flat bow demontabil

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36
flat bow demontabil

Post by cipri » 18 Feb 2013, 23:32

Buna seara . Sa trecem deci la treaba . Am facut un arc tip flat bow demontabil nu foarte reusit dar functional si vreau sa-l vedeti si voi si sa va dati si voi o opinie despre cum arata un astfel de arc . Astept cu nerabdare opini sugestii si critici .Un salut Cipri.http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... ort=3&o=19

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: flat bow desmontabil

Post by cipri » 18 Feb 2013, 23:34

Nu stiu ce se intimpla cu mine sau cu photoboucket dar nu pot trimite mai mult de o poza asa ca voi mai incerca .http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... ort=3&o=21

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: flat bow desmontabil

Post by domide » 19 Feb 2013, 00:18

Galeata nu are nimic....

Trebuie dat clik pe IMG Code nu pe Email & IM sau Direct link

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: flat bow desmontabil

Post by cipri » 19 Feb 2013, 09:53

multumesc domide voi incerca sa pun mai multe poze un salut .Cipri

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: flat bow desmontabil

Post by cipri » 19 Feb 2013, 10:05

Image Image Image Image Image
EEEEEE asa mai vi de-acasa multumesc domide din nou vezi daca nu am mai pus poze pe forum am uitat cum functioneaza treaba .un salut Cipri

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: flat bow desmontabil

Post by Dediu00ro » 19 Feb 2013, 13:08

Salutare bine ai revenit! Foarte fain arcul....manerul ca de obicei super, imi place alegerea de lemn si constrast. Foarte reusita si forma de sageata la baza bratelor.

Totusi am niste mici intrebari, cum arata arcu fara coarda pe el, si nu cumva te-ai inspirat de la black swan archery modelul de valuri pe brate?
Despre tiller, bratu de sus pare mai rigid decat bratul de jos, lucreaza numai linga fade, lucru riscant mai ales ca forma aleasa produce un soi de hinge in zona aia.
In general ele arata cam rigide, cu fibra poti sa te joci mai mult decat cu lemnu, alte limite de stres.
Un alt lucru e faptu ca nu e asimetric, sageata nu pleaca de pe mijlocul arcului lucru care ajuta arcu la perfomanta daca tragi mediteranian, asa cum e arcul asta e mai bun pentru 3 sub si bare bow.

Un exemplu de tiller e aici, si de asimetrie, si intamplator e unu din cele mai rapide arcuri care le-am vazut vreo data.
Image
199.7 fps la 10 grains/pound @28". Fibra carbon, miez osage.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: flat bow desmontabil

Post by cipri » 19 Feb 2013, 16:33

Salut Sorine, bine te-am regasit . Multumesc pentru aprecieri .Bratele am vrut sa le copiez de la un Border dar am exagerat cu sablonul si i-am dat prea multa curba si cred ca de aceea face valuri .Am incercat sa elimin valurile reducind latimea spre virfuri dar oricit am luat din latime nu am facut decit sa reduc puterea asa ca acum are 40 de livre .Diseara o sa-i fac o poza fara coarda si o sa o pun .Pina atunci iata un video .Ps Scuzati comentariul in spaniola.http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... sort=3&o=1 http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... sort=3&o=4 Image

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: flat bow desmontabil

Post by Dediu00ro » 19 Feb 2013, 17:53

Image
Poza asta e sectiunea a unui brat normal, comparativ cu un brat de la o firma de top care detine si ceva recorduri mondiale la flight cu arcuri de tip flatbow bow laminat....longbow cum le spune majoritatea firmelor.
Deci normal vs trapping.

Ca sa controlezi forma dupa un reflex indus, trebuie sa faci o tehnica numita "traping" adica sa reduci din laterale la unghi in asa fel incat sa fortezi burta sau in anumite cazuri spatele arcului. Asta e o varianta de a controla forma tillerului in cazul recubarii.

Ca sa iti dau un exemplu la ce se intampla la un arc de lemn in care sa zicem e recurbat fata de restu bratului.
Daca bratul are un cm grosime, si 3 cm latime si se indoaie tot bratu dar in zona cu reflex nu se misca deloc, in zona cu reflex e posibil sa mai reduci 2-3 mm grosime si 1 cm din latime pana incepe sa lucreze. La un arc de lemn ai varianta asta, la un arc laminat e mai complicat. Pretilerite fasiile, ingustat miezul in zona respectiva.... pus o fasie mai groasa de fibra de sticla din care poti sa te atingi sa o mai reduci dar nu destul incat sa cedeze arcu......
Ps nu functioneaza linkurile :(.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: flat bow desmontabil

Post by domide » 19 Feb 2013, 18:24

@Ciprian, doua remarci: depozitul seamana cu unul din Romania, iar fetita - simpatica foc :)

Nu sunt pasionat de acest tip de arc, dar cred ca a iesit bine.

@Dediu, cand ai timp, frate, sa te documentezi? pe balta? :) Fara gluma, informatia este ff buna. Si DA, forma reflex delex din imagini, cu acel tiller care formeaza bratul aproape drept, este o forma foarte "rapida".
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: flat bow desmontabil

Post by cipri » 19 Feb 2013, 21:36

Chiar ca seamana cu unul din Romania nici nu m-am gindit pina acum :d .
Dediu00ro wrote:Image
Poza asta e sectiunea a unui brat normal, comparativ cu un brat de la o firma de top care detine si ceva recorduri mondiale la flight cu arcuri de tip flatbow bow laminat....longbow cum le spune majoritatea firmelor.
Deci normal vs trapping.

Ca sa controlezi forma dupa un reflex indus, trebuie sa faci o tehnica numita "traping" adica sa reduci din laterale la unghi in asa fel incat sa fortezi burta sau in anumite cazuri spatele arcului. Asta e o varianta de a controla forma tillerului in cazul recubarii.

Ca sa iti dau un exemplu la ce se intampla la un arc de lemn in care sa zicem e recurbat fata de restu bratului.
Daca bratul are un cm grosime, si 3 cm latime si se indoaie tot bratu dar in zona cu reflex nu se misca deloc, in zona cu reflex e posibil sa mai reduci 2-3 mm grosime si 1 cm din latime pana incepe sa lucreze. La un arc de lemn ai varianta asta, la un arc laminat e mai complicat. Pretilerite fasiile, ingustat miezul in zona respectiva.... pus o fasie mai groasa de fibra de sticla din care poti sa te atingi sa o mai reduci dar nu destul incat sa cedeze arcu......
Ps nu functioneaza linkurile :(.
acum sa raspund lui dediu .poate nu crezi sau poate nu credeti dar ma cam pierzi pe drum cu toti termenii : reflex,deflex ,reflex indus, traping .eu am doua clase mai mult ca trenul iar arcurile nu le fac cu cercetare stiintifica eu le cam fac "dupa ureche " daca mi se permite termenul ,pun coarda pe el si pur si simplu uitinduma la el stiu de unde trebuie sa mai slefuiesc pentru a se dubla bratul bine . Dar sunt deacord ca ar trebui sa stiu toti acesti termeni si ce inseamna fiecare si promit sa sa ma pun cu burta pe carte .A era sa uit iata si poza cu arcul fara coarda Image

Post Reply