Arc recurve laminat

Munca mea.......
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Arc recurve laminat

Post by domide » 07 Aug 2012, 15:02

Felicitari!!!

Asa se construieste un arc! Pregatire temeinica, rabdare, materiale de calitate, si PASIUNE.

Suntem curiosi de materiale. Am inteles bine? ai laminat fasii de bambus?

La sesiunea arcuri recurve pentru concursul de anul acesta, avem un castigator 100%, de neegalat!

Ai castigat aurul la "Olimpiada" aceasta =D> =D> =D>
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc recurve laminat

Post by domide » 07 Aug 2012, 15:06

Mugurbb wrote:Incredibil de frumos! Esti tare Florin! Am vazut toate pozele de la linkul cu filmul =D>
Ingenios cuptorul de laminare.
Date tehnice: lungime, putere, ce lemn ai flosit, cat de adanca e taiata fereastra?

Am cautat si eu linkul cu filmul mai sus amintit. nu il gasesc. Mugur ce poze ai vazut? :( Vreau si eu...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arc recurve laminat

Post by Mugurbb » 07 Aug 2012, 16:14

domide wrote:
Am cautat si eu linkul cu filmul mai sus amintit. nu il gasesc. Mugur ce poze ai vazut? :( Vreau si eu...
Dai click pe ultima poza care e de fapt un videoclip (iti dai seama fiindca are rezolutie mai slaba) si intri pe un alt site (Photobucket) unde tot dai NEXT din dreapta sus (fata de videoclip).
Ai ce vedea...

Succes!
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc recurve laminat

Post by Dediu00ro » 08 Aug 2012, 15:21

Florine de cand asteptam sa postezi un arc, ce pot sa spun excelent imi place forma, si in special ce fel trage pare super!!.
=D> =D> =D> Pentru ghidul de constructie din poze, imi pare bine ca totu a mers ca pe roate la lipire, si e foarte interesant "cuptorul de coacere" cred ca am sa iti fur ideea daca nu te superi.

Totusi revin cu 2 intrebari, crezi ca se putea folosi o forma de arc cu ceva mai mult reflex fara risc?. Sau/Si capetele recurve cu un profil mai agresiv? Si bineinteles cat de tare a iesit?! 45-50? sau mai mult, trage frumos stabil fara shoc, fara vibratii.
Ce unelte ai folosit pt formarea manerului?
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cristiopris
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:26
Joined:07 May 2010, 20:19
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::cluj napoca
judet:cluj
Varsta:38

Re: Arc recurve laminat

Post by cristiopris » 09 Aug 2012, 11:48

Felicitari! Un arc super: linie simpla si eleganta, finisaje extraordinare si, sunt convins, performante pe masura!

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc recurve laminat

Post by florinarnaut » 09 Aug 2012, 19:56

Salut!.
Multam de aprecieri
Arcul are lungimea N - N = 54 inch, manerul 18 inch,forta o aproximez undeva intre 45 - 50lbs.
Pentru laminare am folosit fibra de sticla de 1,2mm,si trei fasii de frasin de 1,2 - 1,5mm.
Grosimea laminatului dupa maner 7,3mm, la inceperea reflexului 5,3mm(conicitatea am facut-o manual pe o lungime de cca. 10mm).
Fasiile de lemn(in cazul meu frasin) trebuiesc debitate astfel in cat fibra sa fie pozitionata oblic fata de planul de asezare,
in acest mod se reduce aparitia de fisuri in fasie!
Image
Am folosit pentru prima data la presarea laminatului furtunul de pompier,e ok dar ...nu-i simplu de realizat.Trebuie verificat riguros inainte de folosire, sa nu piarda aer mai mult de 0,2bari /6h.
Este obligatoriu de facut o "repetitie la rece"(fara aplicare de adeziv), in mod sigur apar lucruri neprevazute si poti sa le remediezi ...dupa cum se vede intr-o poza nu am folosit in partea superioara negativul formei de baza,am mentinut furtunul in contact cu laminatul prin intermediul unor bucati de lemn fixate cu table in forma de "U"si prinse cu holsuruburi.La "repetitie" am folosit 3,5 bari si mi-a smuls hosuruburile( de 4,5 x 40mm)sincer nu ma asteptam!
In final am folosit o presiune mai mica in furtun..
Image
Image
Image
"Cutia termica"folosita e defapt un tub din tabla zincata de d=250mm L=2,0m.
Soarele puternic ma ajutat desi eram pregatit cu un suflator de aer cald.
Image
Image
Image
Cu pistolul de aer cald am obtinut 120 C iar cu soarele 65 - 75 C.

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Arc recurve laminat

Post by Sharpshooter » 13 Aug 2012, 00:29

i am impressed .....foarte frumos.... faci si cu fereastra pe stanga daca e cazul? :D
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Arc recurve laminat

Post by cipm66 » 13 Aug 2012, 08:18

Sunt necunoscator cand vine vorba de constructia arcurilor, insa oricat de tembel esti, nu poti sa nu apreciezi un lucru minunat.
Se vede mana de meserias si calitatea unui lucru si prin modul in care iti pregatesti "terenul" si sculele care le folosesti.
Ma uit ca un vizitator intr-o expozitie la opere de arta expuse de tine, Mitu si alti colegi de pe forum... salivez si visez. Prea mic apartamentul...
Felicitari "fara numar, fara numar"! =D>

@offtopic
La "repetitie" am folosit 3,5 bari si mi-a smuls hosuruburile( de 4,5 x 40mm)sincer nu ma asteptam!
trebuia sa te astepti. UN bar este aprox 1 kg/cm2 . La suprafata de contact pe care o aveai, cel putin vreo 1500 cm2 x 3,5 bar forta este de peste 1500 kg.
La un pahar de vorba o sa-ti povestesc, cum netinand cont de presiunea pe suprafata era sa ajung vedeta la stirile de la ora cinci... "desfigurat de un butoi de varza" @-)
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Arc recurve laminat

Post by ArrowsMaker » 27 Sep 2012, 00:38

Pur si simplu minunat!
As avea o sumedenie de intrebari, dar o sa le pun doar pe cele care nu ma lasa sa dorm noaptea :)
1. Cum ai reusit sa faci fasia de frasin cu grosime variabila? Eu am comandat la 2 mesteri diferiti un fel de matrita si amandoi mi-au adus numai niste pacaleli... :(
2. Forma pe care ai pus arcul la lipit si forma bratelor le-ai conceput tu, sau ai luat dimensiuni/tipare de undeva?

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Arc recurve laminat

Post by florinarnaut » 27 Sep 2012, 09:17

Salut,
grosimea variabila se poate obtine pe cale "industriala",adica pe utilaje cu specific, utilizand diverse calibre(planuri inclinate si etalonate la diverse conicitati), fie manual.
Eu am folosit metoda manuala.Portiunea conica (a fasiilor pereche)am inpartit-o in segmente de 5cm(pt un control mai bun), si cu un ticling perfect drept am indepartat material.Sigur ca acest lucru a alternat cu verificari si masuratori pana la final, dar se poate. Poti sa-ti faci mana pe un deseu pentru inceput..

Forma matritei imi apartine mai mult sau mai putin,asta pt ca e greu sa te detasezi de forme care iti plac sau care te inspira.Altfel spus e originala doar intr-o anumita masura.Nu am folosit vreun sablon, am desenat cu mana pur si simplu o parte si apoi am rasturnat-o 180 gr ca sa fie perfect simetrica.
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Post Reply