Selfbow din Frasin

Munca mea.......
Post Reply
WitchKing
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2014, 01:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Selfbow din Frasin

Post by WitchKing » 01 Apr 2014, 00:31

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
este al doilea pe facut (primul e tot un flat, din salcam, fara fereastra, pt care din pacate nu am poze), 174cm de la nock la nock, taria nu am cu ce sa o masor (are un amic unul de 45 lbs, e cam in categoria aia)

vreau sa va cer parerea la cateva aspecte:

- tilleru e ok?, nu am prea mare experienta in domeniu

-la ambele arcuri pe care le-am facut, au luat set destul de rapid, (pe primul l-am lucrat verde, pe asta in ploaie)

- alta treaba la amandoua arcuri, unul din brate e mult mai curbat ca celalalt, din poze nu se vede prea bine, ar putea fi o cauza anume, is echilibrate rau bratele?

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Selfbow din Frasin

Post by domide » 02 Apr 2014, 21:14

In primul rand felicitari!

Tillerul, in mare parte este OK. Era bine daca mai lucrai putin si la mijlocul bratelor. pe poze, daca trasezi un arc de cerc, acesta trebuie sa se suprapuna. Inca nu este tarziu, poti sa-l mai lucrezi, dar cu mare atentie, nu mai trebuie luat mult. In cazul in care se va slabi, poti sa-l mai scurtezi.

Pentru set, poti incerca, inainte de a mai lucra bratele, incalzeste cu o lampa cu gaz sau pistol cu aer cald burta arcului (pana capata o usoara culoare) dar sa nu-l arzi!!! Pe un profil fixeaza arcul cu bratele recurbate. Pui sub capete distantiere de lemn, si foloseste cleme, strangele incet si cu simt (pui intre prese si arc piese de lemn sa nu ramana urme pe burta arcului. Atentie sa nu-l fortezi.

Frasinul, in general prinde set la selfbow.

Pe viitor cauta lemn uscat, sau il usuci fortat in timp ce-l lucrezi, dar nu pui coarda pe el pana nu este uscat.

Curbura bratelor ar trebui sa fie egala, depinde cum echilibrezi arcul si cum alegi sa fie bratele (centrul arcului si al manerului). Sunt si arcuri la care un brat este mai slab (se curbeaza mai mult). Faci semne pe lateral, din 10/10cm, pui coarda, si masori din fiecare semn perpendicular pe coarda. Masurile trebuie sa fie egale pe fiecare brat.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

WitchKing
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:13
Joined:03 Jan 2014, 01:46
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov

Re: Selfbow din Frasin

Post by WitchKing » 03 Apr 2014, 18:44

merci de sfaturi si incurajari... pe asta il las acuma asa, la urmatoru vad ce fac altfel

Post Reply