Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Munca mea.......
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Post by Dediu00ro » 14 Jan 2013, 14:25

Salutare as vrea sa va prezint un arc, pe care un prieten mi-la dat pt finisare. Cu ocazia asta as vrea sa observam ca exista totusi arcari prin tara de foarte multa vreme si de care noi nu am auzit.
Image
Arcul in comparatie cu un arc vechi din frasin facut de reghin.....ambele cu set enorm ambele au stat cu coarda pe ele foarte multa vreme. Arcul de salcam are o recubare la capete. Unu din capete are un crysal unde a fost recurbat pe partea spate a arcului.
Image
Spatele arcului cu vreo 3 inele violate, dar tousi rezista, cred ca asta se datoreaza faptului ca nenea pe care la facut la echilibrat foarte bine inainte sa puna coarda pe el.
Image
Image
Image
Capetele si manerul foarte putin finisate, coarda construita dintrun fir de rafie legata cu ceva noduri simple in jurul capetelor. Burta arcului lasata cu marginile externe ascutite.....foarte riscant oricand putea sa se ridice o aschie si bum.

Inainte sa judecam prea mult arcul asta, eu va spun ca era chiar dragut dupa ce i-am refacut capetele si finisat manerul si bratele. vreo 60-70# la 28" dar nu l-am intins nici o data mai mult de 20". A suferit mult din cauza ca a stat toate viata cu coarda pe el, nush exact cat timp dar lasa ca intreb.
Arcul era echilibrat foarte bine e clar da nenea care la facut stie sa echilibreze si sa tillereasca un arc.

Si despre spatele cu inele violate nu e chiar asa de grav pe cum cred unii, majoritatea arcurilor Selfbow gasite de arheologisti erau cu inele decoronate.
Adica spatele arcului era in forma asta :
Image
Bineinteles pentru a reusi un arc ca asta trebuie o cunoastere foarte mare a lemnului, si o tehnica de tiller foarte buna.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Post by Dediu00ro » 14 Jan 2013, 14:33

Ps scuzati poza aia enorma dar nu mai am voie sa dau edit sa o inlocuiesc cu alta , si inca un lucru interesant/ciudat pe care l-am auzit cica arcul a fost fiert in untura de porc. Si cind o sa fie gata sub sectiunea de forum "Reviews" poate o sa fie mutat acolo :).
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Post by Mugurbb » 14 Jan 2013, 23:49

Zi-ne Sorine mai multe daca stii despre cel care a facut arcul. Ca poate fi o poveste interesanta...
Silence is golden and Duct Tape is silver.

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Post by Dediu00ro » 15 Jan 2013, 00:14

Din ce am inteles a fost dat si pe la pro tv o data, dar nu am gasit nicaeri reportajul prin arhiva. Pacat am sa caut si pe la alte televiziuni.
Show without showing what u know without knowing

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arc Salcam Deflex Reflex Arcar Falticeni

Post by oroborusgeorge » 15 Jan 2013, 10:16

aha , pai Sorine , iti mai amintesti ca am avut noi demult o discutie despre fiertul lemnului ? cred ca acest nene a fost la o sarbatoare a galatiului caci atunci am intalnit un mosulica care avea arcuri idem cu cel prezentat de tine , de diferite marimi si puteri , cu sageti tot din salcam iar in loc de varf aveau gloante de PM din care li s-a scos plumbul prin topire , am incercat si eu sa-l trag de limba pe acest nene despre cum le face , pe atunci nu stiam prea multe si intrebandul de unde avea lemnul acea culoare frumoasa a spus ca arcurile lui erau fierte in untura de porc. la drept vorbind exista tehnologii de fierbere a lemnului mult mai avansate cum ar fi traversele de cale ferata care erau fierte in gudron, cat despre acest mosulica nu l-am mai vazut pe la sarbatori atunci a fost singura data , deie domnul sa mai traiasca caci cu siguranta am avea ceva de invatat . Sorine foarte buna crercetarea ta ;)

Post Reply