Arc primitiv

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu
Arc primitiv

Post by rotariu nicolae » 09 Jun 2013, 19:15

Salut !
Am facut un arc primitiv din lemn de singer cu lungimea de 170cm ,55lbs la o intindere de 29" . L-am testat astăzi ,merge foarte bine tinind cont ca este doare bucata de lemn .Arcul a ieșit reflex-deflex fiindcă așa a fost bucata de singer !

Image

Image


Image

Image


Image

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc primitiv

Post by domide » 09 Jun 2013, 20:42

Nicule, mie imi place betoniera si stiva de lemne. Glumesc, bineinteles :d .

Arata foarte bine, si am cateva intrebari: Nu este cam mare braceheight-ul? Vad ca este "afumat". Cu siguranta "exista o explicatie...". Lemnul a fost verde si l-ai ajutat? Prin ardere, crezi ca burta este mai rezistenta?

Si eu lucrez la un self longbow din frasin, atatea am citit si sunt foarte derutat...

Felicitari, dar era de asteptat un arc deosebit...

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc primitiv

Post by rotariu nicolae » 10 Jun 2013, 07:45

Salut !
Mircea pentru mine este un arc mai deosebit fiindcă nu am mai facut de mult un primitiv si am văzut ca sunt foarte apreciate astfel de arcuri ! Si ai dreptate lemnul nu era prea uscat l-am tăiat din pădure in Ianuarie si l-am calit prin ardere .puteam elimina arsura prin slefuite dar mi sa părut mai fain așa pare mai primitiv ,mai camuflat .Cit despre rezistența eu cred ca este destul de rezistent ,singerul este un lemn foarte rezistent.Puteam sal echilibrez mai bine dar scădea forța sub 55# si nu am vrut asta si ori cum arcurile primitive nu sunt perfecte trebuie doar sa-si facă treab sau sa-si fi facut treaba in trecut ,acum numai așa de agrement !!!
O sa mai încerc un longbow laminat singer+bambus .Nu prea mai am material pentru arcuri nimic uscat bine doar verde .!

iceman
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:269
Joined:04 Feb 2013, 19:52

Re: Arc primitiv

Post by iceman » 10 Jun 2013, 10:37

salut nicule!
arata bine si cred ca si trage la fel, faci niste arcuri superbe <):)

nickbr
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:112
Joined:30 Nov 2012, 15:48
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::vadeni
judet:braila
Varsta:25
Location:vadeni br
Contact:

Re: Arc primitiv

Post by nickbr » 12 Jun 2013, 19:24

salutare,frumos de tot a iesit...imi place cum a iesit cu dungile de la fum,cum ziceai tu e camuflaj primitiv...da bine in poza cu sageata...inca o data felicitari si la mai multe
sa invat secretele stramosilor nostri care au scris istorie cu arme "primitive"......Primitive Way...

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc primitiv

Post by rotariu nicolae » 12 Jun 2013, 21:17

Salut!
Daca nu ma Insel sageata asta o am chiar de la tine , o sageata primitiva cu pene de fazan si vârful din sticla !

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc primitiv

Post by Dediu00ro » 14 Jun 2013, 15:27

Salutare Nicu demult nu ai mai postat un arc si asta chiar imi place, e pacat sa spui ca nu ai material cind e asa de multa diversitate de lemn accesibil la voi prin zona....daca dai o fuga pana la jungla de sanger cred ca faci rostu de material pentru arcuri pentru 10 ani.

Frumos arcu, si cred ca e buna varianta cu uscarea rapida la un lemn verde. Dar o varianta putin mai buna e sa faci rostu de un burlan de tabla de 2 metri, si faci un mini uscar de lemn pe baza de caldura. Il apropii de forma finala, si il bagi acolo intro zii doua ramane sub 10% umezeala. Si pe vremea asta poti sa il tii direct in soare. Gazele calde in burlan usuca lemnu in mod uniform, si daca e degrosat suficient o sa crape foarte putin.

Pentru cei care nu stiu sangerul si cornul sunt foarte apropiate ca perfomante mecanice cu osage'u.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Arc primitiv

Post by rotariu nicolae » 14 Jun 2013, 21:14

Salut !
Sorine ,materialul nu ar fi chiar așa o problema ! Mai grav este ca am rămas in pana de idei ! Am construit mai toate tipurile de arcuri din lemn brut sau laminat ,arcurile asiatice si cele din fibra nu ma pasioneaza ! Mai colind pădurile in căutare de lemn bun ,am pus ochi pe un paducel sunt curios ce arc ar ieși ,parca Mihai a facut un longbow din paducel si era mulțumit de el o sa încerc si eu ! Am început un flatbow din carpen am lucrat mult la el cind am vrut sa pun coarda pe el sa rupt instantaneu ca sticla , mam si accidentat cu accea ocazie ,carpenul cred ca merge la secțiune D nu la arc lat ! Tot experimentam ca sa intretinem interesul pentru pasiunea asta , altfel ne plictisim !!!

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc primitiv

Post by domide » 14 Jun 2013, 22:27

rotariu nicolae wrote: Tot experimentam ca sa intretinem interesul pentru pasiunea asta , altfel ne plictisim !!!
Asta ar trebui sa fie spiritul constructorilor de arcuri...
<):)
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Arc primitiv

Post by Dediu00ro » 15 Jun 2013, 20:30

Tot experimentam ca sa intretinem interesul pentru pasiunea asta , altfel ne plictisim !!!
Adevar ai grait sa avem noi sanatate, si spor la munca ca o sa gasim noi alte modele.
Uite un model care sigur te-ar interesa, arcul moldovenesc/rusesc din secolul 15.
Image
Existau 2 modele cel scurt compozit, cu corn de bivol.
Image

Si cel lung tip longbow brate din dud, cu intarituri de corn de vaca la capete capetele recurbate si inbinat la mijloc.
Maner drept, inbinat in v splice cu bratele, bratu deflex si dupa aia reflex. Eu as exagera putin mai mult reflex si mai putin reflex. O sa incerc si eu unu dupa ce fac rostu de niste dud.
Adica asa...
Image
Dupa secolul 15 si englezii au inceput sa faca warbow-uri cu capete recurbate. Asta e un model foarte interesant si cum stiu ca iti plac modelele tip D asta e o incercare pentru oricine.
Show without showing what u know without knowing

Post Reply