Arc laminat "all wood"

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Arc laminat "all wood"

Post by domide » 17 Jan 2013, 01:24

Salutare!

Anul trecut, la Cioclovina, am vrut sa-i fac cadou un arc lui Nomad. L-am predat, dar nu a fost o reusita, am avut aceasi problema cu fasia de macaraduba de pe burta - a crapat. Oricum, defectul a fost din cauza grosimii prea mari a miezului, apoi fasia de pe burta a fost redusa undeva la o "foita", pe alocuri, si asta pentru a reduce forta arcului la 55lbs.

Am reluat munca la acest arc, am dat jos ce a mai ramas din macaraduba, am redus de la 6mm la 4mm miezul (salcam), am echilibrat si cantarit arcul in faza bilam, apoi am lipit o fasie de ipe pe burta de 4mm. Dupa laminare, arcul avea 60lbs la 20". Am redus fara teama, am si echilibrat foarte usor bratele, pana la taria de 55lbs la 28". Arcul are lungimea de 1800mm, latime fade 40mm, profil reflex.

Este un model nou, in special in zona manerului. Este pur estetic, nu are nici un rol functional, fiind un maner foarte scurt. Daca vreti sa aflati lungimea, sa-l intrebati pe Nomad, eu am uitat sa masor, si nu am notat....

Astazi, mai bine zis ieri, ca acum este trecut de 12, l-am inmanat proprietarului, care, dupa cate am vazut, a fost impresionat de forma si cum trage.

Nu va mai plictisesc, imagini:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Bratul de jos este mai slab - acolo am avut mici crysale in miez...

Toate cele bune!

P.S. Nu prea stiu unde sa incadrez acest arc: longbow, flatbow? Este de fapt longbow american... habar nu am.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc laminat "all wood"

Post by Dediu00ro » 17 Jan 2013, 02:05

Arata foarte bine arcul, imi place cred ca scoate si ceva perfomanta dupa profill si tiller. Si maneru e foarte fain, cred ca e un flatbow/reflex daca o luam dupa profilul bratului. =D> =D> =D>
Show without showing what u know without knowing

nwForest
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat "all wood"

Post by nwForest » 19 Jan 2013, 21:33

Arcul arata impecabil, iar reflexul pe care-l are fara sa aiba coarda pusa e impresionant. Intrebarea ar fi daca retine aproximativ acelasi grad de reflex si dupa o serie de trageri?
Va intreb fiindca nu cunosc reactia ulterioara a laminatelor all wood, dupa o solicitare mai intensa.

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc laminat "all wood"

Post by domide » 20 Jan 2013, 00:30

Dupa ce a stat o ora cu coarda pusa, si a tras cu el, nu si-a modificat reflexul. Asta este o caracteristica a arcurilor laminate. Isi pierd foarte putin din forma initiala. Cu alte cuvinte, nu iau set -daca sunt corect construite.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

nwForest
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat "all wood"

Post by nwForest » 20 Jan 2013, 18:24

Foarte interesant...ca si o consecinta/avantaj ar fi longevitatea si faptul ca performantele nu sunt afectate de trecerea timpului?

User avatar
nomad
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:55
Joined:28 Sep 2011, 18:31
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::orastie
judet:hunedoara
Varsta:36
Contact:

Re: Arc laminat "all wood"

Post by nomad » 21 Jan 2013, 18:08

Salut,

Manerul are 30cm....arcul este foarte usor, rapid si incredibil de silentios...imi place la nebunie ;)

Saru-mana Mircea :)
"Ioooiii...viata-i cu de tate"
-Matusa Veta-

opium
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc laminat "all wood"

Post by opium » 21 Jan 2013, 18:44

mai pot adauga la cele scrise de nomad ca arcul este precis si foarte fin din reglaj deoarece am facut grupari faine cu dinsul-

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc laminat "all wood"

Post by domide » 21 Jan 2013, 20:51

nomad wrote:Salut,

Manerul are 30cm....arcul este foarte usor, rapid si incredibil de silentios...imi place la nebunie

Saru-mana Mircea :)
Este un arc facut cu multa placere. Chiar daca la Cioclovina a fost pus in umbra de alte arcuri ;) , apoi a fost refacut, ceea ce a insemnat munca aproape dubla, cu muuult mai multa atentie la echilibrare, pot spune ca sunt foarte multumit de el. Si asta chiar daca nu am tras mult cu el :( . DIn partea mea, este cel mai bun arc facut de mine pana acum. Foarte usor, fara handshock, placut la intindere - chiar daca are 55lbs, si precis in mana unui tragator bun instinctiv.

Ionut, pana nu pleci pe alte meleaguri, poate ne mai intalnim sa facem un test cu cronograful, si sa-i fac un grafic forta/intindere - sa am un reper.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply