arc turcesc

Munca mea.......
mrbigpd
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: arc turcesc

Post by mrbigpd » 11 May 2012, 22:34

ai incercat sa tragi cu inel? ca eu inteleg ca in mod normal asa s-ar folosi un arc de genul asta...

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: arc turcesc

Post by cristiopris » 12 May 2012, 11:43

Da, doar ca nu am studiat prea mult problema.Am tras cu un inel de piele.Cred ca eliberarea n-ar fi chiar o problema dar pot sa va spun ca tintirea e un dezastru!Trag relativ grupat...la un metru si jumatate in dreapta tintei!!!Am tras doar 20 -25 de sageti si cam asta a fost tot.Nu am abandonat ideea dar deocamdata trag cu trei degete.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: arc turcesc

Post by Dediu00ro » 12 May 2012, 14:47

Mrbigpd exista o logica a folosirii inelului cu arcurile asiatice scurte spre exemplu cel corean intinderea mare creaza unghiul de strivire a degetelor mai ales la puteri mai mari.
La arcurile care se intind 28-30" nu ai problema asta doar sa fie fenomenal de scurte dar daca ar fi asa nu ai putea sa le intinzi asa mult. Deci se poate trage fara probleme cu arcul turcesc cu 3 degete si arcul se comporta foarte bine.
Show without showing what u know without knowing

Shirak
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:99
Joined:09 May 2009, 16:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Zalau
judet:Salaj
Varsta:34
Location:Zalau

Re: arc turcesc

Post by Shirak » 06 Sep 2012, 13:51

Salutare Cristi,
Vroiam doar sa intreb cum canta arcul turcesc. E totul in regula, fuctioneaza pefect?
Asa cum am mai spus, imi place foarte mult are linii frumoase si da...e compozit :d

Post Reply