Selfbow Salcam 66.6"

Munca mea.......
mariusxxl
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by mariusxxl » 08 Apr 2013, 00:31

frumos arc.. am o intrebare.. dupa terminarea arcului se lacuieste? sau se da cu altcv?

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by nickbr » 12 Jun 2013, 22:01

salutare...acum am vazut si eu ca asta e arcu pe care il are dida :)) ....il stapineste binisor chiar daca nu prea a avut timp sa se obisnuiasca cu el la 10-15m tot nimereste 1 din 3 sageti....pentru el e bun avand in vedere problema cu mana chiar daca e aproape ca al meu la forta....plus bate samick-ul meu la toate :)) ...multumesc inca o data sorine pentru el....salutare si o zi buna la toti nick&dida ^:)^
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by rotariu nicolae » 13 Jun 2013, 07:01

Salut !
Frumos arcul Sorine ! Dar testul balistic imi place cel mai mult păcat cand ai avut niște gel balistic ,cear si așa testul tau demonstrează ca arcurile din lemn pot avea aceeași performanța ca si cele din fibra !

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by Dediu00ro » 14 Jun 2013, 15:37

frumos arc.. am o intrebare.. dupa terminarea arcului se lacuieste? sau se da cu altcv?
Un arc se poate lacui, dar recomand numai daca e foarte uscat 6-8%. Sau se poate da cu uleiuri de diferite esente pentru a opri procelese biologice de deteriorare a lemnului in timp.


O placere sa construiesc arcul asta, si o placere si mai mare sa aud ca sunteti multimiti de el.
Salut !
Frumos arcul Sorine ! Dar testul balistic imi place cel mai mult păcat cand ai avut niște gel balistic ,cear si așa testul tau demonstrează ca arcurile din lemn pot avea aceeași performanța ca si cele din fibra !
Multumesc Nicu venind de la tine inseamna mult pentru mine, tu fiind unu din cei care m-au invatat sa construiesc arcuri. Arcurile sunt arcuri indiferent de materialul construit si perfomanta depinde de constructor nu de material.
Show without showing what u know without knowing

Nittaku
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:37
Joined:25 Sep 2012, 21:16
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Slobozia
judet:Ialomita
Varsta:30

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by Nittaku » 14 Jun 2013, 20:49

Performanta nu depinde de material, doar de constructor ?!? Ce bine ar fi!
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. – Albert Enstein

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by domide » 14 Jun 2013, 22:32

Nittaku wrote:Performanta nu depinde de material, doar de constructor ?!? Ce bine ar fi!
Mai exagereaza si Sorin... Este o zicala, pe care imi permit sa o adaptez situatiei: "Talentul e 10 la suta inspiratie si 90 la suta transpiratie" => Un arc reusit e 10 la suta material bun si 90 la suta transpiratie. Procentele se pot inversa in functie de tipul arcului construit.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by Dediu00ro » 15 Jun 2013, 16:44

Performanta nu depinde de material, doar de constructor ?!? Ce bine ar fi!
Acuma sa nu creada lumea ca si din brad sau o teava PVC poti sa faci un arc la fel de perfomant ca unu din fibra, in nici un caz. Am vorbit cu multi oameni din afara, care fac arcuri de lemn.
Si concluzia e in felul urmator, un arc de lemn la aceias forta poate fi mai usor ca masa decat unu de fibra cu aceias energie cinetica stocata si eficienta. Deci prin urmare se pot face arcuri de lemn la fel de bune ca cele din fibra. Dar nu din orice lemn.

In Romania mai este o problema umiditatea medie a aerului, umiditatea peste medie nu permite lemnului sa scada sub 10%. Arcul asta a fost tinut la caldura mare pana a ajuns sub 8% de aici vin si perfomantele in plus.
Show without showing what u know without knowing

mido
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:5
Joined:07 Aug 2014, 13:28
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::navodari
judet:constanta
Varsta:50

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by mido » 07 Aug 2014, 19:15

am un salcam taiat /bun fara noduri cca190cm,diametru 10cm/eu am 170cm ,lung.cit pot intinde un arc 68cm(asa cum se masoara)te rog daca se poate sa-mi trimiti un algoritm de conf.arc ptr.mine(longbow;sau cum am vazut majoritatea pe forum facute de baieti.sant novice;...masuratori ..a si sant dreptaci/stai-arcul tin cu dr.si ochiul drept la tinta/spijinul sagetii pe stanga.asa am un arc de la decathlon (xl).imi doresc foarte mult un arc NATURAL sa miroasa a lemn sa simti ca ai un arc in mana.........multumesc de amabilitate.

administrator
Site Admin
Site Admin
Posts:29
Joined:07 Dec 2012, 11:27

Re: Selfbow Salcam 66.6"

Post by administrator » 08 Aug 2014, 15:51

@mido
Renunta la prescurtari. Nu te grabeste nimeni sa scrii.
<):)

Post Reply