RD #55@26"

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
RD #55@26"

Post by domide » 30 Nov 2012, 20:35

Salutare,

Vad ca se munceste.. asa fac o mica prezentare a arcului facut pentru Nimrod:

Este un arc reflex deflex cu lungimea de 63" (1,6m) trilam: bambus, salcam, macaraduba. Dupa primul esec, cu multa munca spun: si totusi se poate!

Nu este usor de construit acest model, este foarte mult de lucrat la fasiile laminate. Forma manerului este greu de "ghicit". Cel mai greu este sa-l faci la o tarie data. Nu poti sa lucrezi dupa dimensiuni prestabilite, si faci totul prin incercari. Sunt etape "simple" trasarea - calirea - formare - lipirea, dar dupa prima laminare, la tilerul propriu-zis, este marea incercare: daca lasi miezul prea gros - arc monstru, daca este prea subtire, se curbeaza frumos, dar poate iesi la o tarie inferioara de cea dorita.

Am sa incerc sa fac un grafic tarie /intindere la doua etape distincte: prima laminare si ultima(burta), in acest fel se poate deduce cata de cat puterea finala. De obicei, fasia de pe burta (ipe sau macaraduba) se face la 3mm, asta poate sa fie o constanta... fasia de bambus tot 3mm, alta constanta. Deasemenea si densitatea nu difera foarte mult intre fasiile de bambus, sau intre fasiile de macaraduba. Singura necunoscuta, miezul... difera mult in functie de densitate, cat este de uscat, modul de taiere....

Sunt foarte multe de invatat in momentul in care construiesti un arc RD, de la forma si dimensiunile manerului, razele bratelor, grosimea fasiilor, au fost multe provocari. A fost distractiv sa-l construiesc.

Am lucrat 6 ore / zi:
Vineri de la 18, pregatit fasii si lipit maner, seara prima lipire - pauza pana luni.
Luni lipit maner.
Marti tiller - de la 18 la 23 mi-au sarit ochii si pana la urma am reusit sa lipesc si fasia de pe burta
Miercuri pauza pentru a se intari rasina, dar... seara desfacut, curatat, pregatit pentru ziua cea mare:
Joi de la 18 pana la 23 tiller, decupat maner, nocku-ri, finisat, facut coarda, poze.... si in sfarsit aproape terminat. Spun aproape, deoarece am sa mai fac unele modificari la maner, in functie de dorinta proprietarului.

Inca nu am teste, dar dupa ultimele retusuri, urmeaza sa trag prin cronograf, sa vad ce a iesit.

Cateva poze, dupa finisare, voi face si cateva mai "artistice":

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
nicodin cristian
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:50
Joined:01 Feb 2009, 11:13
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Martinesti
judet:Hunedoara
Varsta:42
Location:martinesti
Contact:

Re: RD #55@26"

Post by nicodin cristian » 02 Dec 2012, 16:54

Mircea, nu cu mult timp in urma te-am auzit cind spuneai ca esti un incepator in a construi arcuri, insa ceea ce am vazut, tot in acesta perioada, contrazice, super arc omule!

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: RD #55@26"

Post by ovidius » 02 Dec 2012, 19:48

maslinul din maner arata tare bine..ca de altfel tot arcul..eu unul deabia astept sa vad reactia lui Petre..in sfarsit un arc la taria pe care si o dorea.. 8->

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: RD #55@26"

Post by deceneus » 02 Dec 2012, 20:22

Felicitari Mircea! Arcul arata bine si banuiesc ca o sa traga si bine.La mai multe reusite!
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: RD #55@26"

Post by baloghbela00_HD » 03 Dec 2012, 22:29

Super arcul Mircea .Frumoasa combinatia la maner .Sunt curios de performante, pare un arc reusit din toate punctele de vedere . La mai multe . =D>
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
carcalete
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:122
Joined:18 Jan 2011, 13:07
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Alba-Iulia
judet:alba
Varsta:38
Location:Alba-Iulia

Re: RD #55@26"

Post by carcalete » 04 Dec 2012, 22:57

Felicitari Mircea! Fain arc! Arata excelent!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: RD #55@26"

Post by domide » 05 Dec 2012, 20:49

Multumesc pentru aprecieri :)

Despre cat si cum poate, ne va spune Petre.

Am facut un grafic forta/intindere, acum are 60lbs la 26". Posibil sa mai scada dupa finisaje, dar nu cred ca foarte mult, sper sa ramana la 55 - asa cum se doreste.

Image

Este modificat manerul, am mai subtiat si capetele, in total are 622gr.

Inca nu am tras cu el :(, ziua sunt plecat, cand ma intorc este intuneric... sunt tare curios.

Apropos de grafic, stie cineva o formula de calcul... era una pe forum, dar se pare ca a trebuit stearsa, era cu copyright...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: RD #55@26"

Post by domide » 28 Dec 2012, 23:31

Am incercat arcul. Si pentru Petre era prea tare... sau nu era pe placul lui. Intr-adevar, nu era un arc prea prietenos, asa ca l-am mai slabit. Acum, inainte de "pasla" are 55lbs la 27". Am refacut si graficul:

Image

Nu mai stiu unde am citit o informatie, cu cat trebuie sa creasca forta / 1inch. Daca stie cineva, il rog sa ma ajute.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: RD #55@26"

Post by domide » 28 Dec 2012, 23:40

Am gasit informatia pe site-ul de la BearPaw:

The correct design of the limbs is a critical aspect in terms of quality of a bow. Here powerful bows differentiate from standard bows (many times coming from the Fare East). Every single distance of limbs has to be skilfully worked and has to bow dynamically. In order to achieve that masterwork from bow masters is asked for. A good bow is allowed to increase in weight only about 2-3 lbs per inch draw. From 5 lbs or more force increase steps the bow is not comfortable to shoot anymore. The bow is “stacking”.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: RD #55@26"

Post by domide » 29 Dec 2012, 20:03

A fost testat si cu cronograful. Am tras eu si Calin cate 3 serii, cu trei sageti de greutati diferite. Rezultatele:

Image

Acum, se simte altfel la tras, se intinde lin, si se aude fin :)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply