Arc cumaru cu backing de in

Munca mea.......
dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului
Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by dragos banica » 14 Jun 2013, 01:01

Salut!
Este un arc foarte frumos. Am si eu o intrebare: lemnul de stejar este potrivit pentru un astfel de arc? cu acelasi backing de in?

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by obe22 » 14 Jun 2013, 12:06

Cateva lipiciuri americanesti ( TB 2-3, Elemer's) mie nu mi se par altceva decat aracet imbunatatit, si de obicei produc lipituri mai puternice decat lemnul. Problemele sunt cu impermeabilitatea si capacitatea de a umple goluri. La o imbinare exacta un lipici pe baza de aracet e cat se poate de ok, daca se protejeaza de umezeala. TB3 e impermeabil (destul de folosit si la arcuri laminate) si se gaseste si prin Europa. Arcul e foarte fain.

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by anasazzy » 15 Jun 2013, 15:00

frumos arc si muncit cu grija la detalii,felicitari pentru munca depusa si mai ales viata lunga arcului, sa te bucuri de el =D> =D> =D>
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by deceneus » 15 Jun 2013, 16:09

Multumesc pentru aprecieri! Cred ca merge facut fara probleme si din stejar sau frasin, dar trebuie ales foarte bine lemnul,sa aiba inele dense ,fibra paralela si lipsita de noduri. Pentru un plus de siguranta,in acest caz, backingul din panza de in lipit cu rasina epoxi cred ca e mai indicat.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

dragos banica
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: Arc cumaru cu backing de in

Post by dragos banica » 16 Jun 2013, 00:02

deceneus wrote:Multumesc pentru aprecieri! Cred ca merge facut fara probleme si din stejar sau frasin, dar trebuie ales foarte bine lemnul,sa aiba inele dense ,fibra paralela si lipsita de noduri. Pentru un plus de siguranta,in acest caz, backingul din panza de in lipit cu rasina epoxi cred ca e mai indicat.
Multumesc penru raspuns.

Post Reply