Longbow din frasin

Munca mea.......
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Re: Longbow din frasin

Post by domide » 18 Jun 2013, 21:09

Dupa mici ajustari in zona manerului, a scazut la 55lbs. Am tras prin cronograf, 135-140fps - nu este o viteza uimitoare, dar tinand cont de greutatea suplimentara a nock-urilor din corn, si o coarda supradimensionata (coarda pentru tiller), este OK. La intalnirea din Cheile Turzii, l-am dat la incercat, fara menajamente, si nu au mai aparut sau extins fisurile de pe burta. Cred ca daca lemnul era mai dens, asa cum am mai discutat, ar fi fost mult mai bine, deci se poate :d
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow din frasin

Post by Dediu00ro » 18 Jun 2013, 21:21

Eu mereu mam mirat la capetele de corn, e ca si cum legi caramizi de capatu arcului fura mult din perfomanta. Din ce am citit multi foloseau la warbow/longbow o placuta mica de os de vaca, si doar alea mai dichisite erau cu corn de vaca, dar culmea nu se stie sigur ca erau asa sau nu. Alea de pe mary rose majoritatea erau selfnock. Cu dublu nod arcaresc , ei nu aveau corzi ca noi cu loop-uri.......
Image
http://www.archers-review.com/picture-g ... re-special
Se merge pe idea lu unu care a facut ceva frumos si acuma lumea o repeta fara nici un sens asupra originalului.

La fel cu metoda de lipire a cornului cu canale, din sec 14-15 in colo a aparut tehnica aia in trecut nu prea se folosea.
Scuzati comentariu.....dar cred ca sunt cel putin 10 fps pierduti numai din capete.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 19 Jun 2013, 10:15

Nu am vrut un arc super performant, din cauza materialului, dar macar sa lucrez la ceva, asa ca am preferat capetele mai "funny"...

Sa stii ca la tiller am folosit metoda cu sfoara infasurata pe capete, pentru a se aseza coarda, care bineinteles avea "nodul arcasului"..... am fost tentat sa le las asa, dar tentatia a fost prea mare dupa ce am vazut cateva imagini...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Longbow din frasin

Post by rotariu nicolae » 19 Jun 2013, 21:01

Salut !
Sorine ! Arcurile longbow cu capete din corn erau comandate de nobili si erau folosite de regula la vinatoare ,multe dintre ele aveau minerul ornamentat cu fir de aur ca sa pună in evidentă bogatia sau rangul proprietarului , ca si in zilele noastre ,mulți bogatasi au telefoane din aur incustrat cu cristale sau chiar si arme cum ar fi pistoalele cu miniere din fildes cu aur si diamante dar ca si eficiența nu diferă de o arma normala ,poate sunt chiar mai slabe ! Așa si cu arcurile care aveau nokcurile din corn , erau frumoase dar ne performante ,normal ca bucata de corn de vaca sau bivol sa ingreuneze capătul arcului si tot o data sa-i reducă mult din performanța .!!!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 21 Jun 2013, 12:23

@Dediu00ro, daca te uiti prin stivele de arcuri, ai sa vezi si cateva cu "adaogiri":

Image

Image

Image
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 24 Jun 2013, 20:38

Un film in care "apare" un ELB cu nock-uri din corn...
http://www.youtube.com/watch?v=YtTyOf8OCKg
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow din frasin

Post by Dediu00ro » 25 Jun 2013, 21:29

Nu am spus ca nu se foloseau niciodata capete de corn, doar ca erau mai rare si doar din motive estetice. Din motive practice sunt contra lor, exista variante de intarire a capatului fara a pierde asa multa perfomanta.
Pe vremea aia nu aveau epoxy, si nici lipiciuri ca sa reziste la umezeala. Si cum in Anglia este o umiditate mare si o rata de precipitatii mare..... risti sa iti sara nockul de pe warbow daca se dezlipeste si probabil risti si arcu.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply