Dilema in ce priveste forma penelor.

Munca mea...
Post Reply
akila
Membru al forumului
Membru al forumului
Dilema in ce priveste forma penelor.

Post by akila » 24 Jul 2007, 22:26

Mi-am facut si eu niste sageti,pe care le-am si testat,si am intalnit urmatoarea problema:daca trag de la 14 metri totul e destul de ok,in cazul in care si eu trag cate de cat cum trebuie.Daca trag de la 20 de metri se cam schimba situatia.Am momente cand abia ajunge sageata la tinta.Adica simt cum arcul parca nu ar avea forta.Mentionez ca sagetile au 35 de grame,varful are 10 grame,am reusit abia acuma sa fac si varf de 7 grame.Acuma nu stiu.Probabil ca si eu sunt de vina ca nu trag cum trebuie,pentru ca am momente cand se duce bine sageata,cu toate ca la un arc de 24 de kg ma asteptam sa loveasca mai tare din 20 de metri.Am facut o sageata cu penele un pic mai mici,adica 1 cm grosime si 9 cm lungime.Pana acuma le faceam cam de 8 cm lungime,si am sa va arat intr-o poza si forma lor.Iar grosimea ceam mai mare era de 1,5 cm.Acuma intreb si eu cam care ar fi forma cea mai buna pentru o sageata de tras la tinta si daca e mai bine sa le pui un pic dezaxasate de la ax sau e bine si drepte.

Image

Image

Varful e o intreaga poveste depsre cum il fac.Teava de cupru de 10 mm diametru exterior,in care bag o bucatica de fier de 8mm ,lunga de 1cm,pe care o mufez in teava de cupru cu o scula de taiat teava de cupru.Scula respectiva are un cutit rotund care taie teava prin rotatie,iar eu am inlocuit rotita aia ascutita cu 2 saibe de acelasi diametrucare sunt mai boante si ca nu imi taie teava ci ii face un sant si astfel mufez eu fierul ala in teava de cupru.Bineinteles ca bucatii de fier ii fac un santulet mic cu pila pentru a se mufa mai bine iar pe urma rotunjesc varful cu polizorul sau cu pila,etc.Cam astea ar fi sagetile mele.Astept sfaturi in ce priveste forma penelor,pozitia etc.Salutare.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 24 Jul 2007, 23:17

Sagetile is foarte grele pentru forta arcului, ca sa mearga bine ar rebui ca sagetile sa fie cam la jumatate, 25-max 30 de grame cu tot cu varf.
Recomandabil este ca sageata se fie intre 5 grains/lbs si 10 grains /lbs,, in cazul kilelor ar fi cam 0,7 grame/kg -1,4 grame/kg. Adica la un arc de 24 kg forta sageata ar fi 0,7 grame x 24 kg =16,8 grame pt o sageata rapida si aproximativ 33 grame pentru o sageata mai lenta.

Penajul nu franeaza atat de mult, fireste daca excludem flu-flu.
Daca faci penajul mai mare, avantajul e ca sageata se stabilizeaza mai repede, nu mai oscileaza in plan orizontal si rezista mai bine la impact la distante mici.
Penele taiate mai subtire is folosite la distante mai lungi.
Oricum, pentru arcul traditional penele ar tebui sa aibe cam 10-12 cm lungime, iar ialtimea si forma o faci in functie de cum vrei sa tragi cu sageata, aproape sau departe.

De pilda, sagetile mele pentru tras aproape au pene de 12 cm lungime si cam 1,5 cm latime, iar cele de distanta, din care am facut doar doua, au pene lungi de 10 cm si late de 8 mm, iar forma e foate ascutita.
La distanta, diferenta intre ele este de aproximativ 50 de metri, desi masa e aceeasi, practic numai penele fac aceasta diferenta.
Dar la distante de 20 de metri nu se poate observa nici o diferenta de franare, doar de stabilizare, cele cu pene mari se tsbilizeaza mai bine, se infig de obicei drept in tinta (celelalte se infig oblic de obicei).

La forma poti da frau liber imaginatiei.

La sageata din poza imi pare pana cam scurta , iar forma as fi facut-o un pic mai ascutita catre varf. dar cred ca e mai mult o chestie de gust.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by akila » 25 Jul 2007, 00:10

Merci mult pentru sfaturi,varful am reusit sa-l reduc la 7,8 grame.Lemnul are 9 mm grosime, este facut din bat de la Praktiker care am inteles ca ar fi molid si de asta este un pic mai greu.Acuma nu stiu ce sa zic.Eu am mai avut o sageata mai usoara,prima facuta de mine,care era cam de 8,6 mm din lemn de brad si intr-adevar era mai usoara,dar sa stii ca de la 20 de metri tot cam acelasi lucru se intampla.Bine,zbura un pic mai tare decat celelalte dar totusi ceva se intampla,si cred ca e coarda de vina.Am vorbit si cu Florin,el m-a intrebat si daca e curbat lemnul arcului,si am masurat cu un dreptar pus de-a lungul batului si distanta de la maner la dreptar e de 4,5 cm.Asta fiind distanta la mijloc unde e cea mai mare deschidere.Dar oricum coarda e de vina.Eu am facut o coarda rasucita,dupa sistemul in care se impleteste sfoara.Si a iesit foarte rasucita,si se comporta ca un elastic,si de asta cred ca scade forta arcului.Coarda e si mai mica decat ar trebui ea sa fie normal,numai ca in momentul in care o pun pe arc,se intinde si ramane exact cat ar trebui,numai ca dupa jumatate de ora de tras,nu mai sta deasupra degetului mare cand tin pumnul cu degetul mare deschis pe maner.Sta cam cu 8 mm sub deget.Deci coarda nu e prea buna asa ca am sa vad zilele astea cum va fi cu noua coarda pe care astept sa o primesc de la florin.Asa ca o sa va tin la curent.Merci inca odata pentru sfaturi.Salutare.

User avatar
cristiflorin
Membru al forumului
Membru al forumului
Posts:223
Joined:24 Nov 2012, 01:30
Am un arc:da
Construit de mine:nu
locuiesc in::cluj
judet:Cluj
Varsta:31
Contact:

Post by cristiflorin » 25 Jul 2007, 02:02

Pentru virf eu folosesc deocamdata dibluri de fi 8mm, din a caror <<petale>> rup doua iar pe celelalte le apropii. Intra pamint in el dar au o greutate potrivita.
Image
By cristiflorin at 2007-07-24
Penele mele de cioara au cam 12 cm

Image
By cristiflorin at 2007-07-24

Image
By cristiflorin at 2007-07-24
De zburat zboara ok, dar se uzeaza dupa ce trec prin tinta
Coarda am lasat-o nerasucita
Image
By cristiflorin at 2007-07-24

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 05 Aug 2007, 01:12

Pai ar tebui luate in considerare cat se poate de serios stuful si trestia.
Am vazut la mare atata stuf...
Din ce am retinut eu cel mai bine este sa il recoltezi toamna, cand i se usuca frunzele.
Munca cu el poate fi foarte frustranta, se poate intampla sa rupi batul tocmai cand indrepti ultimul nod, sau cand ii faci urechea, sau cand o lacuiesti, sau cand tragi prima data cu ea.
Trestia e un pic mai tare decat stuful, dar infinit mai greu de indreptat si, asa cum am constatat acum, nici nu isi pastreaza forma in timp; se pare ca desi prajita bine si indreptata, in timp tinde sa revina la forma tipica in zig-zag.

Sper ca in saptamana de concediu ramasa sa fac cateva sageti de stuf pentru teste.

Coreenii folosesc sageti de bambus, care prin modul de constructie, cu partea mai groasa (baza plantei) spre varful sagetii, au centrul de greutate deja catre varf, asadar nu mai sunt necesare varfuri grele pentru a balansa sageata. Ca urmare ei folosesc varfuri de maximum 4,5 grame, dar asa ceva e cam greu de gasit la producatorii occidentali.

