primul meu arc compound

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda
primul meu arc compound

Post by otonel » 21 Jun 2014, 23:39

Eu de obicei imi postez arcurile cand nu imi ies cum vreau eu sau cand nu sunt perfect multumit de ele .De data asta am construit un arc compound cu manerul metalic din teava patrata sudata iar bratele din foaie de arc ceva suspensie de Aro parca , materiale recuperate de la fier vechi, arcul merge bine functioneaza ca si un compound dar nu ii pot mari forta cat vreau eu , bine inca nu am presa pentru el , dar l-am incordat cat am putut si am folosit cabluri de 2mm pentru corzile de armare ale brateloriar forta la inceputul intinderii este undeva pe la 40 # si dupa ce sta mult timp incordat imi pare ca-i scade un pic forta.
Am cautat pe net o varianta de constructie in care sa nu fie folosite came pentru care nu am la dispozitie freza si alte scule mai elaborate si am zis sa incerc varianta asta de arc cu leviere http://www.youtube.com/watch?v=2se3Z9XaLwk , leviere care practic fac aceasi treaba ca si camele reducand forta de intindere mult la intindere maxima iar armarea mi-se pare mult mai lina decat la arcul cu came.
As vrea ceva sfaturi de imbunatatire a constructiei mele daca ma puteti ajuta , ce as putea sa schimb ca sa-i cresc puterea si viteza : alte brate sau alte "leviere" in capat, poate spuneti ca mai simplu ar fi sa-mi cumpar unul gata facut dar nu stau bine cu bani ca sa-mi cumpar un compound performant iar timp si materiale de mesterit am destule.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: primul meu arc compound

Post by deceneus » 23 Jun 2014, 08:08

Felicitari pentru realizare!!! Din cate stiu eu esti primul roman care si-a incropit un arc compound cu toate piesele manufacturate.
Tehnologia aceasta cu leviere fara came a fost folosita si de Firebrand bows -Oneida Archery acum vreo 20 de ani dar, din 1999,dupa ce compania a fost cumparata in pragul falimentului si si-a schimbat proprietarul , Oneida Archery ,a renuntat la modelul fara came si a mai produs doar variantele combinate si cu came.
Una peste alta tipul acesta de arc este un tip performant, fiabil si fara sa aiba nevoie de intretinere si tuning. In functie de reglaj poate avea let-off de pana la 100 % !!!!!!! Doar ca nu-l poti folosi la 100%, la 100% arcul se armeaza si nu mai poti lansa sageata. :)
Acum despre arcul tau. In primul rand te sfatuiesc,daca tot ai apucat pe drumul asta, sa fi foarte atent ce materiale folosesti si ce tip de imbinare faci pieselor ca sa eviti accidentarile. Energia ce se acumuleaza intr-un arc nu e de neglijat.
Pentru a face mai performant arcul ar trebui sa folosesti brate din fibra de sticla si cablurile-coarda de otel sa le inlocuiesti cu coarda si cabluri din BCY 8125.Ideal ar fi sa folosesti si un riser de aluminiu sau magneziu de la un compound dar din pacate astea costa.
Forta arcului ai putea sa o maresti dand un unghi un pic mai mare bratelor.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: primul meu arc compound

Post by deceneus » 23 Jun 2014, 08:13

Am si eu o intrebare. Cine ti-a facut balamalele si placile de sustinere?
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: primul meu arc compound

Post by obe22 » 23 Jun 2014, 11:38

Salut. Nu am tras cu el, dar l-am studiat umpic la Turda, felicitari pentru constructie, are cateva elemente “destepte”. Fara sa ma pricep, sfaturi de imbunatatire sunt in primul rand reducerea bh-ului care deocamdata pare mare si iti fura mult din energia stocata ( ma pot gandi doar la scurtarea bratelor, un unghi mai mare al lor cu riser-ul, syahuri mai recubate, ultimele 2 poate dau un hand-shock mai mare, undeva trebuie sa existe un compromis optim). Cred ca riscul de instabilitate laterala este mai redus ca la un recurv static, poate merg leviere mai groase si mai inguste sa ai aceeasi rezistenta la o masa mai mica a lor, deci eficienta crescuta.
Bratele-s sudate de riser, se puteau prinde cu suruburi. Eventual nu cu gaura in brate, ci cu un canal ca si spre varf. In felul asta, in faza de experimente poti sa modifici si lungimea bratelor eventual si unghiul . Forta se poate modifica din modificarea unghiului bratelor cu riserul. Sudarea e o solutie cam definitiva comparata cu prinderea cu suruburi.
Un instrument important pentru determinarea performantelor este graficul fd. Experimenteaza cu unghiul si lungimea levierelor, fa graficul, vezi care are o curba mai… cuprinzatoare. Graficul cu cea mai mare arie inseamna cea mai multa energie stocata. Daca n-ai crongraf sa vezi viteza, poti intr-o oarecare masura sa observi modificarile de performanta pe grafic.
Eventualele came... is greu de facut, dar cele mai simple came care sa dea un efect de compound sunt niste simpli scripeti cu gaura descentrata.
Nu stiu daca si cat are let-off. Daca esti traditionalist si-ti place sa simti un arc intins si nu vanezi sa-l tii asa minute-n sir, atunci n-ai nevoie de el si poti sa-l abandonezi in favoarea vitezei.
Personal sunt curios sa stiu ce modificari ii faci si cum influenteaza performantele. Bafta!

