Flatbow 63" #37@24

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 15 Mar 2012, 22:47

Salutare,

A venit primavara!!!, si cu ea primul arc pe anul 2012.

Din lipsa de materiale pentru un miez de calitate, am refacut un arc mai vechi care nu arata prea bine - era "indoit de mijloc", si nu prea aveam ce sa-i fac, asa ca am hotarat sa-l scurtez pentru a se alinia capetele cu manerul.
Dupa trasari si retrasari, si ganduri de a renunta, pana la urma l-am scurtat de la 1800mm la 1600mm (Petre cred ca esti multumit - pana la urma am facut si un arc scurt) si am fost nevoit sa subtiez si capetele (asa cum le place unora :d ). Bineanteles i-am aplicat si tratamentul cu bambus pe spate.

Inca nu este lacuit, vreau sa trag cateva sageti inainte si sa vad ce pot sa-i mai fac (probabil ramane asa). Deasemenea, nu sunt hotarat daca sa-l calesc pe burta sau nu??? - ceva idei, are rost???

Materiale si dimensiuni:

Salcam:
la fade: g=10mm, l=30mm
la nock: g=9mm, l=6mm

Bambus:
g = 5mm ~ constant

Performante: deocamdata are 37# la o intindere de 24". Viteza sagetii inca nemasurata (prietenii stiu de ce), dar urmeaza.

Inca nu este finisat, dar arata asa:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Daca trece testele il vad cei care vin la Cluj. Apoi va ajunge pe mainile unui prieten pe care sper sa il virusez cu acest sport.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by Neacsu Ionut » 15 Mar 2012, 22:58

fain!
nockurile ar arata mai bine daca ar fi mai ascutite, mai ales partea care e chiar la capatul arcului, dincolo de santul pentru coarda....iar la maner partea care vine deasupra mainii sa fie la fel de proeminenta ca cea de jos, asa arata putin disproportionat, pare prea mare...dar astea sunt mai mult preferinte personale, nu tre sa faci ca mine :)

imi place tillerul si mai ales cum ai ingustat capetele...profilul asta este printre preferatele mele....
la bratul de sus parca ar mai merge luat un pic de la fade...
la bratul de jos de la mijlocul bratului...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 15 Mar 2012, 23:06

P.S.1 Greutatea = 350 grame

P.S.2 mai multe poze aici:

http://s882.photobucket.com/albums/ac30 ... %201-2012/

@Ionut: Am preferat sa fac asa capetele, deoarece arcul va ajunge pe mana unui incepator. Nu va stii sa puna coarda (dupa picior) si am sa-i fac si un Bowstring, care se va aseza mai bine pe aceasta forma. Cu manerul - asa l-am mostenit si nu mi-am batut capul cu el. La tiller mai este de lucru dar este prea mare finetea pentru mine :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 15 Mar 2012, 23:27

hmmm, acum cand ma uit la poza cu arcul incordat, mai ca-mi vine cheful de ajustat. Am sa-l dau in probe amicului, si daca este prea tare pentru el (incepator) il mai ajustez dupa indicatiile voastre.

Totusi merita sa-l calesc pe burta???
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 15 Mar 2012, 23:33

Asa este, dar mai bine intreb :) => lacuire
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by Neacsu Ionut » 15 Mar 2012, 23:46

eu totusi as lua un pic de la mijlocul bratului de jos....
dar mai grav este sus unde se termina fade-ul ala rigid si incepe sa se indoaie bratul asa, dintr-o data...

daca era alt lemn, de ex ipe, cred ca ar fi fost mai putin important, dar salcamul va face cristale in timp cu siguranta in zonele alea prea solicitate...

din cat am lucrat cu salcam am avut doua tipuri de rupturi:
-in tensiune la noduri mari (chiar daca era corect curatat inelul)
-in compresie, in zonele in care arcul avea hinge sau era prea ingust bratul fata de lungimea arcului (asta a fost mult mai frecventa, mai ales pana am invatat tillerul si profilul potrivit)
putin off topic dar daca tot a venit vorba de tiller...

deci ca sa revin la subiect arcul ar pierde cam 4-5 livre daca ai face bine tillerul, deci in final ramai cu 32-33 de livre, ceea ce este rezonabil pentru un incepator...eu as merge pe varianta asta

cu nockurile am inteles, este mai bine asa :)
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by Dediu00ro » 16 Mar 2012, 00:03

Domide arata foarte misto imi plac capetele subtiri, si nocurile fain :). =D>
Arata bine si daca trage bine, eu zic sa il lasi asa ar mai fi poate putin de umblat la tiller, dar oricum e slab ca forta si poate nu se merita sa il faci si mai slab. Dar daca crezi ca in timp ar putea deveni o problema mai ales daca va fi supus la intinderi mai mari ar fi bine sa modifici putin, caci atunci exista riscul la crysale la salcam eu cel putin asa am stricat mult arcuri facute de mine cu intindere mai mari decat trebuia :(.
Intrebare bratul de sus e mai lung decat cel de jos si daca da cu cat?
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 16 Mar 2012, 00:11

@ Dediu: Bratele sunt egale.

Am sa-i fac maine poze pe stand, si ne mai consultam ce si cum sa ajustez.
Am retinut: la bratul de sus - ajustat la fade, bratul de jos - ajustat la mijloc.

Intrebare: in cazul in care grosimea este aproximativ egala, in aceeasi zona a bratelor, la tiller - sa umblu din latime?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by Neacsu Ionut » 16 Mar 2012, 00:28

poti umbla si din latime dar la arcul asta nu e cazul sa iei foarte mult din grosime...1mm cred ca e mult...ca sa obtii acelasi efect teoretic ar trebui sa iei 4mm din latime, ceea ce nu ar arata chiar bine :P ....eu as lua numai din grosime, cate putin, cu scraperul...acolo la fade merge usor si cu o raspa fina sau pila....

de multe ori densitatea si elasticitatea lemnului variaza, poate avea si un pic de reflex si e mai rigid....dimensiunile masurate cu sublerul nu sunt intotdeauna cele mai importante...mai important este cum lucreaza bratul...

la astea cu baking conteaza si nodurile de la bambus, arcul e mai gros acolo....

ma uitam si la poza cu coarda pusa...poti masura cu ruleta distanta dintre coarda si arc, cum face Maestro, si o sa iti dea cam acelasi rezultat...tot mai trebuie sa iei putin din zonele alea...
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Flatbow 63" #37@24

Post by domide » 16 Mar 2012, 01:37

Asta era ideea, in zona nodurilor, este mai subtire, si daca mai insist poate fac mai rau, asa ca prefer sa iau din lateral... incerc cate putin. Nici nu ma gandesc la raspila, acum trebuie mare rabdare. Am sa fac aceste operatiuni cu coarda pusa, poate un brace mai mare, si lucrat incordat intre "slefuiri".
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply