Longbow din frasin

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
Longbow din frasin

Post by domide » 08 Jun 2013, 22:17

Salutare,

Am avut pus la uscat o bucata de frasin - de vreo doi ani - am redus lemnul la dimensiuni apropiate, si l-am lasat la uscat.

Mai am o bucata, pe care vreau sa o dau, si am zis sa incerc sa vad ce iese si apoi sa stiu ce se poate face.

Planul era pentru un longbow (dimensiunile aproximativ pentru 45lbs):

Image

asa ca m-am apucat de lucru. Am ajuns la echilibrare si imi pare cam rigid. Am lasat cam patru inele, profil "D", dar nu stiu daca sa-l las selfbow sau sa-l laminez cu bambus.

A mai facut cineva un longbow din frasin? cateva ponturi daca se poate... Nu stiu daca nu era mai potrivit materialul pentru flatbow, dar nu am mai facut longbow si am ales aceasta provocare.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
anasazzy
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:441
Joined:03 Nov 2007, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::bucuresti
judet:----
Varsta:43
Location:BUCURESTI
Contact:

Re: Longbow din frasin

Post by anasazzy » 09 Jun 2013, 09:31

mircea. frasinul este destul de moale pentru un longbow englezesc,cred ca un flatbow era mai indicat.se poate sa reziste un timp si elb, da nu asa de mult cit sa justifice asteptarea sa se usuce lemnul,asa ca sfatul meu este sa ii faci un baking cu bambus.iar cealalta bucata sa o faci un piramid cu indoire prin miner,este forma cea mai iertatoare cu lemnul mediu.
in încercarea de aşi prelungi viata uni oameni uită sa o trăiască

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 09 Jun 2013, 13:01

@anasazzy, Cu siguranta un flatbow era formula castigatoare, dar acum doi ani nu stiam asta ....

Dar, totusi se poate: http://paleoplanet69529.yuku.com/topic/ ... bROVtggszk

Am citit, si foarte multi indicau o burta plata si spatele mai ingust decat burta (60-70%). Frasinul, zice ca, este foarte bun la intindere, si mai slab in compresie - forma "D" nu este potrivita pentru acest lemn. Dar dupa multe sapaturi am gasit postul acesta si merg mai departe pe aceasta cale, cu burta putin mai plata. In cazul in care iese sub 45lbs, am sa-l laminez, desi nu doresc asta.

Acum are un maner mai gros si cu fade-uri, dar am sa renunt, pentru a-l face sa se indoaie si prin maner.

Am sa incerc cateva poze...

In aceasta faza are putin deflex natural (nu set), la un moment dat, am sa incerc sa-l calesc pe burta, si sa corectez acest lucru.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 10 Jun 2013, 23:03

Arcul este aproape gata, mai trebuie slabit, acum are peste 70lbs, si vreau pentru siguranta, sa fie pe la 55-60lbs

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Nu am pus deocamdata coarda potrivita, imi este greu sa-l strunesc acum.

Poate reusesc pana la Chei, sa-l termin, finisez, si sa-l aduc la probe...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 10 Jun 2013, 23:05

Acum observ ce poze naspa am pus.... din sapuniera...

Si am mai observat ceva, cred ca pot sa mai ajustez spre capete - imediat de la mijlocul bratelor...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Longbow din frasin

Post by Dediu00ro » 10 Jun 2013, 23:47

Lasi 15-20 cm capetele asa, si subtiat de acolo pana la jumatea bratului. Dar cred ca ai vazut si tu asta deja. Poti sa bagi ceva reflex in maner acuma, dar e un mic risc. Cativa centrimetri acolo macar cat sa anulezi deflexu natural.
Ps lista cu dimensiuni e pentru LemonWood nu Ash....
Show without showing what u know without knowing

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 12 Jun 2013, 22:31

No' gata!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

#60@26"

Din pacate, au aparut doua mici liniute (crysale..) pe un brat, in partea dinspre capat. Cred ca daca-i mai scad puterea, poate scap de crysale, dar deocamdata ramane asa, sa vad ce poate....

Ca experienta, a fost OK, dar nu am fost foarte solicitat, mi-am facut mai mult de lucru cu nock-urile din corn, si un pic de distractie la curatat inelul. Daca aveam o cutitoaie mai buna, treaba mergea mai usor.

Cu greu m-am hotarat sa fac si acest model de arc, nu imi place in mod deosebit, nestrunit imi pare chiar "nesarat". Mai ales ca nu am putut sa-i fac profilul original, dar din frasin, nu prea merge decat daca este o bucata de lemn foarte dens. Din bucata ramasa, se va putea lucra un flatbow cu foarte mari sanse de reusita.

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Longbow din frasin

Post by rotariu nicolae » 13 Jun 2013, 17:57

Salut !
Mircea ,cum spunea si Marian mergea mai bine un flatbow dar si așa daca laminai o fisii de bambus cred ca se comporta mai bine ! Cum ziceai si tu pentru un longbow cu secțiune D trebuie un lemn mai dens dar nu salcim sau frasin ,cred ca merge singer sau corn dar nu se prea găsește așa drept si fără noduri la o lungime de cel puțin 180cm . Tisa era cea mai buna varianta dar de unde ? Eu o sa încerc singer cu bambus sa vad ce o ieși .Mai am un longbow trilam bambus+bambus+ipe 60# /29" merge super ! Daca mai ai ipe încearcă si varianta asta !

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Longbow din frasin

Post by domide » 13 Jun 2013, 20:47

Nu cred ca laminarea era o solutie, si oricum am vrut un selfbow. Frasinul se comporta foarte bine la intindere, asa ca nu merita un backing. Problema este in compresie, dar la sectiunea unui longbow nu prea ai ce sa laminezi pe burta, si eu cred ca este o lucrare inutila.
Am sa mai lucrez putin in zona manerului, mai scad pana la 50lbs, si asta este, un experiment reusit in final...
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Longbow din frasin

Post by rotariu nicolae » 13 Jun 2013, 21:48

Normal ,Mircea ,așa progresam ,prin experimente ! Unele reusite, altele ne reusite ! De exemplu eu la ultimul arc ,cel primitiv am mai lucrat ceva la echilibrarea bratelor dar i-a mai scăzut din forța , acum are doar 42# @29" si mie i-mi plac arcurile peste 55lbs dar asta este nu întotdeauna iese cum ai vrut !

Post Reply