Arc cumaru cu backing de in

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46
Arc cumaru cu backing de in

Post by deceneus » 22 Feb 2013, 21:23

Un arc relativ usor de realizat - americanii il numesc board bow ,adica un arc din scandura la care ii faci un backing de in pentru a preintampina ridicarea aschiilor. Eu l-am facut dintr-o bucata de cumaru . Arcul are 64,5 inchi nock-nock , si 57 de livre la 27 de inchi, 63 la 28. Se comporta bine, e rapid, acum are deja la activ mai multe sute de sageti si rezista cu brio fara nici un semn de stress.


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

oroborusgeorge
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:213
Joined:29 May 2011, 21:35
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::galati
judet:galati
Varsta:36
Location:galati
Contact:

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by oroborusgeorge » 23 Feb 2013, 06:32

superb , te rog detaliaza mai multe despre acest backing de in pentru a preintampina ridicarea aschiilor, interesanta metoda si cred ca si rar intalnita >:d< >:d< >:d<

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by deceneus » 23 Feb 2013, 08:34

Nu e chiar asa de rara, e chiar uzuala pentru board bows unde nu poti sa lasi pe spate un inel curat ca la selfbow,panza tine loc de acel inel.Cum imi spunea un bun prieten ,se foloseste cu succes si pentru backing la selfbow si scapi de grija exploziei arcului in cazul unui inel reticent. Daca dai cautare pe goagal ,"linen bow backing" ,o sa gasesti chiar multe referinte despre acest tip de backing. De asemenea se poate folosi si matase si alte materiale.
Pentru lipirea panzei americanii folosesc un adeziv de lemn Titebond III. Eu din lipsa de Titebond am folosit adeziv pentru lemn Moment. Am dat un strat pe arc,am inmuiat panza in adeziv si apoi am aplicat-o pe spatele arcului. Dupa uscare am taiat excesul si am mai pensulat panza pe deasupra cu adeziv.
Backingul de tipul asta nu creste puterea arcului ca in cazul backingului cu tendon dar previne ridicarea aschiilor de pe spatele arcului si implicit ruperea arcului.
http://www.youtube.com/watch?v=7SuVysRN8e8
Last edited by IT_support on 23 Feb 2013, 13:10, edited 1 time in total.
Reason: inserat player
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by Dediu00ro » 23 Feb 2013, 10:43

Arata foarte bine Vali, tilleru super, capetele si maneru din ce lemn sunt ? frasin cumva?. Si puterea e foarte ok, stiam eu ca iti plac arcurile mai puternice.
Inul e intrun singur strat sau mai multe? Si foarte faine si picturile pe el! munca propie?
Oricum faina treaba spor in continuare, cred ca se merita asa un arc.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by domide » 23 Feb 2013, 12:00

(*) (*) (*)

As fi pus 5 stele! dar e nr. max. acceptat.

Arata foarte bine, poate nici nu conteaza performantele, dar sunt sigur ca nu sta rau la acest capitol. Cred ca este bucata de cumaru pe care am vazut-o. Ce greutate are arcul? ceva dimensiuni (grosime, latime, forta arc)?
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by domide » 23 Feb 2013, 12:07

Mai am cateva cuvinte de adaugat.
Trebuie spus ca lemnul Cumaru, seamana (nu stiu daca e aceeasi specie) cu Macaraduba si Ipe. Ca si fibra, sunt foarte dense, nu au fibra vizibila. De aceea cred ca la aceste esente este mai usor de facut acest tip de baking, dar la un arc din frasin sau salcam, conteaza cum este pozitionata fibra - nu intru in detalii.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by deceneus » 23 Feb 2013, 21:52

Arcul are 35 mm latime si 14 mm grosime la fade, 11 mm in cea mai subtire zona si 8 mm latime la nockuri. Cantareste 780 grame, manerul si capetele sunt din zebrano. Cum am zis si mai devreme arcul are 57 de livre la 27 de inchi, 63 de livre la 28 de inchi.
Pentru confectionarea acestui tip de arc e nevoie de lemn cu fibra cat de cat paralela dar nu e absolut nevoie sa ai inelul de pe spate curat.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by baloghbela00_HD » 24 Feb 2013, 11:29

E un proiect reusit .Dizain frumos ,simplu si elegant . De unde te aprovizionez cu lemnele exotice ? manerul arata bestial cu zebrano .Apropo de adeziv ,vorbisem cu un tamplar care lamineaza lemn pt diferite lucrari de ale lui ,pt usi ,tablii de pat ,si mi-a spus de un aracet adus din ugaria foarte bun si ieftin (al nostru din pacate u mai e ce a fost) , si m-a indemnat sa al folosesc la arcurile laminate all wod . O sa incerc .Felicitari pt reusita si la ,mai mare !
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by deceneus » 25 Feb 2013, 00:14

Multumesc pentru aprecieri! Lemnul il iau de la Holver Brasov,au multe esente exotice.
Cat despre adeziv nu stiu ce sa zic.Am si eu un prieten care face scari interioare si foloseste aracet la laminari dar cred ca lucrarile de tamplarie de acest gen,fiind in general obiecte care nu sunt supuse deformarilor elastice ca in cazul arcurilor,nu au nevoie de un adeziv foarte puternic ca cel pe baza de rasini epoxidice.Este posibil ca si arcurile laminate folosind adezivul tip aracet sa reziste dar ma gandesc ca daca ar fi fost asa constructorii de arcuri l-ar fi folosit .
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by cristiflorin » 26 Feb 2013, 21:50

Dragut. Imi aminteste de arcurile mele din prag de stejar. Chiar si modelul ornamentelor.

Post Reply