Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Munca mea.......
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by domide » 29 Jan 2013, 20:33

Din poza.... se vede (daca nu ma insel) ca fasia de corn iese de sub maner. Inclin sa cred ca este o fasie intreaga, care intr-adevar, se termina dupa zona de efort maxim. Este parca altceva....

Si te mai intreb ceva, ca si curiozitate: cu ce masori tu 150 de livre??? Si la 14mm grosime la brat, la ce te astepti?

Cu tillerul , ce sa spun, dupa ca pui cornul, il mai echilibrezi cu folos? eu nu prea cred - fara suparare. Zic si eu, poate era mai bine o pre-echilibrare, stabilesti taria arcului si apoi mai laminezi si fasia de corn sa intaresti zona care este mai supusa efortului.

In orice caz, vreau sa vad poze cu coarda pusa, si la full-draw. Succes in continuare!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
Andrey
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:95
Joined:09 Dec 2007, 19:07
Am un arc:da
Construit de mine:da
Location:Timisoara

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Andrey » 29 Jan 2013, 21:21

scuze de interventie, in poza cu lukas novatny arcul are cornul pe lungime intreaga si este acoperit cu scoarta de mesteacan de decor la varf deaceea nu se vede. Interesant arcul tau , vrem sa-l vedem si noi.
Oftopic am primt niste coarne de berbec asa ca imi imcerc norocul la un compozit anul acesta.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 29 Jan 2013, 21:28

Din poza.... se vede (daca nu ma insel) ca fasia de corn iese de sub maner. Inclin sa cred ca este o fasie intreaga, care intr-adevar, se termina dupa zona de efort maxim. Este parca altceva....
Aicia nu te inteleg complet, fasiile de corn sunt dupa fade iar arcul se va indoi cam cum se indoaie arcul meu falco adica asa :
Image
Sau cel putin asa sper sa arate...cornul se afla exact unde unghiul de compresie e cel mai mare. Adica unde daca sar fi aflat lemn, sar fi format crysale mai mult ca sigur.

Si te mai intreb ceva, ca si curiozitate: cu ce masori tu 150 de livre???
Pai masor 150 de livre cu mana cind simt ca e extrem de greu de intins imi dau cu parerea ca e cam 150 de livre asa dupa cum se intinde, nu l-am si intins pana la 28" sau cintarit..... dar pana pe la 25" l-am intins si asta am facuto din cauza ca si tine si eu am retinerele mele asupra acestui arc, iar acuma ca stiu ca el intradevar rezista mecanic voi continua cu el. Iar el era tillerit corespunzator la forta aia acuma tot ce trebuie sa fac este sa il reduc.
Ca eu aplic metoda asta , daca un anume model de arc rezista la o putere de peste 100# mai mult ca sigur va rezista la o forta mai mica.
Si la 14mm grosime la brat, la ce te astepti?
Pai habar nu aveam la ce sa ma astept la un brat de 14 mm salcam la dimensiunile astea dar acuma din cauza ca experimentat stiu la ce sa ma astept :) Si altii care o sa incerce ceva asemantor o sa stie...daca citesc postul asta bineinteles.
Cu tillerul , ce sa spun, dupa ca pui cornul, il mai echilibrezi cu folos? eu nu prea cred - fara suparare.
Aicia iar sunt putin pierdut, eu am pus cornul inainte sa il echilibrez si echilibrez din corn si lemn in acelas timp. In caz de forta majora il tilleresc si din laterale ca imi permite.
il mai echilibrezi cu folos? eu nu prea cred - fara suparare.


Din pacate nu inteleg ce vrei sa zici ce inseamna echilibrat cu folos? exista si echilibrat fara folos? Pai asa il taiam direct cu fierastraul si il gatam rapid =))
Zic si eu, poate era mai bine o pre-echilibrare, stabilesti taria arcului si apoi mai laminezi si fasia de corn sa intaresti zona care este mai supusa efortului.
Daaaa era mai bine dar din pacate imi lipseau ceva tabel cu dimensiuni, adica daca stiam ca imi trebuie 10 mm in brat scoti 5 mm din brat bag 5 mm de corn, tilleresc putin si iesa de sa zicem 60-70 de livre. Asa faceam dar din pacate nu prea exista acel tabel mai ales la un selfbow cu 4 inch de reflex si de 148 de cm intre nockuri de salcam.

Ce puteam sa fac era sa fac un arc direct din lemn, sa il tilleresc si sa vad unde e stresul maxim, dar ce sa fi intamplat sunt urmatoarele.
Una la mana prindea set masiv a doua la mana zonele de stres maxim posibil sa fi fost compromise de crysale.
Pe cind asa daca direct lipesc cornul inainte de vreo indoire/echilibrate/tillereala va avea mai putin set, si voi elimina posibilitatea crysalelor.

