Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Munca mea.......
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 01 Feb 2013, 18:16

Image
Image
Image
Show without showing what u know without knowing

User avatar
horica
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:61
Joined:20 Nov 2011, 14:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::napoca
judet:cluj
Varsta:25

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by horica » 01 Feb 2013, 19:42

Sorine...felicitari!!!! arata fain! <:-p
dar intrebare: arcul nu e cu fereastra pe partea gresita?? tu esti stangaci din cate imi amintesc...felicitari oricum pt realizare :d <:-p
"Though this be madness, yet there is method in it."
Hamlet, W.Shakespeare

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 01 Feb 2013, 19:46

Am facut si eu ca ala prins in capcana de picior care isi taie piciorul gresit :)).
Nu e pentru mine e pentru Claudiu :).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
philip
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:87
Joined:12 Jul 2010, 14:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:36
Contact:

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by philip » 01 Feb 2013, 21:19

Bravo Sorine! Foarte faine proiectele aste ale tale. Iti cam place sa faci lucrurile altfel...
;)
"...Omul ar trebui,macar din cand in cand, sa faca un efort intens si consecvent de gandire. "Fii cuminte!" nu inseamna in fond altceva decat "Fii cu minte!", gandeste, ras-gandeste si razgandeste-te! ..."

Avantul
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2013, 19:34
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:33

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Avantul » 01 Feb 2013, 21:28

horica wrote:Sorine...felicitari!!!! arata fain! <:-p
dar intrebare: arcul nu e cu fereastra pe partea gresita?? tu esti stangaci din cate imi amintesc...felicitari oricum pt realizare :d <:-p
nu, arcul e pentru mine
din testele la care am participat si eu, pot zice ca e f rapid, puternic ( momentan prea puternic pentru mine) dar are ceva aparte, o sa trebuiasca sa-i realizez sageti pe masura si sa ma antrenez cat mai des sa pot ajunge in forma necesara sa-l manui la capacitati maxime
sa avem spor

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by domide » 01 Feb 2013, 23:06

Un selfbow cu personalitate. In rest ce sa spun, vad ca de cand tragi split finger, parca tragi mai bine :d .... Eu cred totusi ca piesele de corn nu sporesc viteza arcului, si cred ca si fara ele, era un superarc. Din primele poze, de la inceputul proiectului, am crezut ca este un arc mai scurt, sub 160cm, si de aceea ai preferat sa-l intaresti/protejezi cu corn.

Felicitari, si la mai multe!

P.S. Nu mai fa poze cu aparatul intors - ne sucim gatul, monitoarele..... sau editeaza "rotate" fotografia.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 01 Feb 2013, 23:35

Ms mult Domide, pai arcul are 58 de inch 147 cm. Eu raman la parerea mea, cornul previne si trateaza multe din afectiunile unui arc scurt de lemn. La un arc lung nu ar face mai nimic.

Se simte o diferenta mare de energie stocata fata de un arc normal de lemn, pastreaza mai bine tensiune in coarda dupa folosire. Si cred ca da un mic plus de zvac. Acuma na pacat ca nu am un cronograf sa vedem exact ce si cum.
Sageata cu care am tras in carte are 41 de grame si pleaca din arcu asta parca e racheta. Si socul este inexistent.... a fost putin mai rau ca eu trageam pe partea unde nu e fereastra si sagetile erau putin deviate.... cind am tras pe partea cu fereastra parca e altceva.

Am sa sacrific ultima pereche de coarne pentru un arc semi compozit din osage pentru mine. Am un stave asa mai in reflex care sper sa puna arcul de fibra pe raft permanent ;).
Din acest mic experiment am invatat ceva lucruri, in primu rind cornul poate fi aplicat pe lemn prin extractie si adaugare, si daca e facuta bine inbinarea va rezista si fara matisaj chiar si la puterii mari.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by oroborusgeorge » 02 Feb 2013, 00:07

bun, vad ca pana la urma a iesit bine. Claudiu e norocos si trebuie felicitat pt asta ,sa-l stapanesti sanatos. apoi vad Sorine ca declari razboi celor de la falco, o traba buna din punct de vedere profesional si constructiv . totusi nu am inteles ceva , de ce ai facut economie de gauri? :P

Post Reply