Arc din lemn de corn

Munca mea.......
Post Reply
Lenroc
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:12
Joined:17 Jun 2015, 02:11
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::Bucursti
judet:Bucuresti
Varsta:33
Arc din lemn de corn

Post by Lenroc » 22 Aug 2016, 22:34

Am revenit cu arcul din lemn de corn. Din pacate lemnul pe care l-am avut era plin de noduri, mi-era si frica sa ma apuc de el. I-am dat coaja jos si arata ok, mai putin nodul care era fix in mijloc, la maner. Dupa ce am intrat putin cu lama in maner am observat ca are o fisura pe lungime destul de adanca, asa ca am tot scobit pana am indepartat fisura. Am ramas cu manerul cam subtire si nu puteam sa ii fac bratele atat de puternice precum voiam. Asa ca am ales sa mai pilesc bratele si sa il fac mai slab, sa nu cumva sa plesneasca manerul :). Asa a ajuns arcul la ~25LBS si are 158cm lungime, fara coarda pusa. Cadou frumos pentru nepotul meu care a vrut sa il vopsesc rosu si negru, dupa care i-am dat un strat de lac. Urmeaza sa merg in padure sa mai gasesc o bucata doua de corn si sa le pun la uscat pt la anu' :)
Image
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40

Re: Arc din lemn de corn

Post by domide » 24 Aug 2016, 02:43

imi place cum ai facut trecerea de la maner spre brate (fade). bratele arata bine, dar ar trebui mai inguste spre capete. le poti ingusta pe ultimii 12-15cm fara nici o problema, mai ales la puterea aceasta. La maner, pentru arcurile "selfbow", nu prea merge fereasta decupata (ma refer la aspect), daca vrei suport de sageata, poti imbraca manerul cu piele si pe post de suport, fie o alta bucata de piele fie o alta piesa prinsa sub piele. rosul pe burta e ok, dar parca peste negru ar merge desenate cateva simboluri, pentru contrast

spor in continuare!
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply