Recurve 25 lbs

Munca mea.......
Post Reply
ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:
Recurve 25 lbs

Post by ArrowsMaker » 18 May 2014, 13:19

Ieri am reusit sa-mi onorez promisiunea facuta unui prieten care era foarte necajit ca nu putea intinde arcul de 60 lbs pe care i l-am facut tatalui lui.
N-am apucat sa il testez decat pe balcon, dar el l-a folosit toata ziua si mi-a spus ca e foarte multumit.

25# @ 26"
fibra transparenta de 0.8 mm
1 fasie frasin tapered 2.5 la 1mm.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Recurve 25 lbs

Post by domide » 18 May 2014, 14:42

Un arc frumos, dar parca prea slab la 25lbs... se va plictisi de el, si o sa vrea unul mai tare. Nu mai sunt fanul arcurilor puternice, dar undeva intre 45-55lbs, cred ca merita la lucrezi, ca sa ai si satisfactii...

Suces in continuare!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Recurve 25 lbs

Post by calientesistems » 18 May 2014, 15:38

Este ireprosabil ! imi place!
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve 25 lbs

Post by ArrowsMaker » 18 May 2014, 15:41

domide wrote:Un arc frumos, dar parca prea slab la 25lbs... se va plictisi de el, si o sa vrea unul mai tare. Nu mai sunt fanul arcurilor puternice, dar undeva intre 45-55lbs, cred ca merita la lucrezi, ca sa ai si satisfactii...

Suces in continuare!
Ai perfecta dreptate!
Totusi, satisfactii poti avea si datorita expresiei de pe fata proprietarului, nu numai a faptului ca ai facut un arc frumos, precis si puternic. E un copil care face sedinte de recuperare pentru brat, dar care pare si prea "prins" ca sa merite asteptarea!
I-am facut un RD tot la 25#, insa nu a fost incantat, deoarece voia unul exact ca al tatalului lui, dar pe care sa il poata intinde!
Poate peste un an, doi, daca o sa constat ca nu e doar atractie de moment, o sa ii fac unul de 40-45.
Mai mult nu, pentru ca peste 50, dupa parerea mea, chiar daca nu stai 8 ore pe zi pe scaun in fata calculatorului la serviciu si 8 ore pe scaun in fata calculatorului acasa (ca mine), tot devine incomod dupa 30-40 de sageti! Iar la noi, regula pentru stabilirea platitorului navetei de bere e 600 de puncte pe tinta de 40 cm de la 18 m. :)

later edit
Da, exista, totusi si un motiv pentru care as fi putut sa fac arcul ala de 60 lbs...
Doar ca noi, romanii, inca nu avem voie :)

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: Recurve 25 lbs

Post by calientesistems » 18 May 2014, 17:21

Eu am un arc de 30 de LBS in forma exacta ca cea care l-ai facut tu, si daca ar fi sa imi iau altul ar fi de maxim 45 de LBS ,
daca ai sageti calumea si nu tragi la distante mai mari de 20 de metri nu cred ca merita sa iti bati joc de umeri si tendoane.

Si referitor la investitia in timp si resurse in constructia unui arc de incepatori de 25 de LBS tine de caracter .

Super gest ,super om!

Stima si respectele mele!

Ionut


Image
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

ArrowsMaker
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:304
Joined:12 Dec 2010, 15:18
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Buzau
judet:Buzau
Varsta:43
Contact:

Re: Recurve 25 lbs

Post by ArrowsMaker » 18 May 2014, 18:21

calientesistems wrote:Eu am un arc de 30 de LBS in forma exacta ca cea care l-ai facut tu, si daca ar fi sa imi iau altul ar fi de maxim 45 de LBS ,
daca ai sageti calumea si nu tragi la distante mai mari de 20 de metri nu cred ca merita sa iti bati joc de umeri si tendoane.
Si referitor la investitia in timp si resurse in constructia unui arc de incepatori de 25 de LBS tine de caracter .
Super gest ,super om!
Stima si respectele mele!
Ionut
Da, ai dreptate, investitia in timp, resurse si rabdare a fost foarte putin diferita in cazul acestui arc fata de cea in cazul fratelui sau de 60 lbs, insa doar forta e mai mica, nu si satisfactia :)

Multam fain!

Post Reply