primul meu arc compound

Munca mea.......
User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:
Re: primul meu arc compound

Post by calientesistems » 24 Jun 2014, 17:35

Ma tot gandesc la tehnologia ce sta la baza arbaletei PSE , nu se poate copia nimic din ea si sa fie pus intr-un compound ?

Image
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: primul meu arc compound

Post by otonel » 24 Jun 2014, 22:15

Foarte lamuritoare ultima ta postare obe22, mai avei un pic si scriai o minienciclopedie a termenilor folositi la arcuri :> foarte utila de altfel.
Acuma o sa incerc sa fac un grafic fd de sa vad ce obtin si o sa experimentez cu alte leviere eventual cu alte brate sa vad ce obtin ca experimentand cu el diferite combinatii mi-se pare cel mai usor de imbunatatit.
Calientesistems tehnologia de la arbaleta aia este identica cu cea a unui compound obisnuit , oricum arata super arbaleta , cred ca este pentru vanatorii care nu vor sa deranjeze linistea padurii.
Postez si eu o poza cu o arbaleta pe invers (nu sexual) care se vrea un pic mai revolutionara
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: primul meu arc compound

Post by deceneus » 24 Jun 2014, 23:49

Foarte explicita postarea ta Obe! Dar trebuie sa adaug la
Asta scade viteza sagetii dar e un compromis cu confortul foarte util la vanatoare cand se sta cu arcul intins mai mult timp
ca scaderea de viteza e atat de mica, cativa fps/sec, incat e neglijabila. Let off se traduce cel mai bine in acest context prin scadere, scutire.Eliberare te duce mai repede cu gandul la eliberarea sagetii.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

Post Reply