Mai Mircea eu nu ma supar deloc mai ales pe tine ca imi esti drag, eu sper sa intelegi acuma ce am facut si de ce am facuto.

Salut Andrey esti sigur ca e scoarta de mesteacan??, aia din ce stiu eu nu luceste la lumina. Si ce motiv ar fi sa acoperi cornul care e de o frumute mare?. Si matisajul ce folos ar mai avea, eu am vazut aproape toate arcurile lui nici unu matisat asa.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by domide » 29 Jan 2013, 22:21

"Aicia nu te inteleg complet, fasiile de corn sunt dupa fade iar ......."

Daca te uiti mai bine la poza, observi ca manerul si fade-urile sunt acoperite cu piele (probabil), asa ca nu se stie daca este corn la maner sau nu. Eu zic ca este - e mai simplu...

In rest, este bine ca experimentezi, altfel unde este placerea :d . Dar cu echilibratul fara folos, asa ma gandesc eu: daca ramane zona intarita cu corn, si tu slabesti bratele spre varf ( ca intre maner si corn nu mai are rost - apar crysale 100% ), ce mai rezolvi? Si daca mai subtiezi din corn, deasemenea - munca la cooperativa mea - o stii nu? :))

P.S. Esti al doilea care ma tentezi la un experiment, dar ramane secret (sau poate la faza de idee :) )
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by obe22 » 30 Jan 2013, 02:03

La arcul lu' Novotny se vede clar la bratul superior ca dupa matisaj e siyahul (de aia matisajul). Cornul nu prea avea ce cauta acolo in zona rigida de dupa matisaj. Sub piele pe fade-uri si eu cred ca are, altfel nu prea ar avea rost fade-urile (stresul s-ar aduna intre ele si corn).

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 30 Jan 2013, 18:07

Chiar daca fasia iese de sub maner nu are legautura, putea sa plece direct de pe fade ca manerul e static putea fi orice in locu eii.
E vorba de partea lucratoarea a arcului, cornul este mult mai greu ca lemnul si daca sa spunem pui corn si in partea arcului care nu se indoaie e ca si cum folosesti tarnacop cu coada de fier, e f bun rezistent, dar tare obositor.
Si cred eu ca de asta nu vedem noi foarte multi care se lauda cu cine stie ce perfomante (nici macar nu sunt) la arcurile de corn construite pana acuma. Si nici cine stie ce recorduri la flight.
Show without showing what u know without knowing

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by obe22 » 30 Jan 2013, 23:40

Nu stiu daca o comparatie cu un tarnacop e cea mai reusita, un arc cu un maner greu nu e neaparat un arc rau, multi arcari se straduiesc sa ingreuneze intentionat manerul cu tot felu' de fenolic pentru stabilitate si handshock. Ce voiam io sa spun e ca fade-urile nu sunt in totalitate nelucratoare, ci asigura o tranzitie mai lina de la flexibilitatea bratului la rigiditatea manerului. Nu cred ca ar mai face trecerea asta daca n-ar fii burta si pe ele. Si cam toate arcurile laminate au burta lipita si in zona fade-urilor, ma foarte indoiesc ca Novotny asta face altfel. In cazul arcului tau, e probail ca cornul sa preia compresia din zona de indoire maxima ( chiar daca asta solicita mai mult tensiunea in zona, lemnul o duce). Oricum, al tau e un experiment interesant, am mai vazut arcuri reparate cu un petec pe burta dupa ce au aparut crysale si decat sa repari mai bine le previi. Multa bafta cu el !

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 31 Jan 2013, 03:44

Image
Image
88# la @26" Greutate 540 de grame, arcul are in jur de 90-100# la 28".
Reflex ramas dupa tiller si intindere 1 inch jumate. Corn ramas in jur de 3 mm.
Arcul a fost tillerit din laterale de pe burta si de pe spatele arcului, o tehnica care nu o recomand daca nu controlati extren de bine tehnica de urmarit inelu. Pozele astea sunt de la webcam in caz ca se rupe la teste sa ramana dovada.
Nici un crysal nici o crapatura totu este intact pana acuma.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by oroborusgeorge » 01 Feb 2013, 13:57

cand ai de gand sa faci testul? poate o sa pot sa vin si eu ;)

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Semicompozit In Lucru

Post by Dediu00ro » 01 Feb 2013, 14:56

Azi pe la 3 si ceva la Sven, daca vrei vino si tu. L-am mai scazut putin, si umblat ici colo la tiller.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply