Arc din salcam

Munca mea.......
Post Reply
Gabi199715
Membru al forumului
Membru al forumului
Arc din salcam

Post by Gabi199715 » 19 May 2012, 12:29

Salut! Tocmai am terminat un arc de salcam. La inceput am vrut sa fie un longbow dar pe parcurs a luat forma de piramid. Arcul are 1,82 de la varf la varf si 1,80 de la nock la nock, maner 10 cm, latime la fade 4 cm si grosime la nock 5mm. Am avut ceva probleme la constructie din cauza unor noduri, dar s-a rezolvat. Arcul are si un set de 3cm deoarece lemnul nu a fost uscat complet. Va rog cateva pareri, critici, sfaturi...
Iata si pozele:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Neacsu Ionut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:339
Joined:19 Mar 2008, 15:55
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Constanta
judet:Constanta
Varsta:17
Contact:

Re: Arc din salcam

Post by Neacsu Ionut » 23 May 2012, 00:28

salut!

e foarte bine, mai ales tillerul :)

pe viitor poti face manerul ceva mai ingust, asa o sa arunce un pic intr-o parte sageata

bravo!
To know is to know that you know nothing. That is the true meaning of knowledge...

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc din salcam

Post by Dediu00ro » 30 May 2012, 18:54

Arata foarte bine arcul, =D> =D> =D> ai talent la treaba asta nu te lasa si daca mai faci cate arcuri si pt parinti....ar fi super. Daca vreo data vii la o intalnire iti dau material si te ajut sa construiesti o coarda pentru el, ai sa vezi ca o sa fie o mare diferenta de perfomanta. 3 cm de set e putin si cu un lemn uscat uscat poti sa ai atata set la un arc.
Show without showing what u know without knowing

dimen
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc din salcam

Post by dimen » 04 Nov 2012, 17:36

Ai gratulații și din partea mea. M-ar interesa distanta cu un arc cca. 25 grame, cu vârf din fier.

Post Reply