selfbow salcam - piramid recurve

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
selfbow salcam - piramid recurve

Post by domide » 01 Dec 2013, 00:49

Salutare!

Un coleg a insistat foarte mult sa fac un arc pentru fiul sau. Am avut o "piesa" din salcam, din care nu se puteau face laminate, era plina de noduri, si am incercat sa curat ccateva inele sa vad ce se poate face din ea. Dupa o zi de "raschetat" pana am gasit un inel suficient de lat (rigla de 60x60, avea inelele pe diagonala), am zis sa ma apuc de acel arc.

Arcul a fost terminat saptamana trecuta, si am fost cu el la concurs la Arad. Nu am stiut ce varsta are baiatul, si l-am facut pe la 35-40lbs@28". La concurs a mers destul de rau, era slabut pentru sagetile folosite, plus ca fereasta era taiata prea putin, si puteam sa compensez deloc. Arcul a fost gata la ora 2:30, la 7:15 am plecat la Arad si la 11 a m inceput sa trag cu el. A rezistat toata ziua....

Acum cateva zile, am aflat ca pustiul are 8 ani. Ups, arcul este prea tare pentru el - si prea lung (160cm). Asa ca astazi m-am apucat sa-i scad din tarie. Dupa multe aventuri, si un telefon bine plasat ;) - multumesc Florin Arnaut!, am reusit sa-l termin. A trebuit sa fie gata astazi, pentru ca luni va ajunge la Brasov sa fie daruit de Mos Nicolae :d

Gata cu vorba, poze:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Arcul este finistat "ecologic": combinatie de ulei de maslin cu otet. Din alb a iesit galben, la Arad multi au crezut ca este osage...

Toate cele bune!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
ovidius
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:96
Joined:23 Nov 2012, 20:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::simeria
judet:hunedoara
Varsta:35

Re: selfbow salcam - piramid recurve

Post by ovidius » 01 Dec 2013, 07:44

Pana la ora asta ai lucrat la arc?!!?...deci te mai miri daca te trmite sa dormi cu Cezar in cusca... :d macar ai linistea ca iti poti indeplini promisiunea...pana la urma vad ca ti au iesit si capetele curbate....

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: selfbow salcam - piramid recurve

Post by Sharpshooter » 01 Dec 2013, 10:34

Bravo Mircea , frumos arcul , si gestul de a face un copil fericit .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Post Reply