Flatbow tisa

Munca mea.......
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 19 Dec 2012, 21:03

mersi f mult pt sfaturi
voi incerca neaparat chestia cu manerul si fadesurile
cat despre coarda, da, stiu, ramane doar sa fac rost de una, cea care a era o era pe el nu i se potrivea deloc (cred ca era prea lunga), era luata de la alt arc.
S-a si rupt, ca era o vechitura, uzata rau, a cedat o bucla. Dar cu ocazia asta am avut o curiozitate si am luat un fir din coarda si l-am pus pe vioara, ca sa vad cum suna, si... surpriza, suna f bine, cred ca materialul e f bun pentru coarda mi, si ar fi de 30 de ori mai ieftin decat corzile traditionale.
iaca cum suna o coarda de arc (primul exemplu)
http://www.youtube.com/watch?v=ZutgUamo ... HL_sAVUi2J_-
Last edited by IT_support on 21 Dec 2012, 18:12, edited 1 time in total.
Reason: inserat player

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow tisa

Post by Dediu00ro » 20 Dec 2012, 05:03

Suna foarte bine =D> , daca vrei iti trimit cativa metri de Astroflight cel mai dur material de corzi de pe piata, sunt curios ce fel ar suna. :)
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 20 Dec 2012, 10:54

da, chiar as fi foarte interesat, Sorin, mersi. O sa-ti trimit un pm cu adresa mea.

@Greuceanu
da, se vede ca ai urechea exersata. A treia e o vioara f veche si buna, scumpa (e imprumutata doar, din pacate, nu-i a mea). Data viitoare cand fac testul o sa pun pe ea trei corzi diferite, normala, dacron, si astroflight, si atunci vedem cum suna pe acelasi instrument.

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Flatbow tisa

Post by deceneus » 20 Dec 2012, 20:11

Excelent sunetul si excelenta prestatia! Oare se poate sa pui o cutie de rezonanta pe arc si sa canti la o coarda?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 21 Dec 2012, 08:57

Daca Dacronul suna la fel de bine ca o coarda de vioara, nu vad de ce nu. Sunt cateva probleme de rezolvat, de genul stabilitatea (cum il tii), cum pui degetele pe coarda aia, cat de mult o rasucesti (trebuie probabil destul de mult, sa arate gn flemish), cum transmiti vibratia corsii cutiei de rezonanta (trebuie un soi de transmitator de vibratii, cum e calusul la vioara) si cu ce arcus. Coarda de arc are grosimea corzilor de violoncel sau contrabas, o sa incerc sa gasesc undeva vreo cutie de rezonanta veche si sa vad ce iese, dar mai incolo un pic, cand vine caldura. Cred ca si cu o cutie de chitara ar merge. Iaca, un proiect interesant pt viitor :)

Post Reply