Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Munca mea.......
Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24
Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 25 Jan 2014, 19:10

Iar daca bambusul este suficient de subtire, eu cred ca o sa reziste mult si bine, chiar si la 65#
Afirmatia asta este complet gresita, daca lasi fasia de bambus foarte subtire si materialu de pe burta gros bambusul va ceda in tensiune. Exemplu viewtopic.php?f=83&t=3242
viewtopic.php?f=2&t=3004
Cat despre forta arcului un arc bine construit trebuie sa reziste la orice forta indiferent ca este 10 livre sau 100 de livre. Intradevar dificultatea creste o data cu forta marja de eroare foarte mica cea mai mica dezechilibrare in tiller duce la o rupere a bratului. Pe cand la fortele mai mici e mai iertator lemnu.


Din nou ma repet, un arc laminat bine facut trebuie sa aive un echilibru de forte intre tensiune si compresie. Adica arcul asta are in jur de 50-50 bambus/salcam deja sa tras dry shot cu el nu a patit nimic. Si nici nu a pierdut din reflex dupa 500 de sageti. Maine il voi testa cu cronograful, si vedem ce perfomante scoate.
Show without showing what u know without knowing

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2014, 00:17

Testat, 216 fps cu o sageata de 442 grains de carbon, arcu meu de la falco trage 224 dar e cu 10 livre mai puternic, daca fortele ar fi egale, arcu asta ar trage cu 236 fps cu aceias sageata.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by ArrowsMaker » 27 Jan 2014, 01:56

Dediu00ro wrote:
Iar daca bambusul este suficient de subtire, eu cred ca o sa reziste mult si bine, chiar si la 65#
Afirmatia asta este complet gresita, daca lasi fasia de bambus foarte subtire si materialu de pe burta gros bambusul va ceda in tensiune.
Hehehe! Abia acum m-am luminat si eu! Dupa mintea mea obisnuita mai mult cu socoteli empirice, eram ferm convins pana acum ca bambusul e doar un fel de ajutor si ca de ce e mai subtire de aia se intinde mai mult. Habar n-am avut ca forta de rupere la intindere a unei fasii de bambus de 4 mm este perfect egala cu forta de rupere la compresie a unei fasii de 4 mm de ipe sau de orice altceva.
Bun, pana aici am inteles, cand fac bilam trebuie sa am fasii egale ca grosime totdeauna.
Dar in cazul acesta am o alta problema: cum calculez raportul grosimii fasiilor cand fac un trilam?

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2014, 02:05

Habar n-am avut ca forta de rupere la intindere a unei fasii de bambus de 4 mm este perfect egala cu forta de rupere la compresie a unei fasii de 4 mm de ipe sau de orice altceva.
Bambus Ipe trebuie sa lasi fasia de bambus mai groasa decat fasia de ipe, din cauza ca ipele e mult mai dur decat bambusul.
Image
Se vede in poza asta cum bambusul e mai gros decat ipele.




Dar in cazul acesta am o alta problema: cum calculez raportul grosimii fasiilor cand fac un trilam?
Ce forta vrei sa fie arcul, daca sa zicem 50 de livre.
4 mm bambus 3 mm miez 7-8 mm burta sa zicem ipe, dupa care ai loc de tillerit de la o raza de tiller de la 50-80 de livre. Cu un maner de 25 de cm si o lungime de 180 cm.
La final cele doua fasii lucratoare adica bambus tensiune, si ipe burta compresie sa fie ori egale ori foarte aproape una de alta, teoretic fasia din miez o sa fie neutra intre cele doua forte.
De asta la un lamiant cu fibra de sticla se folosete fasii identice spate burta.
Si la arcurile compozite traditionale aceias grosime de tendon cat si corn ?.

O formula matematica de calcul nu am deoarece materialele pot varia foarte mult in densitate si rezistenta mecanica, daca adaugam la calcul si umiditate diferita intre fasii putem sa ne apucam de altceva.
, eram ferm convins pana acum ca bambusul e doar un fel de ajutor si ca de ce e mai subtire de aia se intinde mai mult
Tendonul se intinde, bambusul rezista tensiunii nu se intinde. Bambusul si tendonul sunt la poluri diferite dar cu aceias functie.
Show without showing what u know without knowing

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by ArrowsMaker » 27 Jan 2014, 02:27

Dediu00ro wrote: Tendonul se intinde, bambusul rezista tensiunii nu se intinde. Bambusul si tendonul sunt la poluri diferite dar cu aceias functie.
Practic... probabil ca ai dreptate, ca banuiesc ca vorbesti din experienta. Dar cel putin din punct de vedere teoretic, cred ca este imposibil sa ai o fasie de lemn de 2m lungime si 1 cm grosime perfect dreapta, pe care sa o curbezi sub forma unui arc de cerc, iar la sfarsit lungimea laturii din interiorul cercului (belly) sa fie deancutotulea egala cu lungimea laturii exterioare a fasiei (back).

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 27 Jan 2014, 12:24

Dar cel putin din punct de vedere teoretic, cred ca este imposibil sa ai o fasie de lemn de 2m lungime si 1 cm grosime perfect dreapta, pe care sa o curbezi sub forma unui arc de cerc, iar la sfarsit lungimea laturii din interiorul cercului (belly) sa fie deancutotulea egala cu lungimea laturii exterioare a fasiei (back).
Asta nu are nici o legatura cu ce vorbeam noi mai inainte, lemnu se intinde si se comprima maxim 1% daca il intinzi sau comprimi mai mult de atat se rupe sau este afectata fibra lui intr-un mod negativ inreparabil, de asta apare fenomenul de set in general. Sunt si lemne mai elastice si lemne care se comprima mai mult cu revenire completa.


