selfbow salcam

Munca mea.......
Post Reply
Gabi199715
Membru al forumului
Membru al forumului
selfbow salcam

Post by Gabi199715 » 16 Apr 2012, 13:30

sall sunt nou p forum.am pasiunea asta pt arcuri cam de doi ani de cand am vazut din intamplare pe youtube un tutorial cu constructia unui arc.Am stricat foarte multe lemne pana ak.De curand mi-am facut un selfbow din salcam lungime 1,57m, latime langa maner 4,5cm si noc 10mm.Credeti ca sunt bune aceste masuratori?
Arcul este finisat dar astept sa-l imbrac in piele ,si dupa o sa pun sh niste poze.numai bine!!!

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: selfbow salcam

Post by Dediu00ro » 16 Apr 2012, 16:13

Salutare Gabi bine ai venit pe forum, dimensiunile par ok si atata timp cat ai putut sa faci un arc cu care tragi e si mai bine. Mai important decat dimensiunile sunt ; Tilleru, pozitionarea corzii pe brate, finisarea capetelor(de acolo castiga arcul multa viteza).....si alte chestii.
Cand ai o bucata de lemn in lucru, pune o poza doua pe forum si te ajutam cu sfaturi. Nu ar fi rau sa pui o poza doua cu arcul pe forum daca ai posibilitatea. :)
Show without showing what u know without knowing

Gabi199715
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: selfbow salcam

Post by Gabi199715 » 16 Apr 2012, 23:46

salut chiar daca arcul nu este terminat si mai am de lucrat la capete am decis sa pun niste poze.nu sunt prea multumit de cum a iesit asa ca o sa-l pastrez mai mult pentru joaca.Chiar astazi am fost la padure si mi-am rupt umerii cu un trunchi de salcam cu diametrul de 15 cm din care vreau sa-mi fac un piramid bow.iata si pozele:

Gabi199715
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: selfbow salcam

Post by Gabi199715 » 17 Apr 2012, 08:06

Salut!Multumesc pentru felicitari.Lemnul este curbat de mine dar nu era intr-o stare foarte buna deoarece l-am curbat la aburi si trebuia sa-l pun la uscat dar am putut pune coarda pentru niste poze.Vreau sa mentionez ca arcul trage la o distanta cam de 120m nu stiu daca este o distanta asa de buna dar astept sa-mi spuneti voi.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: selfbow salcam

Post by anasazzy » 17 Apr 2012, 10:08

bravo =D> ai facut un arc frumos ,pielea o pui ca baking sau doar estetic? cit despre salcimul de 15 cm trebuie sa il lasi minim 6 luni la uscat [daca il aduci aproape de dimensiuni se usuca mai rapid] inainte de a face arc din el .daca ai de unde face rost de lemn uscat este cel mai bine.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
basty
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:224
Joined:27 Jul 2010, 14:38
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Berzovia
judet:CarasSeverin
Varsta:20
Location:Berzovia

Re: selfbow salcam

Post by basty » 17 Apr 2012, 10:20

Felicitari pentru arc =D> =D> este foarte frumos! La mai multe!!!
Basty

corcodudu
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: selfbow salcam

Post by corcodudu » 17 Apr 2012, 17:38

Frumos arcul, felicitari !
Dupa cum se vede (pare) in fotografii, ai folosit un lemn de salcam tanar, care este format in mare parte din alburn (lemnul tanar al unui arbore), ceea ce nu este tocmai indicat in cazul salcamului. Dar avand in vedere lucrul asta, 120 de metri este o performanta chiar buna...La salcam se foloseste numai partea matura a lemnului, maduva (duramen), adica partea mai colorata si mai densa a lemnului...dintr-un trunchi de 15 cm diametru, ai de unde...

Post Reply