Flatbow din frasin

Munca mea.......
User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:
Re: Enghish Ash Longbow

Post by Neacsu Ionut » 27 Feb 2012, 23:17

am inteles...fa-l flat, cu profilul cam asa>
http://www.forum.arcasi.ro/viewtopic.php?f=49&t=1628
ma refer la latime nu la reflex-deflex....sa ai grija sa nu fie totusi prea lat la maner, sa nu iti arunce rau in stanga sageata...eventual poti face bratele mai late ca manerul si manerul mai gros(ca la maner nu ai crapatura)

in orice caz, la arcurile astea din crengi forma trebuie adaptata la lemnul tau, nu e ca la o felie de bustean, unde poti zice de la inceput: asta va fi flat, asta va fi holmy, asta longbow etc....asa ca e mai importanta adaptarea, decat un anumit model batut in cuie...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Greenarrow » 28 Feb 2012, 02:42

Salut, fa cum ti-a spus Ionut, da neaparat un inel jos de pe spate....eu am rupt un arc astazi care era aproape gata din cauza ca inelul imediat de sub coaja a fost prea subtire.

Greenarrow
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Greenarrow » 28 Feb 2012, 02:46

Acum am citit tot topicul.... e foarte bine dac ai dat un inel jos,vezi sa nu fie deloc intrerupt pt ca frasinul nu e asa permisiv ca si salcamul

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 28 Feb 2012, 19:25

Salut!
Am terminat arcul! :d :X Este flatbow dupa modelul aratat de Ionut, 50 livre la 26 inch, 176 varf la varf, 173 nock la nock. Manerul are 25 mm latine si 120 mm lungime. Varful are 11 mm <:-p si pot zice ca este cel mai rapid arc avut/facut de mine. Acum fiind vreme friguroasa stau in pauza de tras si numai bine se usuca. Ii multumesc unchiului meu ca mi-a dat dispozitivul ala de slefuit, rapid am terminat de slefuit. La tiller am lucrat mai multicel dar se merita indeplin. Cat de curand, sa caut pe vreunu sa ma filmeze cum trag sa vedeti ce viteza are! Ma scuzati dat sunt foarte mirat de el.Acum ca am vorbit prea mult mai pun si niste poze sa il vedeti si voi Image spatele Image burta Image lateral Image manerul Image strunit Image alinierea corzii Image intins la 22 inch Image intins la 26 inch Image varful, pentru poza completa click dreapta si view image.Sanatate!
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 28 Feb 2012, 20:35

La Hunedoara cred ca voi veni, tre sa vad cat costa un bilet, strang bani si vin, sper.
Basty

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Enghish Ash Longbow

Post by baloghbela00_HD » 28 Feb 2012, 20:58

Te asteptam cu drag . Daca vei continua cu aceasi daruire sa consruiest arcurisi vei asculta sfaturile date de ceilalti constructori de arcuri ,Trebuie doar sa vrei sa vii ca partea financiara o vom razolva noi ,asa cum am facut si cu alti membrii tineri talentati . Asa ca dai bataie ,te asteptam cu noi arcuri pe forum .Bafta .
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Enghish Ash Longbow

Post by Neacsu Ionut » 28 Feb 2012, 22:46

hai ca a iesit bine...eu zic sa mai subtiezi putin fade-urile, asa cum zice si Maestro manerul e prea lung.... arcul asta ar putea lucra si prin maner, dar macar mai ia de pe fade-uri...nu mult, ai grija sa nu il strici acum la final...

si capetele merg mai inguste, oricum sunt rigide pe o portiune cam mare poate...daca s-ar indoi putin mai mult l-ai putea intinde 72cm...ca la 173 ar trebui sa mearga...la capete daca iei din latime sa urmaresti tot timpul aliniamentul, sa nu se duca intr-o parte....cu modificarile astea forta nu o sa-i scada mult, mai ales pe capete ai inca mult material mort, care nici nu lucreaza, nici nu adauga forta...

tine-o tot asa, si vino la intalniri...tot la intalniri am invatat si eu cel mai mult...vazand atatia mesteri buni cum lucreaza, am tot furat de pe la fiecare :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 29 Feb 2012, 19:54

Salut!
Am mai luat foarte putin material azi de la fade-uri si am mai luat si de la capete.Arcul merge intins si mai mult dar nu vreau sa il fortez prea tare pana nu e uscat de tot.O sa incerc sa vin si eu la intalniri, la Hunedoara 90 % vin ma aduce unchiumiu deci mai fur si eu. Am facut azi un film cu arcul, scuzati calitatea e facut cu telefonul Image
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: English Ash Longbow

Post by basty » 01 Mar 2012, 18:13

Salut!
Dupa cum am spus arcul are capetele subtiri( 10 mm la nock). Florine uite aici poze, eu zic ca merita sa fie mutat la arcuri construite de membri Image sageata are 9 mm Image cea din stanga are 8 mm cea din dreapta are 9 mm Image un full draw ( 26 nu il intind mai mult pana nu se mai usuca). Maestro eu trageam cu gluga pentru ca batea vantul, si nu prea suport eu caciulile deci mai bine ma impac cu glugile. Sanatate!
Basty

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: Enghish Ash Longbow

Post by basty » 01 Mar 2012, 18:20

Salut!
Florine, te rog ii schimbi titlul in Flatbow , te rog ;;)! Sanatate!
Basty

Post Reply