Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Munca mea.......
Post Reply
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 05 Jan 2014, 21:53

Un arc terminat acuma recent, 177 lungime 600 de grame, 65#. Laminat si recurbat cu metoda japoneza.... intarituri de osage la capete.

Arc de salcam test balistic, 45 cel mai mult 51 cel mai putin.
Arc laminat falco, 45 cel mai mult 53 cel mai putin. Toate sagetile au aceias lungime aceias greutate etc.
Poze mai incolo...
Show without showing what u know without knowing

User avatar
Sharpshooter
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:622
Joined:09 Oct 2007, 14:54
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Craiova
judet:Dolj
Varsta:31
Location:Craiova
Contact:

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Sharpshooter » 07 Jan 2014, 18:54

Bravo Sorinele frumos ! Sa sti ca penetrarea aia nu e chiar tot la un arc ... mai sunt si alte chestii de care trebuie sa ti cont dar notabil pentru un arc de lemn .
An ordinary man makes extraordinary quivers for ordinary people ....
https://www.facebook.com/TheLeatherArtisan?fref=ts

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 10 Jan 2014, 23:57

Eu tin cont de multe cind fac un arc, nu doar de viteza lui. Am sa testez cu cronograful modelul asta, am 2 arcuri si vedem ce rezultate obtin.

Ultima data cind am testat cu cronograful un arc de salcam am fost putin dezamagit si trezit la realitate.
Surubel asta stramb stramb dar trage acceptabil. 81.5# La @28" tras cu sageata de 54 grame(833 grains) coarda fast flight.
165 fps la 10.2 grains per pound, tras normal cu 1 secunda sau 2 la full draw ( cum trage tot omu cand trage cu arcu).
178 fps la 10.2 grains per pound, tras snap viteza maxima.
Dar din pacate nu prea se compara cu un laminat de fibra de sticla, mai am de invatat si de lucrat pana am sa ma apropii de falco.
22 ianuarie 2012
Au trecut aproape doi ani vedem cat am invatat de atunci.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by rotariu nicolae » 17 Jan 2014, 20:49

Salut!
Frumos , Sorine ! Arcul este bun dar puteai insista mai mult la finisaj in special in zona minerului si la nokuri ! Nu vreau sa critic dar eu in totdeauna fac diferența intre un arc laminat si un primitiv ,la cel laminat insist mai mult la finisaj fiindcă il consider un arc modern chear daca este facut din materiale naturale mai puțin rasina folosită ! Pe cind cel primitiv este facut dintr-o bucata de lemn fără alte materiale moderne si pe cit posibil cu unelte cit mai rudimentare ! Deci părerea mea este ca un arc pe lingăi performante ,trebuie sa aibă si aspect ! nu te supăra Sorine dar mai poti insista mai ales in zona minerului !

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 17 Jan 2014, 22:19

Salut Nicu alegerile nu au fost a mele, omul a stat langa mine pana cand am facut manerul perfect pentru el, si capetele le-am lasat mai groase tot la cerea lui :), oricum ai dreptate si de acuma incolo am sa concentrez mult mai mult pe detalii.
Acuma l-am si lacuit si finisat mai mult, dar se puteau duce mult mai in extrem capetele. Am sa il testez in curand.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
rotariu nicolae
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:256
Joined:21 May 2009, 16:53
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::dumbraveni sibiu

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by rotariu nicolae » 18 Jan 2014, 20:34

Salut!
Sorine ! Nu vreau sa strici arcul ,doamne fereste ! Ma refer la nok -uri , acolo treaba este mai delicata ! Minerul trebuia facut mai delicat cu forme mai line nu așa brute ! Acum stiu ce gindesti :" da ce noi suntem artiști sa facem opere de arta " .Daca am fi construit arcul cu scopul de a ne asigura hrana sau de a ne apara ,nu conta aspectul ci doar funcționalitatea dar construindul așa de dragul pasiunii cred ca contează mult si aspectul .! Sorine nu vreau sa te critic vreau doar sa ajut !!!

dex07
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:27 Sep 2013, 21:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::baia mare
judet:maramures
Varsta:26

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by dex07 » 21 Jan 2014, 16:22

Foarte fain arcul. Ai incercat sau ai in plan sa folosesti si ipe ? S-au preferi salcamul ?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 21 Jan 2014, 17:24

Salutare dex am incercat si cu ipe, nu cred ca e mare diferenta de perfomanta intre ipe si salcam. Bine ai venit pe forum:).
Un arcar bun foloseste materialele cele mai bune pe care le are la indemana, ipele din pacate e in stoc mic in Romania si nici nu e pe aleselea. Salcamul pe care l-am folosit are 1 an jumate de cand e uscat, si inca o luna in camera de caldura.
Show without showing what u know without knowing

dex07
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:4
Joined:27 Sep 2013, 21:09
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::baia mare
judet:maramures
Varsta:26

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by dex07 » 21 Jan 2014, 17:55

Din ce am citit, extern nu este foarte utilizat, vezi probleme in compresie. Dar e logic, daca aceasta combinatie este una reusita iar rezultatul este pe masura, nu ai nevoie decat de Spor la construit.

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by ArrowsMaker » 25 Jan 2014, 18:49

dex07 wrote:Din ce am citit, extern nu este foarte utilizat, vezi probleme in compresie. Dar e logic, daca aceasta combinatie este una reusita iar rezultatul este pe masura, nu ai nevoie decat de Spor la construit.
La "externi" le cresc in curte si tisa si osagele, normal ca nu folosesc salcam decat pentru divertisment :) Si totusi, parerea mea este ca salcamul este un lemn bun! Iar daca bambusul este suficient de subtire, eu cred ca o sa reziste mult si bine, chiar si la 65#.

Post Reply