Flatbow tisa

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:
Flatbow tisa

Post by Arthelad » 28 Aug 2012, 21:58

La Dumbraveni am primit de la Mitu o bucata de tisa. Cu chiu cu vai am reusit in cele din urma sa scot din ea un flatbow. In primul rand, era uscata si tare ca piatra, n-am mai pomenit asa ceva. Are ceva noduri dar a fost alegerea mea sa fac arcul pe partea cu noduri ca sa iasa usor deflex-reflex. Din cauza nodurilor nu m-am incumetat sa o las prea tare.
Arcul are: 45 livre la 27", 165 cm din cap in cap, 725 de grame. Mai am un pic de tilerit la un brat, dar per ansamblu trage fain, are zvac, zic eu. Distanta de tragere 14-15 m. Apasati pe imaginea cu tinta si se deschide filmul.
FIlmuletul l-am scurtat un pic ca urla fi-miu al mic ca nu-l las sa zburde prin curte in timp ce trag cu arcul.

Image

Image
Image
Image
Image

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 29 Aug 2012, 18:31

Mersi, adevarul e ca mie imi plac cel mai mult suciturile astea cu noduri, daca stau bine sa ma gandesc un singur arc "normal" am facut pana acu. Am mai tras azi un pic cu el, e precis si la intins e placut. Are hand-shock cam mare, dar am tras cu sageti cam usurele.

User avatar
cipm66
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:413
Joined:21 Feb 2009, 19:32
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Sibiu
judet:Sibiu
Varsta:49

Re: Flatbow tisa

Post by cipm66 » 30 Aug 2012, 07:47

"Recital", ce pot spune... cel putin pentru mine.
Cand am vazut la Dumbraveni cu ce se munceste, am crezut ca vrea sa priponeasca ceva cu bucata aia de lemn.
Image
Suflet de artist vede "scanteia" unde nu toti o pot vedea ;)
Nu credeam ca vad arc din Bucata aia. Fain!

La fel ma gandeam si cand il vedeam pe Yuri cioplind... as vrea sa vad si arcul lui finalizat. :-b
Image
Only after the last tree has been cut down, only after the last river has been poisoned, only after the last fish has been caught, only then will you find - that money cannot be eaten. [Chief Seattle]

www.cmuntean.ro

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 02 Sep 2012, 09:29

Pai ce sa zic, m-am chinuit cu bucata asta ca hotii de cai, cel mai mult nu ma deranjeaza nodul ala rotund si mare, ci ala negru de sub vf bratului. E o diferenta destul de mare de rigiditate intre ele, si de portiuni unde lucreaza.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Flatbow tisa

Post by Dediu00ro » 03 Sep 2012, 09:58

Ahh o zii libera sa postez si eu linistit :d , foarte misto arcul Mihai e reusita mare, avind in vedere calitatea lemnului eu spun ca e super fain!, si din video eu zic ca are ceva viteza.
Are hand-shock cam mare, dar am tras cu sageti cam usurele.
Cred ca e greutatea de vina aicia, la 725 de grame am vazut warbow de tisa, de 105 livre sau arc de salcam 910 grame cam 130+........ cred ca de undeva poti sa reduci masiv din brate fara sa pierzi putere, cauta zonele unde nu se indoaie deloc si mai scade, mai ales din capete.

Acuma ar mai putea fi nodurile cu material greu care adauga substantial, si zic eu ca ar merge un backing cu piele sau chiar tendon nu e chiar foarte lung arcu, nodurile descoperite de pe spate sunt periculoase rau.
In orice caz o mare reusita e clar ca simtul de arcar necesar sa gestionezi arcurile cu caracter :d =D> .
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Arthelad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:247
Joined:29 Nov 2012, 22:18
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucuresti
judet:Bucuresti
Varsta:43
Location:Bucuresti
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by Arthelad » 04 Sep 2012, 19:56

Da, mersi, m-am gandit si eu la un backing. Cand o sa am ceva timp voi vedea. Cred ca greutatea e din latime, noduri, si maner. L-am cantarit dupa ce l-am mai finisat (ulterior pozelor), iar la varfuri e deja f subtire, 5 mm cel mul pe latime si 1.5 cm grosime. Nu am arcul cu mine (sunt in Iasi pt un proiect) si nici pozele dupa finisare, dar e la jumate din degetul meu mic ca grosime.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by ArrowsMaker » 30 Nov 2012, 13:43

E bestial arcul tau!
Nici n-ar mai fi nevoie sa tragi cu el, la cat e de frumos :)
Felicitari!

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Flatbow tisa

Post by rotariu nicolae » 30 Nov 2012, 19:51

salut!
Fain arcul Mihai dar cred ca mergea mai bine un longbow cu sectiune ovala ,tisa nu este un lemn adecvat construirii de flatbow-uri!

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by cristiflorin » 07 Dec 2012, 01:24

Poti reduce vibratiile folosind o coarda putin mai elastica si ciucuri (string silencers).

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Flatbow tisa

Post by anasazzy » 09 Dec 2012, 02:27

salut mihai ,handsockul mai este dat si de minerul cam prea maresi rigid cu fadesuri prea scurte la urmatorul fa fadesurile mai alungite si o sa vezi diferenta [nu conteaza lemnul :d din care e facut]
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

Post Reply