ultima creatie

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36
ultima creatie

Post by cipri » 24 Feb 2013, 14:12

Buna ziua . Asa cum am spus , iata cea din urma creatie a mea sper sa va placa. Image Image Image Image Image

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: ultima creatie

Post by deceneus » 24 Feb 2013, 16:59

Da,arata foarte profesional facut arcul.Felicitari!!!
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: ultima creatie

Post by florinarnaut » 24 Feb 2013, 18:39

Salut!
imi place foarte mult,mai ales ajustarile legate de design si ergonomie aduse manerului vis-a-vis de cele anterioare :) .Curbura bratelor e super !
nu inteleg de ce le-ai "subtiat"(pe latime) spre varf direct de la fade,poate poza nu e elocventa,dar ..conicitatea aplicata bratelor pe latime functioneza bine la RD; la recurve da instabilitate -torsiune,mai precis dupa o sedinta de tragere coarda nu se mai aseza centrat pe brate.Poate nu-i asa cum zic..

Felicitari !
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: ultima creatie

Post by cipri » 24 Feb 2013, 20:27

Buna serara . Va multumesc pentru aprecieri. Dupa mai multe incercari si probe am ajuns la concluzia ca un brat mai ingust dar mai gros este mai stabil decat un brat mai lat dar mai subtire .Bratele arcurilor mele au aceasi grosime din locul in care se termina pana din brat si pina la virful bratului eu nu subtiez spre virf laminele de lemn. http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... 9.mp4.html http://s1216.beta.photobucket.com/user/ ... 1.mp4.html

User avatar
Mugurbb
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:660
Joined:07 Jan 2009, 13:36
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cluj-Napoca
judet:Cluj
Varsta:37
Contact:

Re: ultima creatie

Post by Mugurbb » 24 Feb 2013, 22:23

Grozav design si finisajele reusite!
Reflexul agresiv poate deveni instabil. Asa ceva fac cei de la Border si pentru stabilitate folosesc fibra de carbon asezata in orientari diferte. Ai mai zis ca te inspiri din creatiile lor. Tare mi-as dori sa ne intalnim si sa testez cateva arcuri facute de tine.
Silence is golden and Duct Tape is silver.

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: ultima creatie

Post by cipri » 24 Feb 2013, 22:36

Greuceanu wrote:Foarte frumos! Poate, asa cum iti sugeram candva, poti incepe sa le dai nume si sa le semnezi. Foarte multa lume e cu ochii pe creatiile tale, dupa cum observ chiar acum...Cu siguranta, toti au ceva de invatat din experienta ta.Chiar si cei care au mai facut arcuri.
Mie imi place, in afara de forma generala, lemnul acela verde de pa maner.Fascinant, nu-ti poti desprinde ochii de pe el. Pot sa te intreb ce lemn ai folosit?
Multumesc pentru aprecieri.Chiar le dau nume arcurilor mele iar acesta se numeste Dacus.Image corpul este facut din wengue si cires iar in mijloc sunt doua lamine de frasin si una de micarta iar pe spate sunt trei de frasin cu pignent verde .Bratele sunt : fibra de sticla de 1 mm frasin 1.5mm carbon 0.4mm frasin 1.5mmsi fibra de sticla 1mm asa cum se vede si in poza are o putere de 55 la 28 dar eu cu cit deschid eu nu ajunge decit la 44 de livre .Laminele de la brate deasemeni sunt pigmentate cu verde.Eu sper sa invatam toti de la toti .

baloghbela00_HD
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:265
Joined:23 Feb 2009, 20:30
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::hunedoara
judet:hunedoara
Varsta:38

Re: ultima creatie

Post by baloghbela00_HD » 24 Feb 2013, 22:50

Ce sa mai zic ,e frumos .Manerul e ergonom .Culorile sunt bine alese ,da bine .Carbonul L-ai pus la mijloc? Daca mai e regula activa ,precum un anume procentaj dintre constructorii de arcuri pot hotarii sa ti se dea statutul de constructor de arcuri , pe acest forum , eu as fi primul care te sustine . Esti un constructor dibaci si ne-ai incantat privirea cu niste arcuri frumoase . La mai multe !!!
SANATATE MAXIMA SI SA NE VEDEM CU BINE
http://asociatiaordinularcasilorhunedoa ... venit.html

User avatar
cipri
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:257
Joined:17 Feb 2013, 13:33
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::santander
judet:cantabria
Varsta:36

Re: ultima creatie

Post by cipri » 24 Feb 2013, 23:07

Mugurbb wrote:Grozav design si finisajele reusite!
Reflexul agresiv poate deveni instabil. Asa ceva fac cei de la Border si pentru stabilitate folosesc fibra de carbon asezata in orientari diferte. Ai mai zis ca te inspiri din creatiile lor. Tare mi-as dori sa ne intalnim si sa testez cateva arcuri facute de tine.
Cine stie poate ne vom vedea in toamna asta, incerc sa particip la campionatul national de 3d din Romania.

Post Reply