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: primul meu arc compound

Post by deceneus » 23 Jun 2014, 14:06

Arcurile cu "lever action" de tipul asta au , cum ziceam mai inainte,pana la 100% let-off fara sa aiba nevoie de came.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
calientesistems
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:81
Joined:24 Mar 2014, 21:51
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Cugir
judet:Alba
Varsta:28
Location:Cugir
Contact:

Re: primul meu arc compound

Post by calientesistems » 23 Jun 2014, 18:20

Tot respectul pentru munca depusa,

cred ca uzura este mai mai mica per ansamblu fara came vs cu came .

poate m-i se pare mie ca are o viteza foarte mare la eliberare vs modelul cu came .
Succesul este o insiruire metodica si sistematica a unor decizii corecte

http://s1068.photobucket.com/user/calie ... t=3&page=1

User avatar
deceneus
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:174
Joined:06 Dec 2008, 18:59
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Brasov
judet:Brasov
Varsta:46

Re: primul meu arc compound

Post by deceneus » 23 Jun 2014, 20:00

Ti se pare Caliente, la aceeasi putere,brace height,intindere si greutate sageata un lever action bow nu poate egala viteza compound-ului cu came. Daca ar fi depasit-o acum pe piata ar fi fost doar arcuri lever action ;) , mult mai simple si cum ai spus si tu,
uzura este mai mai mica per ansamblu fara came vs cu came
.
"Somewhere in the world someone is training when you are not. When you race him, he will win."

User avatar
otonel
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:110
Joined:11 Oct 2008, 19:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Potaissa
judet:Cluj
Varsta:31
Location:Turda

Re: primul meu arc compound

Post by otonel » 23 Jun 2014, 23:46

In primul rand multumesc de aprecieriile voastre, dupa cum am zis nu sunt deplin multumit de ce am realizat dar fiind la primul arc de acest tip il pot perfectiona sigur.
Deceneus balamalele si placa de deasupra sunt realizate de mine din duraluminiu de la o sursa pe care nu o pot spune, fata de varianta cu care am fost la intalnirea din Chei am micsorat lungimea levierelor ca sa le zic asa la un raport de 1/3 o lungime de la prinderea cablului pana la balamale si inca 3 de la axul balamalei pana la prinderea corzii si am inlocuit corziile de armare cu cabluri de 2 mm ca mai subtiri nu am gasit iar forta a crescut dar nu cat as vrea.Dupa cum am inteles termenul de "let off " ar insemna ca arcul sta armat singur fara a mai fi nevoie de sustinere si am intalnit si fenomenul asta cand m-am jucat cu pozitiile cablurilor, bine aparea cand il incordam mai mult decat lungimea standard.
M-am uitat pe net dupa cabluri din BCY 8125 dar este cam piperat pretul la coarda aia oricum nu cred ca incurca mult coarda metalica mai ales ca cursa totala a bratelor de foaie de arc la armarea totala este undeva pe la 5 cm cam 2,5 comprimarea pe brat , dupa alte tipuri de brate m-am uitat si as incerca din lemn cu mai multe straturi cum folosesc aicea http://www.youtube.com/watch?v=TNgm7kG_tSg teava de pvc sau fibra daca gasesc ca sa fac eu bratele.
Oricum l-am facut mai mult experimental ca sa vad ce iese de aia am folosit cadru sudat care mi-sa parut ca rezista bine la foia de arc si greutatea totala a arcului nu a iesit exagerat de mare undeva pe al 2 kg acceptabila pentru mine iar un cadru de aluminiu poate o sa-mi torn odata ca nu am fi foarte greu de realizat mai ales daca am cuptor de topit la indemana.
Referitor la marirea unghiului bratelor ma gadeam sa intorc bratele cu curbura in sus numai mie teama sa nu se rupa dace le-as solicita in cealalta parte.
Obe22 bratele nu le-am sudat ti-sa parut tie sunt prinse cu cate un surub de 13 , daca le sudam le-a fi decalit si nu stiu cat ar fi rezistat sudura la vibratii,oricum de regula slabesc suruburile cand demontez cablurile alea, iar daca ai folosi un limbaj mai de amatori ca mine mi-ar fi mai usor sa te inteleg bh-ul si syahuri am priceput ce ar insemna din context iar forta are arcul dar cu viteza sta mai slabut cum zici si tu.
Levierele le-am facut din salcam fiert si indoit si vreau sa incerc sa fac unele mai recurve prin indoirea lemului pe o teava de 10 cm numai ca nu am mai incercat asa ceva si sper sa nu rup multe )
Came am facute din duraluminiu dar nu am vrut sa le folosesc deoarece am vrut o varianta simpla usor de realizat si fiabila si cu toate ca nu se mai fabrica modelul asta de arc mi-ar placea sa am unul produs de oneida decat unul modern cu came "agresive" si super viteza.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tragi, nu tragi...vremea...trece!
Knowledge not shared is knowledge lost.
"A fear of weapons is a sign of retarded sexual and emotional maturity." Sigmund Freud

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: primul meu arc compound

Post by obe22 » 24 Jun 2014, 17:15

Corect, iacata-ma-s cu erata.
Desi l-am sucit pe toate partile, de atunci am ramas cu impresia ca-s bratele sudate, nu stiu de ce. La fel ramasesm cu impresia ca are bratele dintr-o bucata (solid) nu din 2 fasii paralele (split). Dar tulburarile de memorie la fel si cele de perceptie, mai ales pe la intalniri... mi se mai intampla :') .
Neintelegerea nu se datoreaza deloc „amatorismului” tau ci mai degraba exprimarii mele alandala cu un melanj de englezisme, arabisme si acronime fara multa noima. Daca in faina noastra limba n-am vocabular dedicat, imprumut, prescurtez si stalcesc cum ma taie capu’. Ca sa mai lamuresc, bh (brace height) e distanta de la maner la coarda. Un arc e intins de fapt nu la dl (draw lenght = lungimea de intindere) ci la dl minus bh (imi e mai simplu sa continuu sa le scriu asa). Deci cu un bh mare, de fapt intinzi arcul mai putin, prestezi mai putin lucru mecanic care se fie transformat in energie cinetica si de asemenea sageata e accelerata pe o distanta mai mica, de unde ai o pierdere de viteza.
Syah-ul e incorectul arabesc „siyah”care desemneaza capetele recurve statice de la arcurile asiatice, termen pe care-l folosesc la liber fara sa gandesc, desi romanescul levier e mult mai corect.
Graficul fd e graficul de putere raportata la intindere „force-draw” , grafic unde pe abcisa X se noteaza lungimea de intindere si pe ordonata Y forta arcului la intinderea data, exemple aici: https://www.google.ro/search?q=force+dr ... e&tbm=isch. Se masoara intinderea din cm in cm ( sau din inch in inch) si forta arcului la fiecare lungime. Valorile obtinute unite cu o linie dau graficul. Daca nu aici, pe celalalt forum a fost ocazional discutat mai in detaliu. Si daca o viteza de 2-3 m/sec in plus sau minus nu o prea observi fara cronograf, poti macar s-o deduci din acest grafic.
Let-off l-as traduce in context ca „eliberare” si e fenomenul de la arcurile compound ( alt termen pe care l-am imprumutat si-l folosim la liber) cand la intindere maxima forta arcului e mult mai mica. Asta scade viteza sagetii dar e un compromis cu confortul foarte util la vanatoare cand se sta cu arcul intins mai mult timp. Mie personal nu-mi place, dar eu sunt traditionalist si nu vanez. In cazul tau cred ca let-off-ul se modifica din unghiul si lungimea levierelor si din locul unde ancorezi cablurile de ele ( parghie de gradu' I umpic mai complicata) . Daca modificarile mici ale let-off-ului nu le simti la mana, din nou se pot vedea mai bine pe grafic
Toti termenii astia i-am folosit exclusiv din dorinta de a scrie mai iute, cu rezultatul evident ca „lenesul mai mult tasteaza” :)
Una peste alta, sa cresti viteza sagetii fara sa-i scazi masa se poate face doar printr-una din urmatoarele: cresterea fortei arcului, cresterea intinderii efective ( dl-bh), cresterea ariei curbei fd sau cresterea eficientei. Daca maresti unghiul bratelor cu manerul cresti forta ( eventual si vibratia manerului la eliberare= hand-shock), iar daca scurtezi bratele ai cam aceleasi efect plus scazi si bh-ul (deci cresti intinderea efectiva). Aria curbei o cresti scazand let-off-ul. Eficienta o cresti din leviere mai usoare. Ar mai fi de spus ca la orice modificari cu bratele cam trebuie schimbata si lungimea corzii (cablurilor). Ramane sa experimentezi din aproape in aproape sa vezi unde-i cel mai bine, inainte sa fie rau. Felicitari, spor si Bafta !

obe22
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:100
Joined:27 Dec 2012, 18:43
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Hunedoara
judet:Hunedoara

Re: primul meu arc compound

Post by obe22 » 24 Jun 2014, 17:16

#:-S

Post Reply