ELB trilam

Munca mea.......
Post Reply
User avatar
domide
Constructor de arcuri
Constructor de arcuri
Posts:1294
Joined:05 Feb 2010, 15:25
Am un arc:da
Construit de mine:da
locuiesc in::Deva H
judet:Hunedoara
Varsta:40
ELB trilam

Post by domide » 06 Jan 2018, 14:34

Salutare!

Primul arc din 2018.
Am avut un longbow laminat hickory cu bambus. Din pacate, daca nu ai un lemn, sa spunem perfect, si nu esti foarte atent la micile imperfectiuni din lemn, poti foarte usor sa ai surprize in timpul folosirii arcului. Asa si cu acest arc, dupa cateva trageri au aparut "crysalys" pe ambele brate, in dreptul unor mici noduri. Arcul era frate cu acesta: http://forum.arcasii-romaniei.ro/viewto ... =49&t=3609 si ambele au avut aceeasi problema. Am decis sa incerc sa-l readuc la viata, am redus din hickory pana am trecut de zonele afectate si am lipit o fasie de salcam.

Arcul are 70"NTN, #45@28". A iesit mai slab decat as fi vrut, deoarece am fost nevoit sa umblu si pe lateralul arcului (din cauza laminarii pe o piesa cu dimensiuni date este mai greu sa pici pe dimensiuni si pe forma), si ar fi iesit mai gros decat mai lat..

Am tras cateva sageti si merge frumos, cred ca anul acesta, daca nu trec la compound, am sa-l folosesc la concursurile pe care le am in plan :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
"Prietenia este incercarea prin care se masoara un om" - Oscar Wilde

[unitatea de masura este numarul acelora care iti trec pragul]

Post Reply