arcul 2 din 2012

Munca mea.......
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: arcul 2 din 2012

Post by Dediu00ro » 13 Apr 2012, 22:24

Ehh asa da! Stiam eu ca din a doua iese orice :d arata bestial B-). Cred ca devii maestru in modelul asta de arc, alt arc care ii cam trebuie un review-u e cam prea fain asa....ar fi rau sa nu il vada lumea.
Ps in ultima poza cred ca e bine cand e vorba de bratu de sus si cel de jos.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: arcul 2 din 2012

Post by basty » 14 Apr 2012, 12:35

Bravo! Un arc foarte reusit, foarte bine tillerit, frumos, ce sa mai zic! Felicitari si sa-l folosesti sanatos!! Paste fericit la toata lumea!!!
Basty

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: arcul 2 din 2012

Post by NIMROD » 14 Apr 2012, 15:08

fff fain mircea .avem sageti ptr el =FALCO al meu oare la a doua poza nu ai pus nock point-ul mai jos ? din prima poza ai avut inel pe coarda ? inca o data MARFA -BLANA si =D> =D> =D> O.A.H

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arcul 2 din 2012

Post by domide » 14 Apr 2012, 16:56

@Nimrod, inca nu eram hotarat care este bratul de sus, si nu am acordat atentie nock-point-ului.

@Dediu, ai dreptate, cum a iesit soarele, am iesit la testul de viteza. Se pare ca a scos viteze mai mari, asa cum ai sugerat tu :) In medie 155-162fps, eu inca nu am constanta tragerii... am dat si "gherle", si "asi":

In primele doua poze, Vmin, Vmax cu bratele asa cum le-am ales eu in timpul echilibrarii (sus/jos):

Image

Image

In urmatoarele doua, Vmin, Vmax cu bratele asa cum a sugerat Sorin:

Image

Image

sageata este de 524,68grain, L= 30", dar am intins aproximativ 27"

Ma declar multumit, si deasemenea inca o data multumiri si celor care m-au indrumat.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul 2 din 2012

Post by Dediu00ro » 14 Apr 2012, 17:33

Deci Mircea din nou vad o coarda de dacron ia trantestei una noua de fast flight, si ai sa vezi tu ca viteza lui reala e 174-199 Fps. Asta e viteza de laminat de fibra de sticla, foarte tare Mircea de abia astept sa il vad.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arcul 2 din 2012

Post by domide » 14 Apr 2012, 17:56

Nu risc cu fast..., coarda este din Dacron B550, multumita lui Obe22.

Daca trage un "profesionist", eu zic o medie de 175fps.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: arcul 2 din 2012

Post by Mugurbb » 14 Apr 2012, 20:57

domide wrote:Nu risc cu fast..., coarda este din Dacron B550, multumita lui Obe22.
La arcurile laminate cu capetele intarite, daca coarda are matisajele de capat facute cum stiu eu ;) merge si din FastFlight. Ioana si eu avem un bilam si un trilam facute de maestro care trag mult si bine cu FF. Si fara amortizoare pe coarda...
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arcul 2 din 2012

Post by Dediu00ro » 14 Apr 2012, 21:14

Subscriu se merita un fastflight facut de Mugur!. Eu nu am avut probleme cu fast flight nici pe selfbow cu capete simple nici pe laminatu lui Maestro. Pe laminatele de fibra de sticla nici nu mai zic ca perfomantele cresc considerabil.

Cumva sa ajuns la teoria eronata lansata de cei care prefera dacronul pentru calitatile lui de amortizare a zgomotului, ca fastflight expune arcul la vreun risc. De fapt e invers din cauza ca un arc echipat cu dacron e mai stresat, transferul de energie cinetica e mai slab si prin urmare ramane mai multe energie cinetica care trebuie sa o suporte arcul mecanic dupa plecarea sagetii.

Pe cand cu FastFlight energia cinetica pleaca mai eficient din arc undeva cu 5-9% si prin urmare ramane mai putina energie cinetica care sa fie suportata mecanic de arc dupa plecarea sagetii.
Singurul lucru reprosabil unei corzi de fast flight e ca e mai zgomotoasa putin, dar se rezolva cu niste pufuri de lana. Si cu pufurile de lana nu se mai aude absolut nimic.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: arcul 2 din 2012

Post by florinarnaut » 16 Apr 2012, 12:05

Dediu00ro wrote:
Cumva sa ajuns la teoria eronata lansata de cei care prefera dacronul pentru calitatile lui de amortizare a zgomotului, ca fastflight expune arcul la vreun risc.

Pe cand cu FastFlight energia cinetica pleaca mai eficient din arc undeva cu 5-9%
Singurul lucru reprosabil unei corzi de fast flight e ca e mai zgomotoasa putin,.
Nu este gresit sa folosesti numai dacron, precum nu e gresit sa folosesti numai FastFlight. Depinde de arc in primul rand. De ex daca la un recurve olimpic de 35 lbs montezi o coarda dacron(posibil sa fie mai grea de cat sageata :d ),performanta arcului scade cu mult peste 5-9% ; sau pt un arc de 80 de livre, o coarda din dacron B 50 , va fi mai groasa ca ...sageata. Pe de alta parte pt un selfbow de 45 lbs o coarda dacron e ok (sa nu uitam si de pret)
Pentru anumite marci de FastFlight, se recomada "aprobarea"din partea producatorului de arcuri, inainte de folosire.
Cum ai spus si tu, corzile de FastFlight, sant mai zgomotoase...(zgomot sau sunete sant produse de vibratii),problema nu e zgomotul in sine, ci frecventa acestor vibratii.
Materialele pt corzi sant variate, important e sa faci o alegere corecta.
Sa nu uit, parerea mea despre materialele pt corzi nu se vrea a fi pro sau contra vreunei categorii.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: arcul 2 din 2012

Post by obe22 » 16 Apr 2012, 12:39

Teoria cu stresul FF nu e chiar eronata, energia netransferata sagetii de Dacron nu e suportata de arc ci e furata de coarda, prin grosimea si masa suplimentara, si mai ales prin elasticitatea ei. In plus, arcul e mai stresat de oprirea mai brusca a bratelor cu FF si de presiunea mai mare care o are pe nockurile arcului o coarda mai subtire . O comparatie intre saritura "bungee" ancorat cu o coarda elastica sau cu una inelastica. Si mai mult, intre saritura legat cu o coarda inelastica de 6 cm grosime sau cu o coarda de 2 cm grosime.

Post Reply