In pozitie dreapta acea fasie o sa aive ambele laturi cu aceias lungime adica 2 metri, in forma de arc de cerc nu, acuma avand in vedere ca orice material are problema asta, o fasie de otel, de fibra de sticla, sau chiar si beton, microscopic latura supusa tensiunii se va intinde putin, si latura de pe burta o sa se comprime putin, cat de mult variaza de la material la material. Si daca o sa mai fie intacta la sfarsit din nou variaza de la material la material.

Prin asta incerci sa demonstrezi ca de fapt fasia de bambus cu cat e mai subtire cu atat se va intinde mai mult si va fi mai bine in general pentru arc in termen lung?

Cu cat fortezi o parte a arcului sa munceasca mai mult decat trebuie, si nu in mod egal cu atat lemnu va prinde set inreparabil si urmatorul pas e ruperea.
Eu nu incerc sa te conving daca vrei ma crezi daca nu experimenteaza si vezi diferenta de comportament de la arc la arc. Numai am de zis nimic despre subiectu asta, vad ca vorbesc dejaba de multe ori.
Show without showing what u know without knowing

User avatar
florinarnaut
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:750
Joined:28 Sep 2008, 17:31
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
Location:Brasov
Contact:

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by florinarnaut » 27 Jan 2014, 20:50

Dediu00ro wrote:


Tendonul se intinde, bambusul rezista tensiunii nu se intinde. Bambusul si tendonul sunt la poluri diferite dar cu aceias functie.
Salut,
Eu cred ca bambusul si tendonul nu sunt la poluri diferite, ci din contra, fac parte din categoria materialelor ce se folosesc pe spatele arcului, adica au proprietati de aceias natura, sunt elastice, lucru ce le confera un comportament bun sau foarte bun la tensiuni de intindere.
Tendonul se intinde,bambusul se intinde,fibra de sticla comprimata se intinde,fiecare diferit si cu revenire la starea initiala diferit ,dar se intinde sigur.
Cand spui ca un material suporta tensiuni si nu specifici de care tensiuni se intelege dor ca e un material rezistent, dar la ce ?....
In mare parte in arcarie se poate vorbi de vreo trei tipuri de tensiuni: elasticitate,compresie si pe alocuri de rupere sau forfecare .

Numai bine!
"Traieste de parca n-ar muri niciodata, si apoi moare fara sa fi trait"
- Dalai Lama -

Dediu00ro
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:989
Joined:23 Oct 2012, 20:06
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Galati
judet:Galati
Varsta:24

Re: Bilam Salcam/Bambus 65# "28@

Post by Dediu00ro » 28 Jan 2014, 12:22

Salut,
Eu cred ca bambusul si tendonul nu sunt la poluri diferite, ci din contra, fac parte din categoria materialelor ce se folosesc pe spatele arcului, adica au proprietati de aceias natura, sunt elastice, lucru ce le confera un comportament bun sau foarte bun la tensiuni de intindere.
Tendonul se intinde,bambusul se intinde,fibra de sticla comprimata se intinde,fiecare diferit si cu revenire la starea initiala diferit ,dar se intinde sigur.
As putea sa copii articole in engleza despre tipurile de backing folosite, si diferenta intre ele dar nu mai imi bat capu de acuma incolo :).

Tendonul se intinde 10% si bambusul 1% pe langa asta bambusul e mai bun in compresie decat in tensiune. Tendonul lucreaza exclusiv prin intindere, si de aicia si avantajele lui, spre exemplu daca pui o fasie de bambus in loc de tendon la un arc de 100 de cm compozit sar rupe, alta nici macar nu sa incalzit bine.
Bambusul rezista la tensiune si se intinde 1% cind depasesti acea limita sau esti foarte aproape de ea, incepe sa apara setul, iar daca o depasesti ai un arc rupt. Nu vrei sa faci asta cu bambusul sa il folosesti in intindere, va duce inevitabil la un arc rupt.

Tendonul presteaza bine la arcuri scurte lucrand prin intindere. La arcurile lungi nu aduce nici un avantaj.
Pe cand bambusul la arcuri lungi lucrand prin rezistenta lui la tensiune, si inpiedicant aschii care ar putea compromite arcu. Bambusul se mai poate folosi in compresie tendonul nu. De aicia si concluzia mea ca sunt la poluri diferite.


Exista o diferenta intre un backing activ cum e tendonul si bambusul sau fibra de sticla static( sau ma rog semi static).


Daca aplicam ce spui aici la orice, toate lucrurile care se intind la o forta de tensiune vor fi bune. Dar cum prea bine stim multe vor ceda.
In mare parte in arcarie se poate vorbi de vreo trei tipuri de tensiuni: elasticitate,compresie si pe alocuri de rupere sau forfecare .
Cred ca doar de primele doua vrem sa vorbim daca vorbim de rupere si forfecare deja nu mai avem arc :).

Dediu Over and out ;).
Show without showing what u know without knowing

Post Reply