...

spor la lucru!
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 24 Feb 2012, 22:01

Multumesc de sfaturi. Azi am facut si bratul celalalt,dar e intr-o stare bruta capetele sunt de 20 mm, eu ii zic coada de lopata. Am pus coarda pe el, cea de tillerit( un cablu de otel)...am pus-o la banca caci singur tot am incerzat cam jumatate de ora si nimic.NU IL POT INTINDE doar vreo 30 cm :(( Luni ma apuc de tillerit ca maine is ocupat cu olimpiada de la engleza si mai merg si la ziua de nastere a unei colege. Ionut ai dreptate lemnul nu e foarte uscat,este in propotrie de 60%-75 %. Am dat coaja jos si primul inel de dupa coaja. Acum are pe tot spatele un inel. Am mai facut un arc de frasin tot in sectiune D si a tinut si acuma e in ,,viata,,. Arcul asta i l-am dat unui vecin mai mare(22 sau 23 de ani) sa il intinda dar nici el nu a putut mai mult de 50 sau 55 cm. E gros ca o coada de lopata, sar daca mai incerc in 3-4 luni il intind sper. Numai bine!
Basty

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Enghish Ash Longbow

Post by rotariu nicolae » 24 Feb 2012, 22:04

salut!
un arc bun se face din bustean nu din creanga ,evident daca esenta de lemn este de arbore daca este arbust ca de ex. corn,singer ,chear si tisa atunci nu ai incotro fiindca la arbusti nu gasesti busteni. dar ca experienta merita sa incerci numai ca nu va iesii de 80lbs! oricum felicitari ca la virsta ta incerci sa faci un arc bun ,daca imi aduc bine aminte si eu cam pe la virsta asta faceam primul flatbow din lemn de corn si sageti din singer cu doar doua pene ,bine, pe vremea aceea nu aveam atitea informatii ci doar ce vedeam in filme sau unele reviste cu benzi desenate aduse din ocident in care mai gaseai cite un mic ghid de construire a unui arc si sageti!!!

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Dediu00ro » 24 Feb 2012, 22:57

Salutare Basty imi place proiectul tau si initiativa, dar nu imi place materialu un arc trebuie lucrat cand este uscat, risti sa prinda set permanent daca il lucrezi acuma cand e semi uscat.
Si iarasi sunt complet de acord cu Nicu cand spune ca un arc bun se face din bustean nu din crengi, crengile sunt bune pt un arc de distractie, un arc rapid si in situatia in are copacul nu creste mare nici o data, frasinu nu se incadreaza.
Eu sfatuiesc sa il lasi la uscat in continuare nu il mai intinde caci ii vei strica burta prin daune de compresie, si de abia cand e uscat inceput din nou si facut k lumea.

Iarasi daca vrei sa treci la arcuri tari nu e nici o problema oricine poate, dar asculta la mine ca eu am multe belele la tendoane din foarte multe prostii, incet dar sigur nu te grabi si nu incerca sa sari cate 20 de livre in sus nu bine, tu poti stiu dar exista repercusiuni dupa, un arc trebuie controlat la intindere nu doar intins nebuneste. Ai sa incepi sa invarti mana in care tii arcu cand faci asta si ai o tehnica slaba de tragere cand ai sa incepi sa tragi cu el.

Si eu sunt complet contra intinderilor scurte, ce se intampla cand intinzi un arc si nu ajungi cu intinderea macar pana la barba muncesti numai cu umaru si risti cupa rotativa, si alte tendoane, de abia cand treci de barbie incep sa se activeze mai multe grupe de muschi sa traga si e alta poveste. Deci ca sa te antrenezi dai bataie la tractiuni, flotari ca e important si cotu de sustinere, sau iei 2 arcuri mai slabe dar care sa poti sa le intinzi pana la barba nu doar 20-30 de cm ca asa sigur iti risti tendoanele, si alea o data rupte nu se mai sudeaza inapoi dacat cu operatie.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 25 Feb 2012, 15:23

Salut!
Stiu ca arcurile bune se fac din busteni dar... nu e uscat.Am unul gros pe care l-am crapat in 2 si inca il las sa se usuce. Sorine stiu ca ai mare dreptate in ceea ce zici cu intinsul unui arc de felul asta. Eu am sperat ca il voi putea intinde.are 3,2cm latime la centru si 3 cm grosime la centru.Eu il voi lasa asa o luna sau 2 luni pana va fi uscat, dupa aceea o sa ma pun sa il tilleresc si sa il finisez.Eu am sperat dupa cum am spus si mai sus, sunt mare la 13 ani si 11 luni am 176cm si 80 kg. Dupa cum ai spus si tu in topicul ala in care intinzi tu 2 arcuri degeaba forta bruta daca nu e tehnica.Il voi lasa sa se usuce si apoi il voi termina.Numai bine!
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 27 Feb 2012, 21:34

Salut!
In ultim moment am schimbat profilul arcului, nu il mai fac in sectiune D il fac flat. Avea o crapatura pe bratul de jos si decat tare si apoi rupt mai bine mai slab si cu viata lunga. Crapatura are o lungime de 25 cm si adancime maxima de 8 mm,e pe diagonala de la cotul burtii. Daca il fac flat scap de crapatura lemnul avand 33 mm grosime in partea cu crapatura luand material sper ca o sa iasa ceva destul de tare 50-55 livre cel putin, sper!Am facut acum desenul pe un brat, cel cu crapatura, si manerul. Maine ii termin desenul si iau lemn ca sa nu continue crapatura in el. Sfaturi daca aveti va rog sa-mi spuneti, va rog!! [-o< :d Numai bine!
Basty

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Neacsu Ionut » 27 Feb 2012, 22:12

ce grosime iti ramane dupa ce scapi de crapatura?

am vazut si arcuri cu crapaturi mari(de exemplu arcul facut de Florin pentru Igor) care trageau foarte bine...
e greu de zis cat de grava e crapatura ta daca nu o vedem...dar daca zici ca e pe diagonala e destul de nasol....adica lemnul e rasucit?...sau numai crapatura...cam ciudat

oricum, flat si la 50 de livre e mai realist pentru bucata aia de frasin...

si sa nu il bagi la cald(sau cel putin nu dintr-o data) ca s-ar putea sa crape mai rau...

spor!
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 27 Feb 2012, 22:24

Salut!
Numai crapatura e pe diagonala,eu de cand am lemnul, avea un nod mare pe o parte si am zis ca acolo unde e nodul o sa fie burta, iar crapatura s-a format intre burta si spate Image Numai bine!
Basty

Post Reply