prima incercare holmegard

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:
prima incercare holmegard

Post by anasazzy » 16 Dec 2007, 15:59

am facut un arc holmegard din salcim era un salcim de 12 cm grosime ,dupa indepartarea sapwoodului a ramas cam subtire,combinat cu ceva greseli de tilering am ajuns sa fac un holmegard de 14 kg :( .arcul se comporta fantastic aproape ca unul asiatic si trage destul de lung fata de longbowul meu de stejar care este cu 5kg mai puternic :) .acum as dori sa fac altul din frasin sau sorb ::muntainash:: care este lemnul din care erau facute cele doua gasite la holmegard .problema este ca eu stau in bucuresti si nu am posibilitatea sa fac rost de lemn decit de la munte sau de la deal si asta daca este vara, cind le recunosc, iarna toti copacii sint la fel pentru mine. eu ajung rar la padure si vara , din cauza meseriei ::muncitor constructor:: asa ca trebuie sa astept .imi pare rau ca nu am aparat foto decit pe mobil si este cam naspa rezolutia dar in curind am sa postez si poze cu arcul asa naspa cum este cu mobilul.arcul are o sectiune in D sieste lung de :165 cm intre nocuri 3.5 cm latime si 46 cm lungime a bratelor flexibile iar coarnele de 20 cm.daca a mai incercat cineva un holmegard sau vrea sa faca sper sa ne anunte si pe noi aici . acum va las cu bine si ne mai vedem pe aici Marian

Post Reply