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 06 Aug 2007, 22:22

Doua sageti , prima cu penajul tait in stilul coreean, a doua dupa gust.
Cea cu penele inguste merge cam cu 25-30 metri mai mult cea cu penele mai inalte.
Image
Image
Image]
Image
Image

scorillo
Membru al forumului
Membru al forumului

Post by scorillo » 08 Aug 2007, 14:08

Varfurile is facute de un strungar, am da 1,5 lei pe bucata. Norocu e ca il cunosc bine pe strungar si stiu ca facetreaba ca lumea. 3,5 lei e cam mult dupa parerea mea, tipul te cam jupoaie. Numai daca le face cu filet la interior ar justifica pretul asta.

Penele le tund cu foarfeca. E drept ca ce ai zis tu cu chelitul e o capcana, am patit-o si eu, incercand sa fac o sageata pt tras aproape, cu penaj mare am ajuns pana la urma la o sageata de tras la distanta ( cu e prima din poza).
Acum lke tai intai paralel la dimensiunea dorita, cu cat mai putina ajustari si imi impus sa nu mai umblu la latimea penei, chiar daa mi se mai pare ca nu e chiar bine. Am observat ca aceeasi pana daca o privesti din parti diferite pare sa aiba dimensiuni diferite, concavitatea/convexitatea pacaleste ochiul un pic.
Apoi incep sa o ajustez, o taietura inclinata in fata, una la coada si inca una sa ajustez varful penei. In general tai dinspre coada spre varf, numai cand tai inclinat coada penei pun foarfeca in directie varf-coada.

Se poate folosi si un sablon, dar mie mi s-a parut ca e mai greu asa.

Inca ceva, rugamintea mea ar fi sa mi te adresezi cu Eugen sau Bigeye.
Apreciez politetea si bunul simt si am convingerea ca putem sa ne adresam unul altuia cu la fel de multa politete si bun-simt si fara a folosi formulele oficiale de politete.

akila
Membru al forumului
Membru al forumului

Re: sageti

Post by akila » 09 Aug 2007, 00:56

tribunmarcus wrote:varfurile alea s facute pe strung nu? ca idee mi-am comandat si io 10 bucati la 35000 bucata. i am dat tipului un varf de la o sageata rupta cumparata de la aia de la oradea anul trecut. am dat mult ?ce credeti? revenind la pepene cum le taiati drept? aveti un sablon ceva? odata am tot corectat cu foarfeca o sageata pana am chelit o de tot. si ceva f intersant penele mai late compenseaza imperfectiunile baghetei. sageata aia cheala se zbatea pe triectorie si devia uneori in mod ciudat. cand i am pus alte pene mai late zbura ca o racheta.
Salut.In legatura cu penele.Eu am facut un sablon dintr-o bucata de plastic mai moale asa ,iar ca model ,am copiat dupa penele de la o sageata facuta de florin.Intai tai pana lalungimea dorita,apoi slefuiesc cotorul ,iar la urma o tai.Pun sablonul pe cotorul penei (stim ca penajul nu creste chiar pe mijlocul cotorului,ci ori spre dreapta ori spre stanga)si tin nemiscat sablonul pe cotorul penei si tai cu foarfeca dinspre spate sre fata.Si mai fac mici corecturi daca mi se pare ca nu e chiar perfect drept.Si ies foarte bine asa si nici nu as putea spune ca dureaza foarte mult.Singura chestie care mi se pare aiurea e ca inca nu am facut rost de pene de circan,si folosesc de cioara,care din pacate nu sunt chiar atat de rezistente,iar daca ratezi tinta de cateva ori si dai cu sageata prin tot felul de chestii,penele saracele se dau batute,si se cam deterioreaza.Cam asa fac eu penele.Despre varfuri;sincer si mie mi se par cam scumpe.Sper sa nu gresesc dar cred ca de pe net, le cumperi mai ieftine sau tot la acelasi pret.

Post Reply