arcul 2 din 2012

Munca mea.......
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: arcul 2 din 2012

Post by Dediu00ro » 16 Apr 2012, 16:47

@FlorinArnaut
Aici ai pus punctul pe "i" vibratiile si frecventa lor, de asta recomand puse pufuri pe corzile fastflight pe arcurile traditionale, chiar si cele compound au tot felul de sisteme de amortizare a acestor vibratii.
Si intradevar fastflight costa 36.99$ 1/4# si Dacron 9.50$ 1/4# de 3.5 ori mai putin..... este o treaba si asta.

Obe ai dreptate la faptul ca fura din energia arcului prin elasticitate dar asta da un handshock mai mare si parca forteaza arcul sa se comporte mai rau dupa tragere, eu am observat ca arcurile echipate cu o coarda fast flight se comporta mai bine, handshocul scade dramatic si parca e mai calm arcul. Practic ce se intampla energia ai netransferata se transforma in handshock multa din ea si asta cate o data da un sentiment fals ca un arc are handshock.
Intradevar e mai iertator la capetele arcurilor, si nu recomand fastflight la arcuri neintarite in special cele care au capete sau siahuri de lemn mai moale, are tendinta sa sape coarda in nock pana il rupe.

O a doua problema care am observato la corzile de Dacron e ca sunt vechi si au pierdut mult din propietatile materialului original, unele sunt facute cu ani in urma dupa asta depozitate cine stie cum..... am avut o coarda de 22 de fire dacron b50 care se intindea 6-7 cm pe un arc de 66 de livre coarda avea 142 cm dacronul trebuia sa se intinda doar 2.6% asta inseamna 3.5 cm deci materialu care il aveam eu era undeva la 5% intindere.......as vrea sa fac eu o coarda din material nou sa vad o mica diferenta.


Sper sa nu se supere Domide ca i-am luat cu asalt topicu cu discutii despre corzi, daca se poate sa se mute discutia noastra despre corzi la topicul corzi "materiale pentru o coarda" Ms mult!.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: arcul 2 din 2012

Post by domide » 16 Apr 2012, 21:40

@Dediu, sunt dispus sa testam la Mures Dacron B550 vs Fastfllight. Trebuie sa gasim un arc traditional care sa aibe acum coarda FF, si am sa fac acolo una sa vedem care este diferenta.

Eu nu ma gandeam ca nu rezista nock-urile, mai mult pentru brate (lipitura acestora) ii fac griji.

Sunt bine venite aceste "devieri" ale subiectului, avem doar de invatat.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply