RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
AlinAndreica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:143
Joined:13 Aug 2011, 00:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:39
Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by AlinAndreica » 16 Jul 2012, 23:58

Bravo baieti ! Foarte frumos.Munca in echipa da rezultate neasteptate.Sa-l folosesti sanatoasa si bucuroasa,Firicel!Nu-i rau sa fi arcasita in gasca hunedorenilor.

liviuh9
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by liviuh9 » 17 Jul 2012, 01:52

Firicel a incaput pe mana unor arcasi de exceptie. Uitandu-ma la poze deja ma gandeam sa-mi schimb buletinul si sa devin arcas hunedorean, daca m-or primi. Da’ dupa ce am stat si am si cujetat un pic mi-am dat seama ca-mi este foarte greu sa aleg un judet de resedinta intre Hunedoara, Cluj, Mures, Galati and last but not least, Sibiu.
Astept cu nerabdare sa-l vad in actiune la Cioclovina.

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by horica » 17 Jul 2012, 08:21

Ceau!!
Ce arc frumos!!! si tot echipamentul coordonat coloristic...coool! Felicitari constructorilor! Utilizare placuta si "ingalbenita" Firicel!!
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

supernova
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by supernova » 17 Jul 2012, 12:23

Foarte frumos arcul...si un gest pe masura, sa il stapaneasca sanatoasa si multe sageti in galben! :d

User avatar
NIMROD
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:303
Joined:14 May 2010, 16:42
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:41
Location:hunedoara
Contact:

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by NIMROD » 17 Jul 2012, 14:36

CALIN,felicitari =D> =D> =D> super arcul in momentul incordarii -faine sageti,faina treaba Firicel sa-l porti sanatoasa la cioclovina .

Firicel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by Firicel » 18 Jul 2012, 10:23

am implinit Image si refuzat ideea unui chef. pretenii dragi sunt imprastiati prin tara si strainatate asa ca bucuria unui chef venea cumva fara chef. Fara tamtam am sarbatorit in familie. Gestul total neconditionat al Greuceanului -mi-a umplut sufletul de bucurie. Va marturisesc ca arcul, sagetiile, tolba,aparatoarea si costumul de mandra arcasita sunt cele mai frumoase cadouri primite vreodata!

Visam la propriu ca trag cu arcul si imi doream unul doar al meu. Cand am vazut arcul Firicel, personalizat si mai ales pictat manual, in culorile preferate, va spun cu mana pe inima ca nu mi s-au inmuiat genunchii asa nici cand mi-a fost ceruta mana de RobinGood ;)) cred ca ma reprzinta in totalitate...e sprinten si puternic in acelasi timp1!

Va multumesc pentru gandurile bune si abia astept sa va (re)intalnesc.. si implicit sa invat de la cei mai buni

Image
Image
Image
ps: calin ador macaralele din fundal
nb: tastatura e nabadioasa.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by cipm66 » 18 Jul 2012, 15:45

Minunat arcul si gestul! =D>

Ganduri bune "propetarei" !
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by Dediu00ro » 18 Jul 2012, 18:55

Arcul la fel de frumos ca si gestul, unu din cele mai frumoase arcuri scurte din cate am vazut. Un tiller excelent!!Si un finisaj pe masura.
=D> =D> >:d< Bravo Calin si Mircea!! Asa da cadou de ziua de nastere.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by domide » 19 Jul 2012, 17:52

Firicel, La Multi Ani!, si la multe sageti cu acest arc si cu altele.

@Maestro - asa este - un mini "longbow", facut tot la "hai din a doua ca din prima nu a iesit...", a doua firma a mea ;) , dar totul a plecat de la ideea unui RD.

Piesa originala (un arc din frasin) era asa cum toti spunem ca nu trebuie sa fie - taiat oblic (cam 80grd), ce sa mai vorbim de inele intregi sau alte reguli, A! si era si foarte drept - coarda avea o abatere de la centrul manerului cam de 2cm. Inainte de prelucrare a fost supus la toate testele (adica "daca nu se rupe acum, ne apucam de treaba"), si apoi a fost tratat cu mare stima.
Cum lucrarile au evoluat in alta directie, a iesit sectiunea ovala, specifica unui longbow.

In poze arata super (nu ca in realitate ar fi altfel...) asa ca ne bucuram toti impreuna cu proprietara.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Firicel
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: RD bilam 36 lbs@ 27"pentru Firicel

Post by Firicel » 20 Jul 2012, 02:39

domide wrote:Firicel, La Multi Ani!, si la multe sageti cu acest arc si cu altele.

In poze arata super (nu ca in realitate ar fi altfel...) asa ca ne bucuram toti impreuna cu proprietara.
Iti multumesc din suflet pentru implicare. Sper ca la revedere sa imi permiti sa il udam cum se cuvine :) In realitate arata de cel putin 20 de ori mai bine. Si nu sunt pe cat de generoasa pe cat ar trebui cu constatarea.

Post Reply